Fosília Wollemi Pine.
Wollemi Pine je jurský ihličnan, ktorý objavil v septembri 1994 v Austrálii David Noble z Národného parku Nového Južného Walesu. Keď sa spustil do jedného z mnohých miestnych hlbokých kaňonov, naďabil na skupinku zvláštnych stromov. Rástli až do výšky 40 metrov s obvodom kmeňa 1 meter. Tvorili nezvyklé, no pravidelné palmovité výhony s tmavozelenou farbou olistenia.
Najzaujímavejšia bola kôra, pripomínajúca zhluk čokoládových bublín. Očarený ich krásou vzal David so sebou vetvičku a pokračoval vo výlete.
Zabudnutý rastlinný dinosaurus
Po návrate Noble oslovil Kráľovskú botanickú záhradu v Sydney. Jeho vetvička zo zvláštne vyzerajúceho ihličnatého stromu vzbudila záujem ďalších vedcov. Onedlho sa Wyn Jones z Národného parku Nového Južného Walesu a Jan Allan z Botanickej záhrady Mount Tomah spolu s Noblem vybrali na miesto znova. Chceli si zadovážiť viac rastlín a uskutočniť bežný prieskum. Nečakane však objavili rastlinu, o ktorej sa predpokladalo, že dávno vyhynula. Jedinými jej známymi vzorkami boli fosílie spred 175 miliónov rokov.
Strom dostal latinské meno Wollemia nobilis podľa miesta svojho objavu (národný park Wollemi). Populárny názov je Wollemi Pine, alebo, ako niektoré odborné časopisy pred časom uviedli, austrálsky druhohorný ihličnan, teda jedna z najstarších rastlín sveta.
Profesor Carrick Chambers, riaditeľ Kráľovskej botanickej záhrady v Sydney, krátko po objave povedal: "Objav týchto stromov by sa dal prirovnať k objavu žijúceho dinosaura na nejakom zabudnutom mieste na zemeguli".
Milióny rokov v izolácii
Z botanického hľadiska je objav potomkov druhov, ktoré podľa vedcov dominovali lesom južnej pologule pred 250-300 miliónmi rokov, jednoducho unikátny. Zázračne a nepochopiteľne ich malá kolónia prežila vo vlhkých roklinách v Austrálii, akoby tým chcela potvrdiť spojitosť tohto svetadielu s najstaršou históriou Zeme. Tieto stromy žili izolovane milióny rokov, preto poskytujú vedcom neopakovateľnú šancu na štúdium. Výskum potvrdil, že sú všetky geneticky totožné, čo je fakt dosiaľ neznámy pri sexuálne sa rozmnožujúcich živých organizmoch.
Wollémie vytvárajú dosiaľ nevídané viacnásobné kmene, akoby vedľajšie k hlavnému kmeňu. Práve tieto vedľajšie kmene sú pravdepodobne príčinou, vďaka ktorej prežili. Mladšie kmene sú pripravené nahradiť hlavný v prípade, že je poškodený alebo uhynie.
Ohrozená rarita
Od objavu sa vo voľnej prírode našlo 76 dospelých jedincov a cca 200 mladých semenáčikov. Vek najstarších z nich sa odhaduje asi na tisíc rokov. Wollemi Pine však zostáva jedným z najohrozenejších rastlinných druhov. Rástli totiž v tak krehkom ekosystéme, že akákoľvek zavlečená choroba, burina, či vírus pre ne môžu byť osudnými. Presná lokalita ich výskytu preto ostáva tajomstvom; vie o nej iba päť vedcov.
S cieľom uchovať tento neuveriteľný objav pre ďalšie generácie nariadila austrálska vláda prísne pokuty pre každého, komu by sa podarilo preniknúť na miesto (130 tisíc amerických dolárov) a spoločne s Národným parkom a Kráľovskou botanickou záhradou zriadila fond na ich záchranu a rozmnožovanie.
Právo pestovať a množiť rastliny získala lesnícka sekcia štátu Queensland a súkromná firma Birkdale nursery. Ako potvrdila prezidentka firmy Barbara McGeochová, množenie rastlín sa napriek počiatočným problémom darí. "Veríme, že budeme mať dosť jedincov pri uvedení na komerčný trh začiatkom roku 2006. Poplatky z predaja pôjdu na konto fondu záchrany Wollemi Pine a iných ohrozených rastlinných druhov, ktorý zriadila austrálska vláda," doplnila Barbara McGeochová.
Vzácna rastlina sa medzitým stala súčasťou austrálskej kultúry. Patrí do školských osnov, boli o nej zložené dokonca aj piesne.
(bližšie informácie o fonde na záchranu Wollemi Pine možno nájsť na www.wollemipine.sk a www.wollemipine.cz )
Pozn. red.: David Noble príde 6. apríla aj na Slovensko, kde predstaví slovenskú verziu encyklopédie Rastlina (vydal ju Ikar). Wollemi Pine potom zasadia v bratislavskej Botanickej záhrade UK; uvidia ju aj návštevníci Flóry a Dinoparku.
Botanická záhrada dostane strom z doby dinosaurov
Po encyklopédii Zviera, Zem a Človek vyjde v češtine ďalšia veľká encyklopédia z britského Dorling Kindersley. Volá sa Rastlina a na príprave českej verzie sa podieľala Botanická záhrada Hlavného mesta Prahy. Pri jej uvedení na český trh v botanickej záhrade v Tróji 4. apríla zasadia rastlinu Wollemi Pine, ktorá je jednou z najstarších na svete. Unikátny ihličnan z doby dinosaurov zakúpil pre záhradu český vydavateľ knihy. Do Prahy príde tiež jej objaviteľ David Noble. (čtk)
Tento vzácny strom dosahuje výšku až 40 metrov. FOTO - JAIME PLAZA
Autor: NORBERT ZAŤKO