Siemens AF51: chcete namiesto mobilu mobilček?

BenQ-Siemens pripravil na tento rok pestré portfólio telefónov. Jedným z prvých modelov, ktoré sa začnú predávať bude miniatúrne véčko Siemens AF51.

MOBIL.SME.SK vám prináša v exkluzívnej premiére recenziu tohto telefónu.

Dizajn a klávesnica
Výrobci ešte stále razia trend miniaturizácie, okrem tých, ktorí telefóny stenčujú sú aj takí, ktorí ponúkajú veľmi malé mobily. Prvým výrobcom, ktorý uviedol na trh miniatúrne véčko bol Ericsson (model T29), no výraznejšie úspechy zaznamenal napríklad aj Panasonic s celou sériou veľmi malých telefónov. V ničom nezaostáva ani BenQ-Siemens, ktorý pre milovníkov miniaturizácie pripravil model AF51. Telefón s rozmermi 79 x 41 x 19,6 mm váži 80 gramov. Pri porovnaní s bežnými véčkami, ale aj pri poťažkaní v ruke je rozdiel vo veľkosti riadne cítiť. Rozmerom je prispôsobený aj náhľadový a hlavný displej, oba sú menšie ako je aktuálny priemer.
Kryt telefónu je síce plastový, no výrobca zvolil na prednú a vnútornú stranu vrátane klávesnice zrkadlový efekt povrchu. Zrkadlová úprava pridala telefónu na optickom pocite luxusu a veľmi dobre dopĺňa aj striedmy dizajn krytu.
Na prednom paneli je len náhľadový displej s logom výrobcu (AF51 je jeden z posledných modelov označených značkou Siemens, ďalšie telefóny už nesú novú značku BenQ-Siemens). Celý predný kryt drží nenápadne a vkusne vyriešený kĺb (je to jedno z najmenej nápadných a najkrajších riešení medzi véčkami na trhu). Hranaté tvary dobre dopĺňajú dve oblinky v spodnej časti krytu, rovnaký dizajnérsky prvok sa opakuje aj na klávesnici.
Na pravom boku je len konektor na pripojenie nabíjačky. Výrobca po dvoch rokoch opäť zmenil konektor – je rovnako plochý, ako predchádzajúci, no tenší. Nie je kompatibilný s radom 65 ani 75. Na pravom boku nie je žiaden funkčný prvok. Kryt na bokoch má matnú striebornú úpravu. V spodnej ani vo vrchnej časti telefónu takisto nie sú žiadne prvky.
Zadný kryt batérie je z čierneho matné plastu s lesklým pásikom v spodnej časti.
Otvorený telefón pôsobí zaujímavo. Vo vrchnej časti je v lesklom ráme umiestnený veľmi malý hlavný displej. Spodná časť s klávesnicou má takisto zrkadlovú úpravu. Tvoria ju štyri funkčné klávesy okolo hlavného štvorsmerového. Samotná klávesnica má prekvapujúco veľké klávesy, ktoré sú horizontálne oddelené štrbinou v tvare mierne prehnutej vlnky. Vo vrchnej časti sú klávesy mierne vybrané a štrbinu dopĺňa jemná priehlbina, vďaka ktorej sa klávesy dajú dobre rozoznať aj v tme. Klávesnica je podsvietená efektne vyzerajúcim modrým osvetlením, ktoré dopĺňa modrý nádych displeja.
Po obvode predného panela sú pod zrkadlovým povrchom schované modré LED diódy, ktoré sa pri nastavenej akcii rozsvecujú. AF51 vyzerá veľmi dobre a doplní široký výber módnych telefónov. Vďaka sparťanskej výbave by mala byť navyše cena telefónu prijateľná aj pre menej majetných.

Displej
Displeje nepatria k najmodernejším, nemajú ani parametre, ktoré by bolo možné pochváliť. Oba displeje s pasívnou technológiou zobrazenia CSTN majú nízke rozlíšenie. Náhľadový má 96 x 64, hlavný len 130 x 130 bodov, oba zobrazia 65536 farieb. Farby však zobrazujú mdlé a nevýrazné, navyše majú veľký problém so zobrazením bielej. Displeje sú podpriemerné, to však neznamená, že používateľom nebudú pri bežnej práci postačovať.

Ovládanie
Telefón sa ovláda podobne ako iné modely radu A štvorsmerovým tlačidlom, ktorému je prispôsobené aj charakteristické menu. Okrem tohto tlačidla samenu ovláda aj dvomi funkčnými tlačidlami. Ovládanie je aj so štvorsmerovým tlačidlom intuitívne a rýchle.

Menu telefónu
Základnú ponuku menu tvorí deväť ikoniek – adresár, zoznamy volaní, surf/zábava, organizér, správy, zvonenia, doplnky, súborový manažér, nastavenia.
Submenu je textové, používateľ si môže prepínať medzi malým a veľkým textom.

Funkcie
Výbava AF51 zodpovedá výbave A radu telefónov Siemens. Príjemne prekvapí výborný telefónny zoznam alebo hlasové ovládanie telefónu.

Kontakty
Telefón má internú pamäť na kontakty s kapacitou 900 kB. Do telefónu možno zapisovať kontakty so 16 položkami, pričom každý kontakt možno zaradiť do skupiny a pridať k nemu obrázok volajúceho a záznam o narodeninách s nastavením pripomienkovača. Telefón dokáže pracovať aj s kontaktmi na SIM karte, no používateľ si môže zobraziť len jednu z dvoch variánt zobrazenia, pričom medzi kontaktmi v telefóne a na SIM karte sa dá plynulo prepínať. Zoznam podporuje aj uloženie vlastnej vizitky, ktorú možno posielať na iné telefóny cez infraport alebo v SMS správe.

Správy
AF51 podporuje len SMS a MMS, e-mailového klienta však možno doinštalovať ako Java aplikáciu.
Spojené SMS podporujú maximálne 760 znakov, pri písaní sa priamo na displeji odpočítavajú. Pamäť na prijaté SMS má kapacitu 100 správ. Telefón podporuje aj slovník T9.
MMS editor je veľmi jednoduchý a prácu s ním zvládne aj začiatočník.

Manažérske funkcie
V adresári Organizér nájdete ponuku aplikácií: budík, kalendár, pripomienkovač, poznámky, zmeškané udalosti a časové pásma.
Budík je len veľmi jednoduchý – nastaviť si môžete len jeden čas bez ďalších možností.
Ikonka sa zobrazí nielen pri čase v hlavnej ponuke na displeji, ale aj pri čase na náhľadovom displeji.
Aj kalendár je oklieštený, no dostatočne praktický. Používateľ vidí len mesačné zobrazenie, pričom vo vrchnom riadku sa zobrazuje skratka s názvom dňa, mesiac, rok a číslo týždňa. Ku dňom možno ukladať pripomienky (dohromady 5 druhov), nastaviť sa dá nielen dátum a čas, ale aj čas pripomienky.
Všetky pripomienky zapísané v kalendári nájdete zoradené v položke Termíny. Zapísať si možno aj poznámky s maximálnou dĺžkou 150 znakov.
Praktické využitie si nájde aj funkcia Zmeškané termíny, ktorá vás upozorní na všetky pripomienky, ktoré ste ignorovali.
Pri cestovaní zas využijete prehľadne spracovanú funkciu Časové pásma. Diktafón v AF51 nie je.
Bohaté nastavenie nájdete v používateľských profiloch. Nastaviť si môžete nielen zvuky a celkový režim správania v jednotlivých profiloch, ale zapnúť si napríklad aj filter na výber profilu podľa volajúceho.

Doplnky
V adresári Doplnky nájdete úplne jednoduchú kalkulačku, prevodník meny, stopky, odpočítavanie a aplikáciu, ktorá ovláda pripojiteľný fotoaparát. Ďalšou funkciou v doplnkoch je Hlasový príkaz. Hlasom sa dá ovládať spustenie SMS a MMS editora, ukázanie prijatých správ, písanie správy, spustenie lokálnych služieb (napríklad lokalizácia T-Mobile), spustenie internetového prehliadača, nastavenie zvonení, prepínanie profilov telefónu, spustenie kalendára, otvorenie termínov, poznámok, spustenie kalkulačky, prevodníka meny, šetriča displeja, stopiek, záznamu hovorov (po jednotlivých kategóriách), hry a súborový manažér. Takýto výpočet funkcií ovládaných hlasom v telefóne v najnižšej kategórii príjemne prekvapuje. Hlasové ovládanie sa spúšťa dlhým stlačením štvorsmerového tlačidla smerom hore. Aplikácia funguje so vysokou úspešnosťou, telefón príkazy vykonáva prekvapujúco svižne.
Ak telefonujete často do zahraničia, poteší vás napríklad funkcia dlhého tlačenia klávesy „+“ – telefón ponúkne zoznam krajín vo svete s predvolenými predvoľbami.

Súborový manažér
V telefóne je veľmi jednoduchý súborový manažér, vďaka ktorému máte prehľadný a rýchly prístup k obrázkom, tónom, farebným schémam a prijatým dátam.

Java hry
V telefóne sú dve Java hry:
Wappo2 – logická behačka
Sea Battle – lodičky

Vo výbave sú aj dve aplikácie:
Emergency phone – zoznam núdzových kontaktov v krajinách sveta
Unit converter – konvertor jednotiek

Java aplikácie sú veľmi pomalé a na ich načítanie musíte zbytočne dlho čakať.

Personalizácia
Telefón si môžete prispôsobiť wallpapermi, šetričom obrazovky s bohatým nastavením a niekoľkými farebnými témami.
Ako zvonenie môžete použiť okrem 32 polyfonických tónov aj MIDI, SP MIDI a WAV súbory.

Dáta
Na internet sa dostanete cez WAP 1.2.1 a GPRS triedy 8. Telefón možno pripojiť k počítaču aj dátovým káblom.

Pamäť
V AF51 je interná pamäť s kapacitou 1,5 MB.

Fotoaparát
Telefón nemá fotoaparát.

Batéria
V telefóne je batéria Li-Ion s kapacitou 620 mAh. Telefón vydrží na jedno nabitie pri štandardnej prevádzke približne 3 – 4 dni vrátane nocí.

Celkové hodnotenie
Siemens AF51 vyzerá na prvý pohľad veľmi dobre. Výrobca použil veľmi atraktívnu povrchovú úpravu, no pozor na to, ak vám záleží na dobrej výbave. Siemens AF51 patrí výbavou a parametrami skôr k podpriemerným telefónom, ktoré sú určené pre začínajúcich alebo menej náročných používateľov. Ak potrebujete s telefónom len telefonovať a posielať esemesky a nepotrpíte si na špičkový displej, Siemens AF51 je vhodný model. Najsympatickejšie sú na telefóne jeho rozmery – je síce malý a tým pádom neprekáža v saku či kabelke, no napriek tomu má dostatočne veľkú klávesnicu a dobre sa ovláda.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Psychológ: Sérioví vrahovia si svoje konanie uvedomujú

Každý z nás sa môže stať vrahom.

Neprehliadnite tiež

Žiadne reklamy Islamského štátu. YouTube bude zobrazovať antipropagandu

Google pomôže proti teroristom, k filtrovaniu obsahu pridáva presmerovania.

Neurónová sieť za 79 dolárov? Intel ju ponúka na USB kľúčoch

Firma predpokladá, že zariadenie možno využiť napríklad pri lietajúcich dronoch.

Najlepší mobil na trhu (leto 2017)

Samsung a Apple sa v boji o top mobil na trhu naťahujú s čínskymi značkami. Špičkové smartfóny začínajú od 600 eur.

Veterné elektrárne už môžu plávať na vode, stanú sa súčasťou hlbších morí

Energetické parky nemusia zavadzať v obývanej krajine. Na morskej ploche môžu expandovať do nových lokalít.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 2. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 3. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 5. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 6. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 7. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 8. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 9. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 10. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 1. Poslanec M. Borguľa bojuje proti netransparentnému tendru
 2. Grantová výzva na vykonávanie činností informačných centier
 3. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 4. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 5. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 6. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 7. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 8. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 9. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 10. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 1. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 5 503
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 4 996
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 4 387
 4. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 3 240
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 217
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 065
 7. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 416
 8. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 1 405
 9. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 1 099
 10. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 079