SME

Sedem najväčších mýtov o počítačoch Apple

V sobotu uplynie presne 30 rokov odo dňa, kedy v Kalifornii vznikla firma Apple. Jej počítače neovládli celý svet, ako ich tvorcovia dúfali, ale už takmer tri desaťročia sú originálnou a životaschopnou alternatívou dominantným modelom PC a systému Window

Šéf firmy Steve Jobs predstavuje nové počítače Apple. Vľavo na snímke z roku 1984 nový Macintosh s cenou 2500 dolárov, vpravo Mini Mac, ktorý sa predáva od minulého roka za 500 dolárov. FOTO - SITA/AP a REUTERS

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V sobotu uplynie presne 30 rokov odo dňa, kedy v Kalifornii vznikla firma Apple. Jej počítače neovládli celý svet, ako ich tvorcovia dúfali, ale už takmer tri desaťročia sú originálnou a životaschopnou alternatívou dominantným modelom PC a systému Windows. Zároveň však o nich panuje množstvo mýtov, ktoré mnohých od ich kúpy odrádzajú, alebo naopak vyvolávajú neprimerané očakávania. Tu je sedem tých najčastejších.

SkryťVypnúť reklamu

1. mýtus: Mac OS X je výrazne stabilnejší Windows

Potenciálnych záujemcov o Macintoshe musíme schladiť hneď na začiatku. Mac OS X je síce o chlp stabilnejší vďaka UNIXovému jadru, ale samotné aplikácie padajú prakticky rovnako často ako vo Windows XP. Programy však majú odlišnú filozofiu ukladania svojich súborov a konfigurácie. Sú tak pre operačný systém oveľa menej nebezpečné a nespôsobujú jeho postupné "odumieranie" a spomaľovanie. Systém navyše obsahuje silnejšie a inteligentnejšie nástroje na svoju automatickú údržbu.

2. mýtus: Mac má nekompatibilný hardvér a nepohodlnú jednotlačidlovú myš

Možno najčastejšou fámou je nutnosť používania výhradne jednotlačidlovej myši, ktorá je (resp. bola) štandardne ku Mac-om dodávaná. Súvisí to so snahou Apple prispôsobiť svoje počítače aj pre úplných laikov. Tí skúsenejší užívatelia však môžu k Mac-u plnohodnotne používať akúkoľvek bežnú myš s viacerými tlačidlami. Rovnako je to aj s väčšinou nových hardvérových periférií. Na Mac-u nie je problém používať čokoľvek od klávesníc cez externé záznamové zariadenia, tlačiarne, USB kľúče, skenery až po fotoaparáty či mobilné telefóny cez bluetooth rozhranie.

SkryťVypnúť reklamu

3. mýtus: nedostatok aplikácií a slabá podpora

Ďalším nepravdivým tvrdením sú fámy o nedostatku softvéru pre macovskú platformu. Aj náročný užívateľ si ľahko s pomocou internetu nájde všetky potrebné programy. Obzvlášť vo sfére bezplatného softvéru ide často o oveľa vydarenejšie kusy alebo dokonca o programy, ktoré pre PC ani neexistujú. V tomto sa Mac-y veľmi podobajú svetu Linuxu. Samozrejmosťou sú však aj komerčné produkty od firiem Adobe či Macromedia, ale aj kompletný kancelársky balík MS Office (žiaľ, bez podpory slovenčiny). U milovníkom open-source ho však zastúpi Open Office či jeho macovský variant NeoOfice. Niekoľko slovenských firiem dokáže postaviť na Mac-och na kľúč aj kompletný firemný informačný systém. Kameňom úrazu z pohľadu programového vybavenia sú najmä hry. Výber je naozaj chudobný, pretože Mac-y nikdy neboli stavané ako herná platforma.

SkryťVypnúť reklamu

4. mýtus: Macy ponúkajú väčší výkon, najmä grafikom

Doba, keď boli Macintoshe snom každého grafika pre ich rýchlosť, je už minulosťou. Aj drahé pracovné stanice s G5 procesormi (nehovoriac o G4 v notebookoch) prestali v high-endovom segmente trhu stačiť počítačmi s procesormi od AMD a Intelu. Situácia sa však výrazne mení práve v týchto mesiacoch, keď Apple prechádza na procesory firmy Intel. Výkon PC a Mac-ov tak bude odteraz oveľa ľahšie porovnateľný a rozhodovať bude skôr dizajn a doplnkové možnosti produktov, a, samozrejme, odlišný najmä operačný systém.

5. mýtus: Macintoshe sú drahé

Pre skúseného používateľa Windows, ktorý sa navyše nebojí používať kradnutý softvér, sú skutočne Mac-y drahšie. Ak sa však na ne pozrieme očami väčšiny bežných používateľov a cez matematiku celkových nákladov na vlastníctvo, rozdiel už nebude výrazný. Ku každému Mac-u totiž majiteľ dostane vynikajúci operačný systém, ktorý už obsahuje bohatú ponuku doplnkového softvéru. Kompletná práca s internetom, organizácia času, spracovanie obrázkov, videa či hudby - to všetko môžete robiť bez doinštalovania či dokupovania jedinej aplikácie. Uzavretá hardvérová platfoma znamená aj absenciu problémov s ovládačmi zariadení. Vírusy a podobné hrozby internetu sú pre užívateľov Mac-ov prakticky neznáme. Na nespočetných servisných zásahoch tak môže technicky menej zdatný užívateľ ušetriť množstvo času a peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

6. mýtus: prechod na Mac je jednoduchý

Napriek tvrdeniam z kampane Apple, prejsť zo sveta Windows na Mac nie je zasa tak jednoduché. Dátová alebo komunikačná nekompatibilita sú síce minulosťou, ale ovládanie operačného systému je výrazne odlišné. Operačný systém Mac OS X obsahuje skvelé pomôcky na zefektívnenie práce, umožňuje napríklad automatizovať prakticky akúkoľvek činnosť systému alebo jednoducho zobraziť všetky otvorené okná aplikácií naraz. Ľuďmi, ktorí nie sú ochotní učiť sa nové veci, však zostane Mac často nepochopený. Naopak, začiatočníci vo svete počítačov často oceňujú snahu operačného systému používanie počítača čo najviac zjednodušiť.

7. mýtus: Mac je platforma pre bohatých milovníkov veľkých ikoniek

Mac-y sú seriózne pracovné stroje, ktoré zďaleka nevyžadujú takú starostlivosť ako skladačkové PC a ponúkajú najpokrokovejší komerčný operačný systém pre stolové počítače na svete. Ohlásený a stále odkladaný Windows Vista ešte len bude obsahovať funkcie a technológie, ktoré užívatelia Mac-ov dávno poznajú. Obrovské programové vybavenie, ktoré je k dispozícii hneď po vytiahnutí počítača z krabice, kvalitná konštrukcia a príjemný dizajn sú ďalšie z mnohých pozitív, ktoré ocení užívateľ ochotný začať spolu s Apple "myslieť inak".

SkryťVypnúť reklamu

Na záver iba dobrá správa pre obdivovateľov dizajnu Apple, ktorí však nechcú či nemôžu prejsť na operačný systém Mac OS X. Prvé skutočne funkčné inštalácie Windows XP na Intelom poháňaných "jabĺčkach" sa už začali objavovať a možnosť používať oba operačné systémy na jednom stroji je tak zrejme už za dverami.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simulácia rozloženia hmoty v kubickej časti vesmíru. Modré štruktúry vlákien predstavujú hmotu (predovšetkým tmavú hmotu) a prázdne oblasti medzi nimi predstavujú vesmírne prázdnoty.

Kontroverzná hypotéza môže vysvetliť Hubblovo napätie.


Najjužnejšie položená sopka na Rossovom ostrove pri pobreží Antarktídy. Na Antarktíde spí stovka sopiek pod ľadovcom, ktorý sa postupne topí.

Klimatická zmena môže poháňať erupcie.


4

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Poloha 3I/Atlas.

(Ne)vedecký newslettre Tomáša Prokopčáka.


SkryťZatvoriť reklamu