V Čechách sa za uplynulých desať rokov znížilo softvérové pirátstvo približne o 20 percent. Hovorca združenia výrobcov softvéru BSA Jan Hlaváč novinárom v Ústí nad Labem povedal, že v súčasnej dobe je podľa analýzy BSA na novozakúpených počítačoch stále viac ako 40 percent nelegálneho softvéru. Príčinou poklesu tejto trestnej činnosti je podľa Hlaváča osveta výrobcov softvérov i úspechy policajtov pri odhaľovaní nelegálneho používania počítačových programov.
BSA zahájila začiatkom marca kampaň proti pirátstvu a nelegálnemu softvéru. Napriek tomu, že veľké firmy majú podľa zistenia BSA softvér v podstate v poriadku, zameria sa kampaň predovšetkým na malé a stredne veľké firmy. Na postihy, ktoré polícia a súdy uplatňujú voči manažérom porušujúcim autorské práva k softvéru, bude BSA upozorňovať tiež v rozhlasových spotoch a na internetových bannaroch.
Hlaváč ocenil v súvislosti s bojom proti softvérovým pirátom najmä severočeských policajtov. Darí sa im podľa neho nelegálne používanie počítačových programov nielen odhaľovať, ale hlavne dostávať vinníkov pred súd. Ako príklad uviedol Hlaváč rozsudok okresného súdu v Dečíne, ktorý potrestal dvadsaťročného muža rokom väzenia s podmieneným odkladom na tri roky za vytváranie a predaj nelegálnych kópií softvéru. Navyše musel muž uhradiť výrobcom softvéru vzniknutú škodu vo výške 140.000 korún českých.
Hlaváč uviedol, že severočeským policajtom sa podarilo odhaliť i prípad neoprávneného používania softvéru spoločností Adobe, Autodesk a Microsoft v jednej firme na Českolipsku. Za to odsúdil českolipský okresný súd konateľa spoločnosti na jedenásť mesiacov väzenia s podmieneným odkladom na dva roky. Aj v tomto prípade musí konateľ firmy uhradiť škodu vo výške 120.000 korún českých.
Václav Fadrhonc zo severočeskej policajnej správy ČTK povedal, že na výsledkoch severočeských policajtov pri odhaľovaní nelegálneho používania počítačových programov sa podieľali najmä niekoľkoročné školenia a špecializácie kriminalistov na túto trestnú činnosť.
Povzdychol si však, že policajti nemajú potrebné vybavenie. Napríklad na severe Čiech je podľa neho len jeden počítač, ktorý vie odhaľovať a zaisťovať nelegálny softvér. Členské firmy BSA evidujú za uplynulé dva roky 243 prípadov nelegálneho používania či predaja softvéru. Škody sú odhadnuté na skoro 32 miliónov Kč. V štatistike vedie Praha s 56 prípadmi. Na druhom mieste sú severné Čechy s 35 prípadmi. Podľa BSA je najmenej pirátov v kraji Vysočina s 9 prípadmi.
BSA zaviedla telefónnu linku s číslom 224 811 748, na ktoré dostanú záujemcovia všetky informácie o obrane proti softvérovému pirátstvu.