Mio A701: PDA, GPS, fotoaparát, MP3 prehrávač a mobil do dlane

Nedokážete si predstaviť život bez modernej techniky a pomocníkov? Potom by ste mali vedieť, že existuje všestranné zariadenie vo veľkosti mobilného telefónu, ktoré vám umožní nielen komunikovať v GSM sieťach a surfovať, ale i fotografovať, prehrávať mult

imédiá, využívať satelitný navigačný systém GPS a prevádzkovať aplikácie určené pre Windows Mobile 5.0 - to všetko bez obmedzeného rozlíšenia displeja a nadmernej veľkosti. Mio A701 dokáže všetko, ba ešte aj čosi navyše.


FOTO - MILAN GIGEL

Podobných zariadení je na trhu viac, takmer všetky však prinášajú kompromisy. Ak ide o "smartfóny", displej je primalý a chýba mu dotykové ovládanie. Ak ide o inteligentné komunikátory, ich veľkosť presahuje formát bežného PDA, takže rozmery a hmotnosť sú príliš veľké. Mio A701 sa nachádza kdesi uprostred. Má veľkosť mobilného telefónu a ponúka funkcie plnohodnotného PDA. Výrobca to dosiahol použitím dotykového displeja s uhlopriečkou iba 2,7", ktorý však dosahuje štandardné rozlíšenie 320x240 bodov ako plnoformátové PDA. Súčasne dokáže zobraziť až 65 tisíc farieb, aby boli multimédiá na úrovni.


FOTO - MILAN GIGEL

Dizajn je uhladený a výrobca doplnil oblé ergonomické tvary kontrastom čierneho a strieborného plastu. Zariadenie pohodlne zapadne do ruky praváka i ľaváka, úchop je istý, bez obáv o vykĺznutie. Narozdiel od plnoformátového PDA je telo užšie a tak nemajú s ovládaní problémy ani používatelia s menšími dlaňami či kratšími prstami.

Tlačidlové ovládanie zaisťuje praxou ostrieľaný päťsmerový ovládač v kruhovom vyhotovení a štvorica programovateľných tlačidiel. Používateľ tak v teréne okamžite môže reagovať na podnety bez toho, aby musel vytiahnuť stylus. Pozornosti by nemal ujsť ani priezor mikrofónu, ktorý je osadený v akustickusticky oddelenom kabinete. To zabraňuje spätnej väzbe a umožňuje firmvéru omnoho lepšie odfiltrovať okolitý šum od hovoreného slova.


FOTO - MILAN GIGEL

Vo vrchnej časti sa za kovovou mriežkou nachádza skrytý reproduktor, ktorý je chránený pred prachom i možným poškodením. Dvojica LEDiek, ktorá je umiestnená napravo od neho vám okamžite poskytne prehľad o stave akumulátora, nabíjaní a bluetooth rozhraní, ktoré je neodmysliteľnou základnou výbavou každého mobilného pomocníka. Bez povšimnutia nezostane ani nepatrne vysunutý ľavý roh, v ktorom sa ukrýva anténa pre príjem GPS signálu z družíc. Jej citlivosť je na skvelej úrovni, takže získate kvalitný signál pre presné určenie polohy i v hustej zástavbe či pod stromami.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak potrebujete presnosť, ktorú prstom na dotykovom displeji nedosiahnete, alebo je potrebné pracovať s väčším objemom dát, zaiste použijete stylus. Ten je dostupný v teleskopickom vyhotovený a zasúva sa zospodu na pravej strane. Ak by ste ho pri nepozornosti stratili alebo poškodili, v balení nájdete ešte jeden náhradný kus. I keď výrobca uprednostnil teleskopické vyhotovenie, výsledok je pomerne stabilný - to vďaka kovovému jadru.


FOTO - MILAN GIGEL

Anténa GPS modulu dodáva signál pre čip SiRFstar III, ktorý dokáže súčasne vyhodnotiť dáta až z 20 družíc. Aby bolo vyhľadávanie polohy čo najrýchlejšie, súčasťou výbavy je i technológia Quick Position. Pre navigáciu môžete použiť ľubovoľný mapový navigačný softvér, alebo môžete aplikáciou GPSProxy presmerovať výstup navigačného modulu na virutálny sériový port a bezdrôtovo ho prenášať do notebooku, ktorý vás bude navigovať. Záleží na vás, aký spôsob uprednostníte. Keďže nechýba konzola pre zavesenie na šnúru na krk a vo výbave je i ľahká montážna sada do auta, je pravdepodobné že zvolíte absolútnu mobilitu.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak ste vlastníkom automobilu, ktorý má metalicky tónované sklá (napr. Peugeot, Citroen), použiť môžete externý anténny modul, ktorý sa pripája do konektoru umiestneného na zadnom paneli pod gumovou krytkou. Dostupný je i integrovaný digitálny fotoaparát s rozlíšením 1,3 megapixelu, ktorý dokáže ukladať statické snímky až do rozlíšenia 1280x1024 a videosekvencie s rozlíšením 640x480 bodov. Spoľahnúť sa však musíte na dobré svetlo, pretože akékoľvek nasvietenie scény chýba. Keďže displej je veľký a obrázky je možné na ňom zoomovať, fotoaprát môžete používať i ako "vreckovú kopírku", či náhradu pre odpisovanie údajov.


FOTO - MILAN GIGEL

SIM karta sa zasúva do slotu umiestneného vedľa kontaktného poľa akumulátora. Ak sa vám to prstom nepodarí, budete si musieť pomôcť stylusom - pracujte však opatrne. Li-Ion akumulátor s kapacitou 1320 mAh je pomerne veľký, a tak dokáže uspokojiť energetické požiadavky v teréne. Nabíjanie netrvá viac ako 3 hodiny, v pohotovostnom režime vydrží zariadenie približne 200 hodín, pri plnej záťaži práce s PDA či telefonovaní dosahuje prevádzkový čas približne 4 hodiny. Všetko však závisí na tom, ako si nastavíte "energetiku" zariadenia - s trochou skúseností energetickú náročnosť ľahko znížite.


FOTO - MILAN GIGEL

Na spodnej strane sa nachádza USB konektor, ktorý plní dve funkcie. Prvou je nabíjanie a to prostredníctvom USB kábla pripojeného k PC alebo nabíjačky. Druhou funkciou je komunikácia s PC. Tu si v menu môžete navoliť dva režimy. Prvým je, že Mio A701 sa prihlási ako tradičné USB Mass Storage zariadenie a bude slúžiť ako čítačka zasunutých SD/MMC kariet. Druhou možnosťou je aktivácia rozhrania ActiveSync, ktoré slúži pre synchronizáciu dát s PC a Outlookom.


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravej strane sa nachádza tlačidlo spúšte fotoaparátu, ktoré vám dopraje pri snímaní pohodlie, akoby ste pracovali s tradičným fotoaparátom. Keďže je však ohnisko fixné, spínač nemá dve polohy. Vedľa nie príliš účelne umiestneného konektoru pre pripojenie hads-free súpravy sa nachádza pamäťový slot pre karty formátov SD/MMC. Prostredníctvom nej rozšírite kapacitu interného 128MB ROM a 64MB RAM úložiska o ďalší priestor pre dáta a aplikácie. To sa vám hodí napríklad pri voľbe navigačného softvéru. iGO, ktorý spoľahlivo so zariadením pracuje je dodávaný práve na 128MB SD karte. Ak zatúžite po netradičnom príslušenstve - akým je napríklad FM tuner, DVB tuner či WiFi rozhranie, použiť môžete zbernicu SDIO, ktorá je integrovaná v slote pre pamäťové karty. Keďže žiadne zariadenie na báze softvéru nepracuje vždy bez chýb, nechýba ani zapuzdrené tlačidlo RESET. To využijete i vtedy, ak chcete celý obsah pamäte zariadenia vrátiť do stavu, v akom bol pri kúpe.


FOTO - MILAN GIGEL

Na ľavej strane nájdete dvojicu tlačidiel pre regulovanie hlasitosti. I keď ľaváci by uvítali zrkadlové prehodenie strán, dá sa zvyknúť i na ovládanie tlačidiel palcom. Malý zárez v stredovej časti vám prezradí, že zariadenie má predprípravu pre originálne držiaky.


FOTO - MILAN GIGEL

Kým niektorí používatelia preferujú nosenie zariadení na šnúre na krku a iní si potrpia na svoje vrecká, existuje skupina ktorá uprednostňuje nosenie na opasku. Súčasťou dodávky je kvalitné kožené puzdro s magnetickým uzatváraním, s ktorým budete mať svojho asistenta vždy v plnej pohotovosti.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak vám príliš "nesedí" bezdrôtové bluetooth handsfree, využiť môžete pribalený káblový variant. Je stereofónny a poslúži vám nielen pre komunikáciu a posluch digitálnej hudby ale i ako mikrofón pre záznam hlasových poznámok.


FOTO - MILAN GIGEL

Na kábli nechýba ani zabudované tlačidlo pre zdvihnutie hovoru a potenciometer pre nastavenie hlasitosti reprodukcie. Všetko závisí na vašom životnom štýle a preferenciách.


FOTO - MILAN GIGEL

Aby ste možnosti navigácie využili naplno, výrobca pribalil i ľahkú montážnu sadu od auta. Držiak môžete namontovať pre horizontálne i vertikálne natočenie displeja, tak aby bola použiteľnosť na maximálnej úrovni. Operačný systém s takouto možnosťou počíta - priamo na ploche je zástupná ikona pre rotovanie zobrazenia.


FOTO - MILAN GIGEL

V balení však nájdete všetko čo potrebujete. Prepojovacie káble, napájací adaptér do elektrickej siete, CL adaptér do zapaľovača, CD nosiče s bonusovými softvérmi a synchronizačným balíkom Microsoft ActiveSync 4.0 či sprievodnú dokumentáciu.


FOTO - MILAN GIGEL

Z hľadiska technických parametrov je možné povedať, že ide o výkonné vreckové zariadenie, ktoré je postavené na 520 MHz platforme Intel XScale. Operačný systém Windows Mobile 5.0 a základná aplikačná výbava Pocket Office a Pocket MSN sú uložené v 128 megabajtovej ROM pamäti, zvyšných 64 megabajtov RAM slúži na beh aplikácií, ukladanie používateľských dát a inštaláciu doplnkového softvéru. S okolím je možné komunikovať prostredníctvom Bluetooth rozhrania, infračerveného modulu, či USB rozhrania bez funkcie hostu. Nechýba samozrejme ani GSP a GSM modul.

Zabudovaný GSM modul podporuje tri-bandovú prevádzku 900/1800/1900 MHz a podporuje všetky súčasné služby ponúkané našimi operátormi. Dátové prenosy sú samozrejmosťou, na EDGE však môžete zabudnúť - výrobca ponúka iba GPRS prenosy, ktoré síce na prístup k elektronickej pošte, IM klienty a na surfovanie postačia, pri terminálových aplikáciách a rôznych klientoch podnikového softvéru to môže byť nedostačujúce. Práca s kontaktami, SMS správami a hlasovými službami prebieha v rámci štandardov operačného systému bez doplnkových aplikácií výrobcu. Kto si potrpí na kvalitu vyzváňania, ten ocení 128 kanálové polyfonické zvonenia.

GPS modul SiRFstar III je dodávaný s podpornými aplikáciami pre základné určenie polohy a pre stiahnutie informačného balíčka pre rýchlejšie určenie polohy družíc - Quick Position. Operačný systém umožňuje ku GPS dátam pristupovať súčasne z viacerých aplikácií, použiť môžete dokonca proxy modul, ktorý dáta bude odovzdávať von cez BlueTooth rozhranie. Zariadenie spoľahlivo pracuje s navigačným softvérom iGO, bez problémov na ňom sprevádzkujete i balíček PocketKIM či iné. Ponuka je na trhu bohatá.

Kto sa s operačným systémom Windows Mobile zatiaľ nestretol, ten by mal vedieť že v základnej výbave sú mobilné verzie aplikácií, ktoré používate bežne na PC. Ide hlavne o kancelársky balík s aplikáciami Word a Excel, internetové klienty pre surfovanie a prácu s poštou, prehrávač multimédií, či kompletný balíček MSN služieb. Ponuka aplikácií je na internete bohatá, človek si dokáže vybrať z freewaru i komerčných titulov.

Tí čo Windows Mobile dôverne poznajú by mali vedieť, že doplnky nájdu na Today Screen pre rýchly prístup k funkciám, nechýba praktická aplikácia MioMenu pre rýchle spustenie aplikácií hoci i pomocou prstu. Na bonusovom CD je softvér PhoneCity pre zobrazovanie svetového času a eConvertor pre rýchlu premenu jednotiek.

Obsluha digitálneho fotoaparátu je intuitívna, okrem rýchleho tlačidla spúšte je dostupných viacero možností kreativnej úpravy snímkov, či manuálneho zasiahnutia do expozície.

Mio A701 je možné hodnotiť ako všestranného digitálneho pomocníka do vrecka, ktorý zamedzí tomu, aby ste ešte čokoľvek iné potrebovali nosiť so sebou. V jedinom zariadení kombinuje mobilný telefón, komunikágor, GPS navigátor, digitálny fotoaparát, multimediálny prehrávač, bluetooth základňu a vreckový počítač, pričom jeho rozmery sú menšie ako je pri ktoromkoľvek PDA zvykom. To však neznamená, že by mal displej malé rozlíšenie alebo by malo zariadenia nejaké obmedzenia. Jediným limitom je absentujúca podpora EDGE komunikácie - ak však z terénu nepristupujete do podnikovej siete, tak by vám to nemalo prekážať.

Hodnotenie:

Dostuposť: http://www.koracell.sk
Orientačná cena: 19 700 Sk bez DPH
Záručný a pozáručný servis garantuje dovozca.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

KOMENTÁRE

Kam sa podelo Učiace sa Slovensko? Danka to netrápi

Kde je tá najväčšia reforma školstva z dielne Plavčana?

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

Neprehliadnite tiež

OBJEKTÍV

Vedci pripojili kamery na tučniaky a urobili úžasné zábery

Na videu prvýkrát zachytili volania tučniakov mimo súše.

Zlatá rybka potrebuje alkohol, prežije v ľade bez kyslíku

Väčšina stavovcov umrie bez kyslíku do niekoľkých minút.

Umelá inteligencia začala stavať virtuálne mestá

Neurónová sieť buduje realitu z naučených obrázkov.

Po selfies majú prísť bothies, uvidíte seba aj okolie

Čo skrývajú mobily, ak nimi snímate seba? Ukáže to nový typ fotografií a videí.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 5. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 2. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 3. Už aj seniori presadajú do SUV
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 5. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 6. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 7. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 8. Stavebný úrad neoprávnene predĺžil americkej ambasáde lehotu
 9. Grantová výzva na vykonávanie činností centier Europe Direct
 10. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 27 368
 2. Ako sme jazdili v socializme 3 517
 3. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 931
 4. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 634
 5. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me 1 574
 6. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 1 486
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 378
 8. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 1 303
 9. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 263
 10. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 134