Česko sa stalo jednou z prvých deviatich krajín na svete, kde sa bude Microsoft snažiť znepríjemňovať život používateľom nelegálnych kópií operačného systému Windows. Nové opatrenie sa dotkne aj mnohých Slovákov, ktorí používajú systém Windows v českom jazyku.
Microsoft už doteraz vyžadoval overenie pravosti Windows od ľudí, ktorí si chceli stiahnuť z jeho webovej stránky rôzne doplnky alebo aktualizácie systému. Ak počítač testom pravosti neprejde, odteraz nielen že sa nebudú dať nainštalovať aktualizácie, ale používateľovi sa bude na počítači pravidelne zobrazovať hlásenie "Je možné, že ste sa stali obeťou softvérovej kriminality" a znepríjemňovať mu prácu. Počítač sa však bude dať aj naďalej používať a do Microsoftu sa nebudú odosielať nijaké údaje o identite majiteľa nelegálnych Windows.
Microsoft chce hlásením ľudí upozorniť, že niektorí menší predajcovia počítačov na ne inštalujú nelegálne kópie Windows namiesto pravých a majiteľ PC tak ani nemusí vedieť, že nepoužíva legálny systém. Takýchto prípadov je však menšina, v skutočnosti väčšina ľudí používa nelegálne verzie programov preto, že chcú ušetriť, nie preto, že boli podvedení.
Krátko po zavedení nového ochranného prvku sa na internete objavili návody, ako ho obísť, nejde však o triviálny zásah do systému a laik ho nezvládne.
Združenie BSA zastupujúce najväčších výrobcov softvéru vrátane Microsoftu medzitým tento mesiac spustilo aj novú kampaň proti pirátstvu zameranú na malé a stredné firmy. Listom, telefonicky aj prostredníctvom inzerátov osloví tisícky spoločností v Česku a na Slovensku, ktoré bude upozorňovať, že za nelegálne používanie programov vo firmách hrozí pokuta až päť miliónov korún a tiež päť rokov väzenia. Potrestaní môžu byť nielen technici, ktorí systém nainštalovali, ale aj manažéri, ktorí o nelegálnom softvéri vo firmách vedeli.
Autor: tb