SME

Našli prvú ultrazvukovú žabu

Medzinárodný tím zistil, že do exkluzívneho klubu stavovcov, konkrétne cicavcov, ktoré využívajú ultrazvuk, treba prekvapujúco prijať prvého obojživelníka - žabu. V časopise Nature to oznámili Albert Feng z Illinoiskej univerzity a Peter Narins z Kalifor

Kresba čínskej žaby Amolops tormotus. ILUSTRÁCIA - ALBERT FENG

nskej univerzity v Los Angeles (obe inštitúcie USA) s americkými a čínskymi kolegami. Ide o čínsku žabu druhu Amolops tormotus z okolia horúcich prameňov Huang-šan. Samce produkujú rozmanité spevy, pripomínajúce vtáčie. Zahŕňajú výraznú frekvenčnú moduláciu, ktorá zasahuje až do oblasti ultrazvuku.

Vedci sa rozhodli overiť, či Amolops tormotus skutočne komunikuje aj pomocou ultrazvuku. Dávalo by to totiž zmysel, keďže by jej volania vynikali na rušivom pozadí zvukov rýchlo tečúcej vody v potokoch, pri ktorých žije. Nedalo sa však vylúčiť ani to, že ultrazvuková časť kŕkaní je čiste vedľajším produktom žabieho hlasového aparátu. Nahrali preto sériu kŕkaní a žabám v prírode zo záznamu púšťali jednak bežne počuteľnú, jednak ultrazvukovú zložku. Ukázalo sa, že samce reagujú kŕkavou odpoveďou na obe zložky. Schopnosť vnímať ultrazvukové signály vedci overili aj elektrofyziologickým skúmaním sluchového centra mozgu Amolops tormotus i príbuzného druhu, žijúceho v rovnakom prostredí.

O využívaní ultrazvuku (frekvencií nad 20 kHz) na komunikáciu či echolokáciu sa vie pri netopieroch, veľrybách a niektorých hlodavcoch. Obojživelníky, plazy a väčšina vtákov má všeobecne sluchové i hlasové schopnosti obmedzené na zvuky pod 12 kHz. (urb)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu