SME

Mraky - stále veľká neznáma

Za klimatickou zmenou sa skrýva omnoho viac faktorov, ako si ľudia uvedomujú. Kľúčovú úlohu zohrávajú spätné väzby a ich interakcie, a až ich výsledný účinok určí, či a do akej miery sa bude aj naďalej otepľovať alebo ochladzovať. Jednou z veľkých neistô

ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA/AP

t je pôsobenie mrakov, lebo nevieme, či klimatický systém skôr ochladzujú, alebo otepľujú.

Podľa nedávneho článku Enrica Palleho s kolegami, ktorý vyšiel v časopise EOS, sa celkové množstvo mrakov zvyšuje. Údaje získavali z Medzinárodného klimatologického projektu pre satelitný výskum mrakov (ISCCP). V článku sa snažili vysvetliť, ako je možný súčasný nárast priemernej teploty vzduchu a zároveň aj množstva mrakov, ktoré zvyšujú odrazivosť Zeme (albedo), čím by sa malo naopak ochladzovať. Podľa autorov sa totiž od roku 2000 albedo Zeme zvyšuje. Toto tvrdenie zakladajú jednak na meraniach žiarenia na odvrátenej strane Mesiaca, z ktorého sa odhaduje albedo Zeme, a tiež na parametroch získaných z projektu ISCCP. V článku tvrdia, že zvyšujúce sa albedo Zeme neviedlo k odvráteniu trendu otepľovania, a to v dôsledku zvýšenia množstva mrakov vo vysokých polohách, ktoré atmosféru otepľujú, pri súčasnom znížení množstva mrakov v nižších vrstvách atmosféry, ktoré ju ochladzujú.

Ako sa však zdá, tento článok má niekoľko nedostatkov. Po prvé, vysoký nárast albeda v roku 2003 mohli spôsobiť chybné výpočty, čo uznávajú aj sami autori. Bez roku 2003 je však trend zvyšovania albeda nevýrazný. Navyše metóda jeho určenia nezahŕňa nelineárne pôsobenie medzi mrakmi a povrchom Zeme a napríklad ani zmeny spôsobené množstvom aerosolov, ktoré vychrlila sopka Pinatubo v roku 1991. Aj tento detailnejší výpočet albeda však za posledné štyri roky ukazuje iba slabý pozitívny trend.

Po druhé, treba byť veľmi opatrný pri interpretácii mrakov, ktoré satelit "vidí". Nízke mraky sú pozorovateľné iba v neprítomnosti vysokých. Preto môže byť napríklad nízky mrak s cirrusom nad ním klasifikovaný ako stredný. A čo je ešte dôležitejšie, nie všetky vysoké a takmer žiadne stredné mraky nepôsobia otepľujúco. Preto použitie stredných a vysokých mrakov ako meradla otepľovania pravdepodobne vedie k výraznému nadhodnoteniu tohto účinku.

Navyše pozornejší pohľad na údaje z ISCCP ukazuje, že nárast v celkovej oblačnosti od roku 2000 do roku 2004 nastal vďaka nárastu vysokých mrakov, ktoré sú zväčša teplotne neutrálne. Rekonštrukcia tokov žiarenia vyplývajúca z vlastností atmosféry je veľmi ťažká a náročná práca a podľa posledných výsledkov sa albedo Zeme v rokoch 2000-2004 zmenilo iba mierne. Nie je preto nevyhnutné vysvetľovať, či je súčasné otepľovanie a tepelná kapacita oceánov v súlade so zvýšeným albedom Zeme.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu