SME

Záhadný dinosaurí dravec z Európy

Objav fosílie malého dravého dinosaura zo skupiny príbuznej vtákom, ktorý by mal byť operený, ale nie je, komplikuje predstavy o tom, ako sa vlastne vyvinulo operenie.

Objaviteľská dvojica s unikátnou fosíliou

Objav fosílie malého dravého dinosaura zo skupiny príbuznej vtákom, ktorý by mal byť operený, ale nie je, komplikuje predstavy o tom, ako sa vlastne vyvinulo operenie.

Poklad od Solnhofenu

Obrovský dravec Tyrannosaurus rex, jedna z hlavných atrakcií Jurského parku, sa do tejto svetoznámej filmovej série dostal nedopatrením. V jure totiž ešte nežil, jeho fosílie sú známe až z neskoršej kriedy. (Autori sa proti tejto námietke bránili tvrdením, že v ich imaginárnom parku, hoci nazvanom "jurský", bola fauna poskladaná z rôznych období druhohôr.) Drobné dravé compsognathy, zo série známe ako "kompíky", však do nej patrili plným právom, pretože jura bola ich zlatým vekom.

Compsognathy, očividne svižní zástupcovia dvojnohých čiže theropodných dinosaurov, patrili do širšej skupiny coelurosaurov. V posledných rokoch nálezy na viacerých miestach sveta, najmä v Číne, odhalili, že v tejto skupine treba hľadať predkov vtákov, jedinej skupiny dinosaurov, ktorá s nami dodnes zdieľa túto planétu. Medzi doklady patrí výskyt operenia v tejto skupine, ktoré chýbalo azda iba najväčším druhom, ako bol práve T. rex.

Najnovší objav zo zvrstvených vápencov blízko juhobavorského mesta Solnhofen, známych predovšetkým nálezmi fosílií skutočného pravtáka Archaeopteryxa, ucelenú koncepciu o vzniku operenia dinosaurov narúša. Ide totiž o dosiaľ neznámy druh dinosaura príbuzného compsognathom so sčasti zachovanou šupinatou, nie operenou pokožkou.

Jurský lovec

V časopise Nature jeho takmer úplnú fosíliu - chýba iba posledná tretina chvosta - opísali Ursula Göhlichová z Mníchovskej univerzity (Nemecko) a Luis Chiappe z Múzea prírodnej histórie losangeleského okresu (USA). Našiel sa konkrétne v lome rodiny Starkovcov západne od Schamhauptenu vo vrstvách starých 151-152 miliónov rokov, teda z neskorej jury (toto obdobie druhohôr preklenovalo interval pred 206-144 miliónmi rokov). Sú iba o dva-tri milióny rokov staršie ako tie, ktoré obsahovali dve neveľmi dobre zachované fosílie compsognathov, jediné dosiaľ nájdené v Európe, a Archaeopteryxa.

Neveľkého tvora, dlhého 75-80 centimetrov, smrť podľa anatomických detailov očividne zastihla v mladom veku. Objavitelia nového dinosaura nazvali Juravenator starki (v rodovom mene je jura názov druhorného obdobia podľa juhonemeckého pohoria, venator značí po latinsky lovec, druhové meno odráža vlastníkov lokality nálezu). Mal oproti telu pomerne veľkú lebku s dlhým ňufákom. A najdlhšie horné končatiny (polovica dĺžky dolných) zo všetkých príbuzných druhov. Na dolných končatinách a na časti chvosta sa zachovala pokožka šupinatého typu, bez akýchkoľvek folikulov, ktoré by naznačovali operenie. Ak možno súhlasiť s objaviteľmi, že tvor patril do širšej kategórie compsognathov, vyvoláva to otázky, nakoľko v nej bol vývoj operenia pravidlom a nakoľko sa objavovalo iba v jej špecifických líniách.

Sing Su z Ústavu paleontológie stavovcov a paleoantropológie Čínskej akadémie vied v Pekingu však v komentári v Nature upozornil, že nález možno zaradiť aj bližšie k počiatkom coelurosaurov (compsognathy sú ich neskoršia vetva); v takom prípade by nález dobre zapadal do postupnosti evolúcie operenia. Takisto platí, že mladému jedincovi Juravenatora mohlo operenie narásť neskôr, ako dospieval. Fosílny záznam je predsa len stále útržkovitý. Hoci situácia sa spolu s novými nálezmi, ako je tento, nepretržite zlepšuje.

Priložený zväzok kľúčov znázorňuje rozmery malého jurského dravca

Umelecká rekonštrukcia vzhľadu druhu Juravenator starki

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu