Emos TE653EL - pomocník s ktorým nezaspíte ani nezmoknete

Ak máte radi "počasie pod kontrolou" a nie ste priveľmi radi, ak vás prekvapí dážď, búrka alebo sneženie, potom by ste si mali zaobstarať meteostanicu. Tá vám nielenže s niekoľkohodinovým náskokom napovie aké bude počasie, ale prezradí vám i čosi o trend

Ak máte radi "počasie pod kontrolou" a nie ste priveľmi radi ak vás prekvapí dážď, búrka alebo sneženie, potom by ste si mali zaobstarať meteostanicu. Tá vám nielenže s niekoľkohodinovým náskokom napovie aké bude počasie, ale prezradí vám i čosi o trendoch a upozorní vás na dôležité udalosti.

Stolové meteorologické stanice sa stávajú bežnou výbavou domácnosti a tak nie je prekvapením, že kombinujú v jedinom zariadení viaceré funkcie, ktoré sú pre členov rodiny dôležité. Prostredníctvom mdelu TE653EL získate kontrolu nielen nad tým čo sa deje za oknami, ale i nad pohodou v interiéri a nad časom.


FOTO - MILAN GIGEL

Meteorologická súprava sa skladá z dvoch častí. Z externého senzora, ktorý bezdrôtovo odovzdáva namerané veličiny a stolovej základne s veľkým prehľadným displejom, ktorá ponúka dve možnosti umiestnenia. Prvou je zavesenie na stenu, takže môžete využiť priestor pri posteli v spálni aby ste mali vždy prehľad o tom aký bude deň, alebo môžete základňu umiestniť do chodby, aby ste sa pred odchodom z bytu presvedčili, či na vás nečaká skrytý dážď.


FOTO - MILAN GIGEL

Druhou alternatívou je položenie na dosku pracovného stola alebo okennú parapetnú dosku. Keďže sklon displeja je meniteľný, pri každom umiestnení je možné nastaviť polohu tak, aby ste dosiahli optimálny kontrast zobrazenia. Veľké číslice, zreteľné animované symboly a indikátory vám zaistia rýchly prehľad o situácii - vďaka veľkému displeju sú všetky informácie zobrazené súčasne, bez potreby prepínania.


FOTO - MILAN GIGEL

Zobrazenie dosahuje svoje kvality i v nepriaznivých svetelných podmienkach. Po zatlačení tlačidla sa pod displejom rozžiari elektroluminiscenčná fólia, ktorá rovnomerným modrým svitom podsvieti celú plochu displeja. Keďže systém je napájaný batériami, podsvietenie sa aktivuje vždy na požiadanie na dobu 5 sekúnd.


FOTO - MILAN GIGEL

Stojan je odnímateľný a na spodnej strane ho výrobca vybavil štvoricou gumových nožičiek. Tie zabraňujú poškrabaniu stolovej dosky podstavcom a zaisťujú protišmykové umiestnenie. Základňa stojanu je dostatočne veľká na to, aby mala meteostanica na stole dostatočnú stabilitu. Nemusíte sa obávať jej prevrátenia ani v prípade, ak zakopnete o stôl.


FOTO - MILAN GIGEL

Na zadnom paneli sa nachádza otvor pre fixované zavesenie na stenu a kabinet pre umiestnenie batérií. Pre prevádzku sú potrebné 2 alkalické monočlánky formátu AA, tie je však možné bezproblémovo zameniť za NiMH akumulátory. Energetická náročnosť zariadenia je minimálna, na jedny batérie bežíte niekoľko mesiacov. Nechýbajú ani skryté tlačidlá pre nastavenie zobrazovaných veličín - po tých siahnete iba pri prvotnom nastavovaní hodnôt.


FOTO - MILAN GIGEL

Meteostanica je pomerne štíhla a jej hrúbka nepresahuje 3 centimetre. Na vrchnej strane sa nachádza tlačidlo s kombinovanou funkciou. V štandardnom režime aktivuje podsvietenie displeja, v režime budenia oddiali ďalšiu akustickú signalizáciu o 2 minúty.


FOTO - MILAN GIGEL

Všetky ostatné ovládacie prvky sú umiestnené na bočných stranách čelného panela. Pre jednoduchosť ovládania osadil výrobca zariadenie 8 mikrospínačovými tlačidlami, takže nie je potrebné učiť sa žiadne komplikované kombinácie pre dosiahnutie menej často používaných funkcií. Jednoznačné popisky umožňujú orientáciu pri ovládaní.


FOTO - MILAN GIGEL

Externý senzor sníma teplotu okolitého prostredia a vzdušnú vlhkosť. I keď v balení nájdete iba jediný kus, možné je dokúpiť si ďalšie dva a umiestniť ich na rôzne strany domu/bytu. Používateľ tak získa na centrále aktuálnu informáciu o teplote v tieni i na slnku. Pre bezdrôtovú komunikáciu je možné v 433 MHz pásme nastaviť konkrétny kanál tak, aby každý senzor vysielal dáta na samostatnej frekvencii. Na voľnom priestranstve má rádiová časť dosah 30 metrov, v železobetónovej stavbe sa pokrytie skracuje o tretinu. Telo senzora je odolné voči vode a poveternostným podmienkam, plasty odolávajú UV žiareniu. Nesmiernou výhodou je prítomnosť displeja zobrazujúceho aktuálne merané dáta a LEDka indikujúca prebiehajúci dátový prenos. Ten sa uskutočňuje každých 45 sekúnd.


FOTO - MILAN GIGEL

Telo senzora je spracované tak, aby ho bolo možné zavesiť na stenu. Ideálne je vyhnúť sa priamemu slnku a vyhľadávať závetrie. Vtedy budú namerané hodnoty optimálne. Ak máte súčasne výhľad na displej, získavate aktuálnu informáciu i na balkóne či v záhrade, mimo displeja meteostanice. Napájanie zabezpečuje dvojica AA alkalických článkov, ktoré bez problému zaistia napájanie i v -20°C teplote.


FOTO - MILAN GIGEL

Na bočnej strane sa nachádza gumovou krytkou chránený konektor, ktorý slúži pre pripojenie externého tepelného senzora, ktorý je súčasťou dodávky. Ten je možné ponoriť do vody, či umiestniť do pôdy do požadovanej hĺbky pre monitorovanie. Pripojenie automaticky deaktivuje vnútorný tepelný snímač a vysielaná hodnota sa načítava z externého modulu. Dĺžka prepojovacieho káblika je 2 metre. Teplota je meraná v rozsahu -50 °C až +60 °C, vzdušná vlhkosť je merateľná v rozsahu od 25% do 95%


FOTO - MILAN GIGEL

Teplotu a vzdušnú vlhkosť však monitoruje i samotná centrála. Tá navyše každých 20 minút uskutočňuje meranie atmosferického tlaku, prostredníctvom ktorého v kombinácii s vlhkosťou a teplotou vyhodnocuje poveternostné trendy a predpoveď počasia. Všetky informácie sú prehľadne roztriedené na dipsleji, takže v každom momente bez prepínania viete, aká je situácia. Kým nižšie triedy meteostaníc majú obmedzené možnosti zobrazovania, tu používateľ pocíti komfort.


FOTO - MILAN GIGEL

Ikony indikujúce počasie sú animované a tak používateľ neprehliadne prípadný dážď alebo sneženie. Zaujímavým doplnkom je vyhodnotenie trendu. Šipka v horizontálne rovine naznačuje ustálenú situáciu, smerujúca nahor či nadol predpovedá zlepšenie alebo zhoršenie počasia. Okrem stavu ktorý sa zobrazuje s caa 8-12 hodinovým predstihom tak používateľ dokáže odhadnúť, čo sa bude diať i po jeho odchode. S tým súvisí i časový graf zmeny tlaku zobrazený pod indikáciou počasia.


FOTO - MILAN GIGEL

V pravej časti sa nachádza informačný panel s hodnotami teplôt a vlhkosti pre interiér a jeden z externých senzorov. Zobrazenie konkrétneho z trojice senzorov je možné voliť zmenou kanálu, pri vyhodnocovaní sa však do úvahy berú údaje zo všetkých troch. Okrem aktuálne meraných hodnôt a trendov sú dostupné informácie o dosiahnutých minimách a maximách za posledných 24 hodín. Zistíte tak či nezačína primŕzať, alebo či teplota nezačína vystupovať príliš vysoko. Zaujímavým doplnkom je i hodnotenie klimatickej pohody. Indikátormi DRY, WET a COM zastupujú stavy sucho, vlhko a pohodlne.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri externých senzoroch je možné definovať teplotné alarmy, ktoré vás upozornia na to, ak teplota klesne pod určitú hranicu, alebo ju prekročí. Záhradkári a motoristi vedia na čo je to dobré, bežný domáci spotrebiteľ využije túto funkciu iba príležitostne. V každom prípade je dobré vedieť či vonku mrzne alebo nie.


FOTO - MILAN GIGEL

Zabudovaný senzor monitoruje barometrický tlak. Ten sa uchováva v absolútnych číslach v histórii za obdobie posledných 24 hodín, tkaže je možné kedykoľvek sa k meraným výsledkom vrátiť. Tlak sa zobrazuje v mBar/hPA alebo v Hg. Merané hodnoty je možné zobrazovať v prepočte na hladinu mora, či aktuálnu nadmorskú výšku. Tú vložíte v rámci nastavení do meteostanice pri jej počiatočnej konfigufácii. Nad symbolom trendu sa zobrazuje aktuálna fáza mesiaca - tú je možné rotovať pre 39 dní vpred a vzad pre zistenie oddialenia jednotlivých fáz od prítomnosti.


FOTO - MILAN GIGEL

Zabudované hodiny sú riadené signálom, takže sa nemusíte starať o ich nastavenie. Okrem času môžete na displeji neustále zobrazovať dátum, či doplnkové značenie dňa v týždni. Budík je možné nastaviť jednorazovo, ale i opakovane pre celý týždeň. V režime teplotného alarmu je možné aktivovať akustické pred-oznámenie v prípadoch, ak je cieľová hodnota vzdialená od aktuálnej iba o 2 °C. Podpora prednastavenia posunu časových zón je samozrejmosťou.


FOTO - MILAN GIGEL

Meteostanica nevyžaduje žiadnu obsluhu ani údržbu. Stačí ak je používateľ dostatočne vnímavý a všíma si prehľadne zobrazené informácie, aby ich vedel využiť vo svoj prospech. I keď budete spočiatku hľadieť hlavne na indikátor počasia a ukazovateľ času, postupne si zvyknete na sledovanie číselných hodnôt, ktoré váš prehľad rozšíria. Nepodceňujte zobrazovanie trendov - dokážu mnoho napovedať.

Meteostanica Emos TE653EL je ideálnym doplnkom pre každú modernú domácnosť. Používateľom umožní pružne reagovať na zmenu počasia a narozdiel od predpovede počasia na internete či v médiách máte živý prehľad o aktuálnej situácii, krátkej budúcnosti a o trendoch. Kvalitne spracovaný displej, rádiovým signálom riadené hodiny a účelné spojenie s funkciou budíka sú devízami tohto pomocníka. I keď pri rýchlo meniacom sa počasí je niekedy problematické situáciu vyhodnotiť, v drvivej väčšine prípadov je predpoveď spoľahlivá a presná. Vysoká presnosť meraní, korekcia nadmorskou výškou a pravidelné cykly vyhodnocovania nameraných hodnôt robia z tohto zariadenia špičkový produkt bez kompromisov. Ak tomuto fenoménu podľahnete, vašou ďalšou métou bude pravdepodobne vyšší model s meraním zrážok a vetra.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.emos.sk/
Orientačná cena: 2383 Sk s DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

KOMENTÁRE

Pozrime sa na pád predsedu Danka z výslnia

Aj keby výložky z pyžamy neodpáral, určite im už bozkami lásku neprejavuje.

EKONOMIKA

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby uprostred viazanosti.

Neprehliadnite tiež

SpaceX prekvapil, v roku 2018 chce poslať ľudí k Mesiacu

Ľudstvo neopustilo obežnú dráhu Zeme od roku 1972. Zmenia to superbohatí turisti.

Filozof Thomas Metzinger: Popierať slobodnú vôľu môže byť nebezpečné

Umelá inteligencia môže mať vyššiu mieru sebakontroly ako človek, povedal pre SME profesor teoretickej filozofie THOMAS METZINGER.

Nová peňaženka má spájať všetky financie do jednej karty

Už nie mobil, ale karta samotná zaistí všestrannosť pri platení v obchodoch.

Nabíjačky budú menšie a ľahšie, zmestia sa do peňaženky

Ak chcete nabíjať mobil, stačí vám zásuvka a vrecková nabíjačka.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 2. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 3. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 7. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 8. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 1. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 2. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 3. Jakub Mankovecký z SPU v Nitre bol opäť úspešný v reze viniča
 4. Hitparáda štiav
 5. 14. ročník AmCham „Job Fair“ v Košiciach
 6. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 7. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 8. Malé knedličky, veľké dojmy
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 10. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 10 900
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 7 541
 3. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 5 765
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 5 744
 5. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 284
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 174
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 313
 8. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo 2 875
 9. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa 2 192
 10. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 2 136

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop