Toto zariadenie uľahčuje ľuďom komunikáciu, pomáha odstraňovať časový deficit v priebehu dňa a zachytáva nejednu príjemnú chvíľu.
Zachytávanie je, samozrejme, možné iba v prípade telefónu vybaveného fotoaparátom. Často sa stávalo, že fotky zachytené mobilom nedosahovali požadovanú kvalitu. Preto bolo načase, aby sa kvalita fotiek pohla k lepšiemu. Optika fotoaparátu je časť mobilu, ktorá v posledných rokoch čakala na vylepšenie asi najviac. Aj keď je možné fotky zachytávať v troj- a viac megapixelovom rozlíšení, často neposkytujú dostatočnú kvalitu a nebolo možné obraz "zoomovať".
Problém približovania obrazu riešila aj francúzska firma Varioptic pomerne rafinovaným spôsobom. Zostrojila miniatúrnu tekutú šošovku, schopnú približovať a vzďaľovať obraz. Po prvý krát bol tento vynález predstavený na minuloročnom CeBite. Tento rok prišli vývojári na 3GSM veľtrh už s prvou beta verziou šošovky. "Plánujeme prísť na trh s hotovým produktom ešte koncom tohto roka," povedala Isabelle Jourdain z Varioptic a dodala, že spoločnosť chce byť medzi prvými dodávateľmi tekutých zoomovateľných šošoviek do mobilov.
Technológia tekutých šošoviek je schopná zabezpečiť ostrý obraz podobným spôsobom ako to robí ľudské oko. Na rozdiel od tradičných objektívov, ktoré využívajú mechanicky pohyblivé časti, pracuje tekutá šošovka s kvapkou oleja a vody v tenkej priehľadnej trubičke s veľmi slabým elektrickým nábojom. Takéto elektrické "pošteklenie" nabije strany trubičky, čím sa jedna tekutina priľne k stenám a druhá vyplní zostávajúci priestor. Spoj oboch tekutín potom funguje ako šošovka. Zmenou náboja sa dá šošovka zmeniť na konvexnú, konkávnu, alebo hocičo medzi tým. Dá sa tak zaostriť na predmety v diaľke, aj pár centimetrov pred objektívom.
S tekutými šošovkami sa nehral iba francúzsky Varioptic, ale aj tím singapúrskych vedcov. Podarilo sa im zhotoviť šošovku, založenú na jednej tekutine. Jej tvar bolo možné prispôsobovať tlakom vzduchu v okolí.
Úctyhodný výsledok priniesla aj firma OmniVision, keď predstavila prvý štvrťpalcový, 2 megapixelový čip, s plne funkčným automatickým zaostrovaním obrazu. Teraz neostáva výrobcom mobilných telefónov nič iné, iba vybrať tie najlepšie technológie a komponenty a potešiť čakajúcich užívateľov kvalitnými mini fotoaparátmi.
Výhody tekutých šošoviek
- Veľký rozsah ohniskovej vzdialenosti
- Bez pohyblivých častí
- Rýchla odozva
- Vysoká optická kvalita
- Dobrá priehľadnosť v zornom poli
- Funguje v rozličných teplotných podmienkach
- Výborná stabilita optickej osi
- Veľmi nízka spotreba energie
- Jednoduchá nízkonákladná výroba
Rozdiel medzi zaostrenou a nezaostrenou fotkou z mobilu
Šošovka správajúca sa podľa tlaku okolitého vzduchu
Autor: Marián Šataník