Webová stránka guitarshredshow.com , vďaka ktorej si môžu vyskúšať zložité gitarové triky aj ľudia, ktorí na gitare nikdy nehrali, sa stala víťazom tohtoročnej súťaže Europrix o najkreatívnejšie využitie multimédií. Jej autorom je 24-ročný Mika Tyyskä z Fínska, ktorý si z rakúskeho Salzburgu odniesol okrem hlavnej ceny (2000 eur) aj najvyššie ocenenie v kategóriách hudba a tiež internet.
V kategórii hier zvíťazil Markus Weilguny z Rakúska so svojou hrou Neon Racer (www.manuela-waldner.net/NeonRacer/). Ako displej pre ňu slúži plochý elektronický stôl, na ktorom sa zobrazujú súťažné vozidlá. Unikátnou vlastnosťou hry je prepojenie s fyzickým svetom - na hraciu plochu totiž možno položiť ľubovoľný predmet a ten sa vzápätí stane súčasťou hry a hráči ho môžu vziať do úvahy a prekážky obchádzať.
Ďalším oceneným projektom sa stal slovinský "generátor komiksov" (www.thirdframestudios.com/adgame/stripgen/), ktorý komukoľvek umožňuje vytvoriť si vlastný komiks s obrázkami a textom aj bez znalosti práce s grafikou.
Slovinský projekt zvíťazil aj v kategórii "prelínanie médií" - ocenený bol umelec Martin Bricelj za multimediálny fotoalbum, v ktorom si fotografie možno prezerať formou interaktívnej hry (www.memoryplay.com).
Najlepšiu aplikáciu pre mobilné telefóny vytvoril David Wiltshire z anglického Plymouthu - na stránke www.apcompass.co.uk ponúka program umožňujúci obyvateľom jeho mesta kedykoľvek jednoducho zistiť, kde v ich okolí sa nachádza bezdrôtová sieť, cez ktorú sa môžu pripojiť na internet.
Na rozdiel od českých či maďarských tvorcov multimédií sa zo Slovenska tento rok žiaden autor nedostal ani medzi širšie nominácie.
Autor: tb