dostupnými prostriedkami prelomiť v priebehu niekoľkých desiatok minút. Firma to uviedla v tlačovej správe.
Firma Nextlan otestovala v polovici marca viac ako 200 prístupových bodov pri veľkých podnikateľských centrách. Z merania vyplynulo, že viac ako polovica bezdrôtových prístupových bodov nepoužíva žiadne zabezpečenie, a útočník sa tak môže do siete pripojiť bez akýchkoľvek prekážok. Meranie bolo uskutočňované z automobilov zaparkovaných pri budovách, takže hacker môže sieť napadnúť bez fyzického prístupu do objektu.
"Prístupové body bez zabezpečenia môžu však slúžiť výhradne na prístup do internetu a nie do firemnej siete. Viac znepokojujúci je teda fakt, že tretina analyzovaných prístupových bodov síce využíva zabezpečenie, ale ide o slabé šifrovanie typu WEP," uviedol riaditeľ spoločnosti Nextlan Ivan Pavlas.
Podľa neho sa toto zabezpečenie dá ľahko prelomiť pomocou softvéru bežne dostupného na internete približne za hodinu. To, že meranie bolo možné urobiť často i desiatky metrov od kancelárskych budov, sa dá podľa analýzy považovať za ďalšiu bezpečnostnú slabinu. Pokrytie bezdrôtovými prístupovými bodmi by sa totiž malo optimalizovať tak, aby signál minimálne vyžaroval z budovy a hackerom sa tak ponúkala možnosť napríklad v noci nerušene uskutočniť útok na firemnú sieť.
Firmy sa podľa Pavlasa vybavujú firewallmi proti prieniku z internetu, antivírusovými programami a prijímajú rôzne ďalšie bezpečnostné opatrenia. Problematika ochrany a správy bezdrôtových sietí je ale veľmi podceňovaná. "Bezdrôtové siete sú v súčasnosti jedným z najkritickejších miest z hľadiska ochrany firemných dát," dodal.
I keď nieje vo firme nasadený ani jeden bezdrôtový prístupový bod, väčšina dnešných notebookov je vybavená bezdrôtovými sieťovými adaptérmi. Tie sa tiež môžu stať cieľom útoku hackerov a je možné cez ne preniknúť k firemným dátam.
Bezdrôtové siete Wi-Fi umožňujú prostredníctvom vysielača a antény umiestnenej napríklad v notebooku prenosy dát rýchlosťou až niekoľko megabitov za sekundu. Pásma 2,4 a 5 GHz sú však zdieľané, čo znamená, že s počtom pripojených používateľov rýchlosť klesá. Cez Wi-Fi sa v ČR pripája viac ako 200.000 firemných i súkromných používateľov.