SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Jacked - závody za hranicou zákona

Akčné arkádové závody na motorkách tu už kedysi boli. Pred desiatimi rokmi, v podobe Road Rash. Dočkali sme sa konečne relatívne modernej adaptácie v podobe hry Jacked. Je lepšia?

Písal sa rok 1996 a spoločnosť Electronic Arts sa rozhodla rozvíriť dynamicky sa rozvíjajúci herný trh novým pseudožánrom. Akčné závody motoriek, kde sa pach benzínu a hluk vytočených motorov miesil s potom tlstých hlavohrudí a rinčaním oceľových reťazí. Skrátka zrodil sa Road Rash, dnes už takmer legendárne akčné závody, ktoré sa pravdupovediac stále nedočkali dôstojného premožiteľa, či aspoň porovnateľného nástupcu. Hra bola prijímaná vcelku kladne a výborne hodnotený bol najmä jej zmysel pre humor a hrateľnosť, ktorá hráča doslova prilepila k monitoru.

Až teraz, o desať rokov neskôr, prichádza na – už úplne odlišný a trochu stagnujúci – trh hra s menom Jacked. Prvé informácie o nej sa síce objavovali už v roku 2002, no vo verzii pre PC prichádza až začiatkom tohto roka. Odzačiatku bolo zrejmé, že sú to akčné závody motoriek, pri ktorých pôjde nielen o rýchlosť a schopnosť ovládať svoj stroj. Inšpirácia staručkým Road Rashom nemohla byť po zhliadnutí screenshotov ničím spochybnená. Možno však kvôli slabej marketingovej kampani a určení primárne pre konzoly, sa Jacked dostatočne nedostal do povedomia hráčov. Pravdupovediac, je to trochu škoda a aj napriek množstvu mínusov, ide stále o hru, ktorá by fanúšikovi akčných závodov nemala ujsť.

Skryť Vypnúť reklamu

Po úvodnom rozkukaní, zhliadnutí pár efektných animácií vás hra vrhne do Severnej Ameriky, konkrétne priamo do USA, kde sa bude odohrávať vaše pretekárske snaženie. Počas hry prejdete na 18 motorkách 8 dráh po celých štátoch, od východu na západ, od severu na juh. Spočiatku máte k dispozícií jeden stroj s detským objemom motora 500 cm3 a je len na vás, ako s ním naložíte. Musíte sa prepracovať rôznymi hernými módmi, aby sa vám postupne odomykali ďalšie trate, ďalšie motorky a nové možnosti hry. Takto prejdete cez stroje s litrovým objemom, až po špeciálne motorky s prúdovými motormi, ktorým síce treba dať trochu viac času na akceleráciu, ale keď sa už raz rozbehnú, je problém ich zastaviť.

Spomínané herné módy sú korením celej hry. Každá trať sa dá hrať na tri rôzne spôsoby, pričom podmienkou odomknutia ďalšej dráhy, či novej motorky, je umiestnenie sa aspoň v dvoch závodoch do tretej pozície. Samozrejme, aj Jacked zahŕňa klasické módy ako Race, či Time Attack, kde ide o to dojsť do cieľa skôr ako súperi, resp. skôr ako vyprší čas. Ani tu však neexistujú pravidlá. Hráči síce začínajú neozbrojení, no aj päsťami dokážu narobiť poriadnu šarapatu svojim súperom, preto si treba dávať veľký pozor na to, aby sa k vám nepriateľ nepriblížil. V opačnom prípade môžete očakávať spŕšku úderov, následne upadnutie do bezvedomia a v tom najhoršom prípade, ak sa vám nepodarí včas prebrať aj pád z motorky a stratu výhodnej pozície.
Keby však všetko bolo riešené ručne – päsťami a kopancami, bolo by to ešte prijateľné, no po dráhe je rozhádzaných množstvo zbraní. Od chladných, ako sú tyče, kyjaky, cez brokovnice, granáty až po molotove koktejly. Pomerne slušný arzenál, ktorým môžete likvidovať súperov, či naopak oni vás.

Skryť Vypnúť reklamu

Jednou z najzaujímavejších features je však možnosť ukradnúť motorku súperovi. Postup je jednoduchý – najprv ho musíte nejakou zo zbraní, alebo ručne stručne zmlátiť a akonáhle odkväcne, upadne do bezvedomia a jeho stroj sa bezcielne rúti dopredu, prichádza vaša chvíľa. V obrovskej rýchlosti preskočíte zo svojej motorky na súperovu, pričom sa efektne spomalí čas, skopnete ho na zem a jeho stroj je váš. Táto možnosť sa výborne využíva v ďalších herných módoch, hlavne tých akčnejších (a že ich je požehnane..). Jack it! je mód, kde v súboji 1 vs 1 je vašou úlohou chytiť súpera, preskočiť na jeho motorku a zároveň prežiť tzv. „jacking boost“. To znamená extrémne zrýchlenie motorky, bez možnosti brzdiť – a veru v rýchlosti cez 300 km/h sa to zvláda dosť ťažko, hlavne v ostrejších zákrutách.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšie akčné módy sú: Survival (musíte prežiť bez ujmy X checkpointov, a všetci súperi idú po vás), Drop out (posledný pri každom checkpointe vypadáva), Timed Assault (za 4 minúty máte z dráhy odstrániť istý počet súperov) a na záver Gang Battle. Ten je zrejme najzábavnejším módom v Jacked. Je založený na veľmi jednoduchom princípe, podobnom CtF (Capture the Flag). Na začiatku má súperov leader tzv. Token, ktorý mu musíte ukradnúť. Či už ho zmlátite palicou, zostrelíte brokovnicou, či vytlačíte z cesty je na vás, jednoducho sa ho musíte zmocniť. Akonáhle prejde súper s tokenom checkpointom, má jeho tím bod, keď prejdete checkpointom vy, máte bod. Hrá sa obyčajne do 5, a ak chcete dráhu vyhrať so zlatou medailou, musíte súperovmu tímu zabrániť získať jediný bod. Samozrejme, do toho všetkého sa pletú súperovi aj vaši „teammates“, ktorí sa za každú cenu snažia brániť svojho leadera a vzniká z toho vskutku poriadny chaos.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšina závodov sa odohráva za plnej premávky, situáciu teda často komplikujú aj nepríjemné kolízie s civilnými vozidlami, ktoré vás síce nechtiac, ale predsa brzdia a musíte kvôli nim často riskovať.

To by bol stručne popísaný herný systém, ako vidíte, zatiaľ schválne nespomínam zápory, ale už čochvíľa to príde.

GRAFIKA 5 / 10
Podľa hodnotenia je zrejmé, že prichádza rad na prvý vážnejší zápor hry. Áno, grafické spracovanie je ozaj už trochu za zenitom a v 21. storočii pôsobí ako päsť na oko. Buďme však romantickí a zaklamme si, že vnútro je dôležitejšie, než zovňajšok a prekusnime teda túto malú nepríjemnosť. Výhodou je aspoň nižšia hardwarová náročnosť a svižný beh hry na starších počítačoch.

Nedá mi však nerýpnuť si – keď už grafika stojí za ....., mohli autori aspoň dotiahnuť do zdarného konca nastavovanie úrovne detailov a výšky rozlíšenia. Niežeby bol viditeľný nejaký rozdiel, ale keď už raz je v ponuke 1280x1024, bolo by fajn, keby sa skutočne dalo aj nastaviť...

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 7 / 10
V podstate niet čo vytknúť, okrem trochu nepraktickej orientácie pri výbere dráhy. Chýbala mi však možnosť ála „Instant Racing“, ktorá by hráča vhodila na náhodne vybratú dráhu, herný mód aj motorku. Je to fajn, zahrať si len tak pre odreagovanie a nemusieť sa ničím zaoberať.
Kladne hodnotím aj prednastavené ovládanie, klávesy boli vybraté veľmi intuitívne a hráč si zvykne veľmi rýchlo.
Ovládanie motorky je však kategóriou samou o sebe, predpokladám, že začiatočník s ním bude mať trochu problémy. Stroje točia veľmi ztuha, najmä tie, ktoré su k dispozícií od žaciatku (500cm3) a prekvapivo treba klásť dôraz na poctivé dobrzdenie v zákrutách, čo by som od arkádového závodenia nečakal.

HRATEĽNOSŤ 6 / 10
Samozrejme je daná žánrom. Hry tohto typu oplývajú drsnou, akčnou hrateľnosťou a ak sa autori držia konceptu, ktorý započal ešte Road Rash, niet čo pokaziť. Ani v Jacked to nie je inak, samotné závodenie a bojovanie je zábavné a na vysokej úrovni.

Skryť Vypnúť reklamu

Vadil mi však trochu suchý systém sprístupňovania nových tratí a motoriek. Už Road Rash mal zakomponovaný akýsi finančný manažment – víťazstvá boli odmeňované peniazmi, za ktoré si hráča zakupoval nových, lepších tátošov a postupne sa mu otvárali aj dráhy. Jacked svojím systémom medailí pôsobí sterilne a zároveň chýba dnes veľmi populárny tuning. Možnosť vylepšovať si svoje obľúbené motorky či už bojovými alebo závodnými komponentmi by zvýšila príťažlivosť hry a aj dobu hrateľnosti. Tá je v Jacked zúfalo krátka, čo považujem za najvážnejší zápor hry. Skutočne, všetky dráhy a herné módy je možné odohrať asi za 2-3 hodiny a ďalšiu hodinku vám zaberie ukončenie všetkých závodov so zlatou medailou, čo vám zabezpečí prístup k bonusovej motorke. Už dávno som nezažil hru s takto krátkou dobou hrateľnosti.

MULTIPLAYER 6 / 10
Multiplayer prináša niečo, čo bolo kedysi veľmi populárne a postupom času sa na to akosi zabudlo. Starý dobrý splitscreen. Na jednom počítači si teda môžete zahrať vo dvojici a je to relatívne slušný zážitok, ktorý aspoň trochu predĺži spomínanú extrémne krátku dobu hrateľnosti. Bohužiaľ, chýba podpora hry po internete, napriek tomu, že hra má podľa mňa veľký potenciál – hlavne v podobe hrania módu Gang Battle s viacerými ľudskými súpermi online.

Skryť Vypnúť reklamu

ZVUKOVÉ EFEKTY 5 / 10
Nič prevratné ani objavné sa po zvukovej stránke nekoná. Motory znejú plechovo a nudne, snáď len zvuk prúdových motorov špeciálnych motoriek je príťažlivý. Samozrejme evokuje hluk štartujúceho lietadla a príjemne znie taktiež pri zmenách rýchlosti – brzdení a následnej rýchlej akcelerácií. Ostatné snáď ani nestojí za zmienku.

HUDBA 5 / 10
Hudba sa takisto drží v medziach priemernosti. Je presne taká, ako by ste od hry tohto typu očakávali – dynamická, akčná .... nudná. Našťastie nevyrušuje pri hre, takže ju netreba vypínať, ako býva občas zvykom, no na samostatný soundtrack to veru nebude...

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 5 / 10
V tejto oblasti hre chýba mnoho do dokonalosti. V štandardných závodoch inteligenciu protivníka veľmi nepotrebujete pocítiť, v Gang battle je však nutná a bohužiaľ, chýba. Súperom chýba organizácia, ktorou by sa na mňa, ako leadera nesúceho cenný token, vrhli. Väčšinou sa jeden-dvaja protivníci priblížia na dostrel, resp. dosah palice, ktorým vzápäti bez problémov uniknete.

Skryť Vypnúť reklamu

Náročnosť je taktiež veľmi nízka, spomínam si snáď len na jeden problematický moment – dráhu, ktorú som musel viackrát opakovať, pretože som nedokázal vydržať dlhý jacking boost – prakticky neovládateľnú motorku vo vysokej rýchlosti. K nízkej obtiažnosti prispieva aj nevyváženosť síl – pokiaľ sa k vám dostane súper a zmláti vás do bezvedomia, rýchlym stlačaním klávesy sa o sekundu-dve vrátite do bdelého stavu a môžete uniknúť, či odpovedať vlastnými zbraňami. Súper nemá možnosť zhodiť vás z motorky, tak ako vy jeho. Myslím, že práve tento moment je problematický a prekavpivo dáva hendikep na stranu počítačového oponenta.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 6 / 10
Jacked sú však napriek väčšine záporov vydarenými akčnými závodmi. Celá hra sa nesie v oddychovom arkádovom duchu, čomu je podriadená aj obtiažnosť. Bola pravdepodobne vyvíjaná s ohľadom na minimálny rozpočet, preto aj technické spracovanie je také, aké je. V zahraničí sa však hra predáva za cenu okolo 20 – 25 €, čo je podľa môjho názoru trochu priveľa za hru takýchto kvalít, i keď sa to mierne približuje k cenám budgetových titulov.
Jednoznačne najproblematickejším aspektom je krátka doba hrateľnosti. Je skutočne minimálna a je už len na konečnom spotrebiteľovi – hráčovi, ako sa k tomu postaví a či bude ochotný investovať skoro 1 000 korún za tri-štyri hodiny trochu nadpriemernej zábavy.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Plošné testovanie na Covid: Premiér Matovič oznámil plán Zachráňme spolu životy.
Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Výtery bez pointy

Vláda vyhodí milióny na testy, keď svet už beží preteky v očkovaní.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Rok 2020 dosiahol remízu. Bol takmer najteplejší

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.

Raketa Virgin Orbit sa prvýkrát dostala do vesmíru

Raketa bola vypustená nad Tichým oceánom z krídla upraveného Boeingu 747-400.

Raketa pri štarte z lietadla na únik z gravitácie spotrebuje menej paliva.
Nálezy zo Sakkáry.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 3. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 6. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 7. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 394
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 239
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 417
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 460
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 741
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 613
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 263
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 096
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 079
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 5 982