Titulné strany britských novín od minulého pondelka patria skupine šiestich mužov, ktorých telá na podanú látku reagovali tak prudko, že dvaja z nich sú dodnes v kóme.
Scény ako zo zlého filmu
Mediálnou atrakciou sa stali opisy priebehu inak zvyčajne nudných pokusov pripomínajúce scény z hororového filmu. Všetko sa pritom začalo bežnou rutinou. Osem dobrovoľníkov dostalo v Northwick Park Hospital injekcie a čakali, že ich možno bude trochu bolieť hlava alebo budú chvíľu malátni, čo je zvyčajne jediný vedľajší účinok väčšiny testovaných liekov. Dvaja z ôsmich mužov dostali iba placebo, o čom nevedeli. Keď sa ich kolegovia začali zvíjať od bolesti, kričať, vracať a strácať vedomie, v hrôze čakali, že ich stihne rovnaký osud.
Prudká reakcia prišla po deväťdesiatich minútach po podaní látky. U mužov sa striedali návaly horúčavy a chladu, strhávali zo seba oblečenie, kričali od bolesti. Jeden upadol do stavu klinickej smrti, pretože prestal dýchať.
Zlyhali ich životne dôležité orgány, dvaja sú doteraz odkázaní na prístroje. Nie je známe, či majú poškodený aj mozog. Jeden z postihnutých pripomína "slonieho muža", krk a hlava ďalšieho tiež opuchli a ich objem sa strojnásobil, nohy má bordové. Zvyšná štvorica je už pri vedomí a ich stav sa mierne lepší.
Pochybnosti okolo testovania
Na dobrovoľníkoch testovali nový liek proti artritíde, skleróze a leukémii; boli prvými ľuďmi, ktorí ho užili. Mal zvýšiť obranyschopnosť ich imunitného systému, ten však reagoval nečakane silnými zápalmi v celom tele. Regulačný úrad ani nemecká spoločnosť TeGenero, ktorá liek vyvinula, nepripustili, že by urobili chybu. Napriek tomu sa objavilo množstvo pochybností. Viacero odborníkov poukázalo na to, že prvý raz nemali liek dostať naraz šiesti muži.
Bežne sa každý liek najprv skúša v laboratóriu na zvieratách. Nasledujú testy na zdravých dobrovoľníkoch (dobrovoľníci dostali až 500-krát menšiu dávku), ktoré sledujú nežiaduce účinky. Až potom sa testuje na ľuďoch trpiacich chorobou, ktorú by mal liečiť. Celý proces trvá približne desať rokov, do pokusov je zapojených päť- až desaťtisíc ľudí. V Británii sa ich ročne uskutoční vyše tristo, čo si vyžaduje tisícky dobrovoľníkov.
Spoločnosť TeGenero najprv uvádzala, že pri pokusoch na zvieratách sa neprejavili žiadne vedľajšie účinky. Neskôr priznala, že dvom pokusným opiciam sa zapálili lymfatické žľazy, avšak iným spôsobom ako ľuďom. Testy na zvieratách však nemuseli nič ukázať, pretože látka v nich obsiahnutá stimuluje proteín, ktorý je iba v ľudskom tele.
Nával nových dobrovoľníkov
Asi najväčším prekvapením pre farmaceutické firmy, ktoré po škandáli očakávali rapídny prepad počtu dobrovoľníkov, bol ich nárast. V prvom týždni po udalostiach sa zaregistrovalo približne o dvesto percent viac nových záujemcov o testovanie. Zrejme za tým boli početné ubezpečenia, že tragédia šiestich mužov je úplne výnimočná, a tiež vidina peňazí. Médiá donekonečna opakovali sumu 2000 libier, ktorú mali účastníci získať. Neuvádzali však, že kvôli tomu musia byť dva týždne vo dne v noci zavretí v nemocnici. Denná odmena sa pohybuje medzi 100 a 150 librami, takže dobrovoľníci vlastne "pracujú" za minimálnu hodinovú mzdu, ktorá je v Británii päť libier.
Odmena za testy sa však môže veľmi odlišovať. Profesionálni "pokusní králici" už vyskúšali všetky spoločnosti a vedia, aké druhy testov vynášajú najviac. Ako pre BBC povedal 33-ročný robotník Vincent Moissac-Vignoux, z testovania liekov si urobil druhú kariéru, chodí na ne posledných deväť rokov a ročne si takto privyrobí až 13-tisíc libier. Požadovaná prestávka medzi pokusmi je tri alebo štyri mesiace. Rizika sa neobáva, hoci už zažil všeličo, niekoľkokrát odpadol a raz na hodinu oslepol na jedno oko.
Miesto pre Východoeurópanov
Dobrovoľníci v Británii väčšinou pochádzajú z radov študentov, ale najmä mladých mužov z Austrálie, Južnej Afriky a Nového Zélandu. Tí do krajiny prichádzajú zvyčajne pracovať na rok, prípadne cestujú, a do bohatých krajín si iba odskočia zarobiť. Najviac inzerátov farmaceutických firiem hľadajúcich zdravých dobrovoľníkov publikuje magazín TNT, zameraný na túto cieľovú skupinu. Spoločnosť vydávajúca magazín pred mesiacom rozbehla týždenník Fusion, zameraný na mladých ľudí z nových členských krajín Európskej únie. Mnohým sa vo vysnívanej Británii darí oveľa menej než očakávali, a toto je pomerne jednoduché riešenie. Čechov a Slovákov zatiaľ na testoch v Británii takmer nestretnete (a prekvapivo ani inak všadeprítomných Poliakov). Ich nástup do tohto procesu o pár mesiacov zrejme oddiali aj fakt, že musia byť registrovaní aspoň tri, respektíve šesť mesiacov u britského všeobecného lekára (tzv. GP), čo väčšina z nich ignoruje, aj keď sú v Británii dlhšie ako rok. Registrácia je pritom bezplatná, nemusia byť ani zamestnaní.
Autor: JÁN GREGOR, Londýn(Autor je šéfredaktorom mesačníka Echomagazin.com)