iami spracovania založenými na operačnom systéme Linux.
Superpočítače sú veľké zariadenia schopné spracovávať objemné množstvo dát. Nachádzajú uplatnenie pri modelovaní klimatických zmien, analýze dedičnej informácie a ďalších úlohách na úrovni vedeckej práce. Využíva ich predovšetkým niekoľko málo firiem, vládne úrady a armáda.
Cray uviedol, že jeho superpočítačové systémy budú flexibilnejšie, znížia náklady a ušetria čas. Prepojené systémy napríklad nebudú musieť byť nastavené špeciálne na určité individuálne programy, aby mohli podať najlepší výkon, napísala agentúra Reuters.
V rebríčku najvýkonnejších počítačov sveta, ktorý zostavuje TOP500 Organization, obsadila minulý rok na jeseň všetky tri najvyššie priečky americká IBM. Z desiatich najvýkonnejších systémov ich mala IBM päť vrátane najvýkonnejšieho európskeho superpočítača Mare Nostrum.
IBM má na konte 219 superpočítačov, čo je viac ako vyrobili Hewlett Packard, Cray a SGI dohromady. Druhou najrozšírenejšou značkou je Hewlett-Packard. Na špičke svetového rebríčka je IBM Blue Gene/L s udržateľným výkonom 280,6 bilióna operácií za sekundu (teraflopov).