PRVÉ DOJMY

Prvý BenQ-Siemens EF81 s rukopisom BenQ vás určite nesklame

Do redakcie sme dostali na krátke zoznámenie prvý model, ktorý vzišiel zo spolupráce spoločností BenQ a Siemens. Model BenQ-Siemens EF81 je zároveň prvé ultratenké véčko tohto výrobcu.

Ako vyzerá prvý z mobilov, ktoré budú postupne pod novou značkou prichádzať na náš trh? Prinášame vám prvé dojmy, keďže sme sa zoznamovali z testovacím kusom z predsériovej výroby.

Porovnanie so staršími modelmi Siemens
EF81 je prvý model, ktorý definitívne opúšťa platformu Siemens a prichádza s novým dizajnom i softvérom. Na telefóne by sme márne hľadali charakteristické dizajnové prvky Siemensu – ide o úplne nový model. To isté platí o softvéri – vychádza síce zo starej a osvedčenej platformy Siemensu, no dizajnéri úplne prerobili celé grafické prostredie, ikonky, témy a zmenili aj systémový font. Musíme dodať, že výrazne k lepšiemu.

Dizajn a klávesnica
BenQ-Siemens EF81 je luxusné véčko a dizajnéri tomu podriadili nielen tvary a rozmery, ale aj použitý materiál na kryte. Telefón má kvalitný magnéziový kryt s minimom plastových doplnkov a vďaka tomu vyzerá mimoriadne dobre a luxusne. Predný kryt tvorí kombinácia matného strieborného hliníka a lešteného matného kovu. Pod ochranným sklíčkom je schovaný veľký náhľadový displej. Kryt zakrýva celú spodnú časť telefónu. Pod displejom a funkčnými tlačidlami je vkusne navrhnutá úzka štrbina reproduktora. Pod ním sú štyri kovové funkčné tlačidlá. Na pravom i ľavom boku chýbajú akékoľvek ovládacie prvky. Zadná strana telefónu s efektným vystúpeným logom výrobcu má matnú čiernu povrchovú úpravu. Kryt batérie zaberá len približne polovicu zadnej časti telefónu. Na vrchnej časti telefónu je len mierne vystúpený kryt šošovky telefónu. V spodnej časti je úzka štrbina nového konektoru nabíjačky (je ešte užšia ako konektor v modelovom rade Siemens x75).
Kĺb telefónu je vyriešený minimalisticky a ako obyčajne, najjednoduchšie riešenia sú zároveň aj najkrajšie. Vtipne a zároveň prakticky je vyriešený objektív fotoaparátu, umiestnený v kĺbe. Ak je telefón v zatvorenom stave, je otočený na jeho zadnej strane, a možno s ním fotografovať tak ako v iných véčkach, po otvorení krytu sa na kĺbe pretočí a je pripravený na snímanie videohovoru (s telefónom teda nemožno fotiť, keď je otvorený kryt).
Vo vrchnej časti otvoreného krytu je 2,2-palcový displej zapustený pod sklíčkom na povrchu. Okolo neho je čierny plastový rám. Ak by bol displej veľký ako samotný rám, to by bol telefón!
V spodnej časti je kovová leptaná klávesnica, BenQ-Siemens sa podobne ako ostatní inšpiroval v produktoch Motoroly, i keď si ponechal vlastný originálny dizajn. Funkčné klávesy sú rozmiestnené v lúčoch okolo hlavného päťsmerového tlačidla. Klávesnicu tvoria jednotlivé klávesy, ktoré sú vyleptané v samostatných blokoch.
Klávesnica je zapustená do povrchu krytu, jednotlivé klávesy sú príjemne veľké a dobre sa dajú nahmatať. Leptaná klávesnica nie je taká pohodlná, ako ergonomicky dobre vyriešené vystúpené klávesy, no ani tak nie je na zahodenie. Vďaka tomu, že klávesy sú veľké a od seba vzdialené v dostatočnej vzdialenosti, dobre sa ovládajú.
Kovová klávesnica je podsvietená ľadovo-modrým svetlom, ktoré presvitá cez leptané drážky.
Nechceme zabudnúť ani na rozmery telefónu – s hrúbkou 15,9 mm patrí do kategórie ultratenkých. Celkové rozmery telefónu sú 94 x 51x 15.9 mm a vďaka kovovému krytu váži 110 gramov.

Displej
BenQ-Siemens EF81 má konečne displej bez akýchkoľvek kompromisov. Má 2,2 palca, rozlíšenie QVGA 240 x 320 bodov a zobrazuje 262144 farieb. Dá sa bez problémov porovnať s akýmkoľvek konkurenčným displejom, čo sa o starších modeloch Siemensu so zaostávajúcimi displejmi nedalo povedať. Výborne interpretuje farby, má dokonalý jas s dobre vyladenou bielou farbou. Rozlíšenie 240 x 320 bodov na 2,2-palcoch dosahuje veľmi peknú a jemnú kresbu.
Za pochvalu stojí aj náhľadový displej na prednom paneli. Má uhlopriečku 1,3-palca s nezvykle vysokým rozlíšením 120 x 160 bodov. Zobrazuje 65536 bodov. Pri takomto rozlíšení má opäť dokonalú kresbu a detailne zobrazí aj jemný malý text.
Ak je kryt otvorený, na náhľadovom displeji sa zobrazuje logo výrobcu. Ak telefón zatvoríte, na náhľadovom displeji sa zobrazí menu rýchlej voľby. Prostredníctvom štyroch funkčných tlačidiel a náhľadového displeja možno ovládať fotoaparát, videorekordér, MP3 prehrávač a uzamknutie kláves.
Na náhľadovom displeji sa okrem toho zobrazuje stavový riadok s informáciami o úrovni signálu, prítomnosti 3G siete, stave batérie, zapnutom Bluetooth či aktivovanej bezdrôtovej sade. Okrem toho používateľ vidí aj názov operátora a aktuálny čas. Na náhľadovom displeji možno nastaviť aj pozadie. Po niekoľkých sekundách náhľadový displej pohasne a po ďalšom čase sa prepne do režimu šetriča obrazovky, na ktorej je vidieť názov operátora a čas. Minimenu sa aktivuje späť stlačením ľubovoľného tlačidla.

Ovládanie
Telefón sa ovláda centrálnym päťsmerovým tlačidlom, ktoré je dostatočne veľké. Okolo neho sú v paprskoch usporiadané funkčné tlačidlá: dve na ovládanie funkcií v menu, dve na prijatie a ukončenie hovoru a pod nimi ďalšie štyri. Prvým sa spúšťa browser, druhým videotelefonáty, tlačidlo „C“ slúži na mazanie textu a zrušenie voľby a štvrté tlačidlo patrí funkcii správca úloh. Ovládanie menu sa v porovnaní s telefónmi Siemens nijak výrazne nezmenilo – je intuitívne, príjemné a rýchle.

Operačný systém a menu
Vývojári úplne prepracovali operačný systém telefónu, ktorý predstavuje ďalší evolučný skok vo vývoji. Operačný systém i vnútorná štruktúra menu pritom stále principiálne vychádzajú z riešenia starších modelov Siemensu. Telefónom Siemens sme najčastejšie vyčítali zlé grafické spracovanie a nemoderne riešené prostredie. To je už minulosťou, nové prostredie je graficky atraktívne a lepšie sa dá personalizovať aj zmenou témy. Vývojári sa prestali báť výraznejších farieb i tieňovania a výsledok musíme pochváliť. Grafické zmeny sa pritom nijak nedotkli rýchlosti ovládacieho softvéru, čo je ďalšia dobrá správa.
Usporiadanie hlavnej obrazovky ostalo po starom: vo vrchnej časti je prúžok s informáciami o stave telefónu, ikony úrovne signálu i batérie dokonca neprešli ani príliš veľkými úpravami. V hlavnej časti displeja sa zobrazuje dátum, čas a názov operátora. Spodný prúžok je vyhradený na príkazy v menu, v strede je ikona vstupu do hlavného menu.
Hlavné menu tvorí 12 animovaných ikoniek: kontakty, záznamy hovorov, internet, organizér, správy, fotoaparát, hry, media player, videotelefonovanie, nastavenia, moje záznamy (súborový manažér) a doplnky. Hlavné ikony sú úplne prepracované, sú veľmi pekne animované a aktívnu ikonu označuje tieňovaný rámček, ktorý sa pri pohybe v menu efektne posúva na vybrané položky.
Submenu je textové s informatívnou neanimovanou ikonou, doplnené záložkami s horizontálnym výberom, ktoré urýchľujú prístup k vybraným položkám.

Funkcie
Telefónny zoznam konečne pracuje s kontaktmi na SIM karte, vďaka horizontálnej lište je práca s kontaktmi pohodlná a rýchla. Ku každému kontaktu možno uložiť 21 položiek plus obrázok a vyzváňacie tóny: jeden zvukový a druhý video.
V telefóne môžete pracovať s SMS, MMS a e-mailovými správami. Spojená SMS môže mať 755 znakov, priamo na obrazovke sa odpočítavajú a zároveň sa zobrazuje počet spojených správ. Musíme pochváliť príjemne veľké písmo.
Kalendár má nové grafické prostredie, možno si nastaviť denný, týždenný i mesačný prehľad. Pri mesačnom prehľade sa rovno zobrazujú aj aktuálne poznámky. Na záznamy je vyhradených 35 MB pamäte.
V telefóne nechýba aj aplikácia Svetový čas. Hlasový záznamník podporuje 150 minút záznamu.
Budík prešiel zmenami – nastavuje sa inak ako v starších telefónoch Siemens. Dokáže zvoniť každý deň v inom čase.
Kalkulačka je úplne rovnaká ako v modeloch radu 75. Jej funkcie sa ovládajú päťsmerovým tlačidlom. V telefóne je aj prevodník veličín a stopky.
Ak sa chcete hrať, k dispozícii sú hry GemJam Fever, SeaBattle, StarWars, SuperBomberman, SuperStackAttack.
MP3 prehrávač výrobca prevzal z modelu S75. Aj v tomto prípade je súčasťou aplikácie Mediaplayer, ktorá okrem hudby zobrazuje aj obrázky a video.
Prepínanie medzi médiami je vyriešené horizontálnou lištou. Hudobný prehrávač sme kritizovali už v modeli S75, pretože zoradenie skladieb je veľmi chaotické a na prvý pohľad nezrozumiteľné.
Hudobné súbory sú zoradené buď všetky, podľa umelca, podľa albumu alebo podľa žánru. Pri všetkých záznamoch sa miešajú zvonenia s MP3 skladbami. Pri prehrávaní možno nastaviť režim – buď jednu nahrávku, opakovanú nahrávku, všetko, opakovať všetko, náhodné prehrávanie alebo prehratie krátkych ukážok skladieb. Skladbu možno rovno priradiť vybranému kontaktu ako zvonenie, ale dá sa nastaviť aj v ďalších režimoch tónov: pre hovory, pre správy, pre budík a organizér. Pri prehrávaní sa dá nastaviť buď zobrazenie skladieb, alebo animácia – pulzujúce čiary. Na rozdiel od starších modelov umožňuje nový MP3 player prehrávanie hudby na pozadí. Zo skladieb, samozrejme, možno jednoducho vytvárať playlisty.

Aj súborový manažér pochádza z modelu S75. V novom súborovom manažéri nájdete len zvuky, obrázky, videá, témy, telefónni piloti, hry, konverzácia, aplikácie a rôzne.
Pribudla aj správa licencií, takže zvonenia a iný platený obsah už asi nebude možné tak jednoducho posielať ďalej na iné zariadenia ako doposiaľ.

Skúšali sme si aj videotelefonovanie. Zatiaľ čo napríklad pri modeloch Nokie si pred samotným vytočením hovoru vyberáte, či chcete hlasový hovor alebo videohovor, BenQ-Siemens má na videohovory vyhradené samostatné tlačidlo. Ak si teda v zozname nájdete želaní číslo, namiesto zeleného tlačidla stlačíte tlačidlo videohovoru. Na obrazovke sú ako obyčajne dve okná, medzi ktorými možno prepínať obraz. Možností je však podstatne viac – kedykoľvek počas hovoru možno zastaviť obraz (na obrazovke volaného sa zobrazí posledný dostupný obraz) a znovu ho obnoviť, to isté sa dá spraviť aj s prichádzajúcim obrazom. Počas videohovoru sa dá nastaviť aj rýchlosť prekreslovania obrazu (7 alebo 15 snímok za sekundu), talže video sa nám zdalo počas hovoru dostatočne plynulé. Používateľ si môže nastaviť aj úroveň bielej farby, ak sa nachádza v tmavšách priestoroch. V možnostiach je aj nastavenie frekvencie (50 alebo 60 mHz. Počas videohovoru sa dá odoslať obrázok alebo video a zároveň uložiť kontakt do pamäte.

V telefóne sme našli niekoľko veľmi pekných grafických tém, používateľ si však môže nastaviť pozadia a šetriče obrazovky aj sám.
Fotoaparát je len priemerný – nastaviť sa dá rozlíšenie fotografie (1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480 a 320 x 240 bodov), automatická korekcia bielej a nastavenie frekvencie snímania obrazu. Vo videorežime je maximálne rozlíšenie 176 x 144 bodov, nastaviť sa dá ešte 128 x 96 a 96 x 80 bodov.

Celkové dojmy
Po prvom krátkom zoznámení s telefónom sme boli spokojní: zdá sa, že spojenie Siemensu s firmou BenQ zatiaľ prinieslo očakávaný efekt. Telefón má príjemný dizajn, veľkými grafickými zmenami konečne prešiel aj ovládací softvér a ak ste boli zvyknutí na logické ovládanie telefónov Siemens, ani v novom modeli nebudete sklamaní. Výbava telefónu zodpovedá štandardu v danej triede a nedočkali sme sa žiadneho vyslovene nepríjemného prekvapenia.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

KOMENTÁRE

Nová česká celebrita, hlúpa Mary a budúcnosť ľavosúdia (Schutzov týždeň)

Proti „ideám“ Sme rodina je šuvix aj nový „sociálny balík“ Smer-SNS-HíD.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

KOMENTÁRE

Keď slová slúžia ako strely

Falošné správy často pritiahnu väčšie masy ako dôveryhodné médiá.

Neprehliadnite tiež

Vzdali sa ropy, ponúknu tenisky z morských rias

Nerozpadnú sa po jednom daždi, nový materiál je určený na štandardné použitie.

Desatina Američanov opustila autá, presunuli sa k Uberu

Uber a Lyft menia spotrebiteľské návyky, niektorí im veria tak ako vlastnému autu.

Kardiostimulátory majú tisíce bezpečnostných IT chýb. Zdravotníci bezpečnosť zanedbali

Má držať rytmus srdca, stačí však hackerský útok a kardiostimulátor môže zabíjať.

Na čom hrať hry? Na PC či konzolách?

Porovnávať má zmysel hlavne produkty najväčších hráčov na trhu, keďže herným počítačom dokážu plnohodnotne konkurovať iba konzoly od Sony a Microsoftu.

Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 2. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 4. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 5. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 6. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 7. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 8. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 10. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 661
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 10 710
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 6 839
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 484
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 344
 6. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 5 959
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 924
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 357
 9. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 659
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 4 136