SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Jacked - závody za hranicou zákona

Akčné arkádové závody na motorkách tu už kedysi boli. Pred desiatimi rokmi, v podobe Road Rash. Dočkali sme sa konečne relatívne modernej adaptácie v podobe hry Jacked. Je lepšia?

Písal sa rok 1996 a spoločnosť Electronic Arts sa rozhodla rozvíriť dynamicky sa rozvíjajúci herný trh novým pseudožánrom. Akčné závody motoriek, kde sa pach benzínu a hluk vytočených motorov miesil s potom tlstých hlavohrudí a rinčaním oceľových reťazí. Skrátka zrodil sa Road Rash, dnes už takmer legendárne akčné závody, ktoré sa pravdupovediac stále nedočkali dôstojného premožiteľa, či aspoň porovnateľného nástupcu. Hra bola prijímaná vcelku kladne a výborne hodnotený bol najmä jej zmysel pre humor a hrateľnosť, ktorá hráča doslova prilepila k monitoru.

Až teraz, o desať rokov neskôr, prichádza na – už úplne odlišný a trochu stagnujúci – trh hra s menom Jacked. Prvé informácie o nej sa síce objavovali už v roku 2002, no vo verzii pre PC prichádza až začiatkom tohto roka. Odzačiatku bolo zrejmé, že sú to akčné závody motoriek, pri ktorých pôjde nielen o rýchlosť a schopnosť ovládať svoj stroj. Inšpirácia staručkým Road Rashom nemohla byť po zhliadnutí screenshotov ničím spochybnená. Možno však kvôli slabej marketingovej kampani a určení primárne pre konzoly, sa Jacked dostatočne nedostal do povedomia hráčov. Pravdupovediac, je to trochu škoda a aj napriek množstvu mínusov, ide stále o hru, ktorá by fanúšikovi akčných závodov nemala ujsť.

Skryť Vypnúť reklamu

Po úvodnom rozkukaní, zhliadnutí pár efektných animácií vás hra vrhne do Severnej Ameriky, konkrétne priamo do USA, kde sa bude odohrávať vaše pretekárske snaženie. Počas hry prejdete na 18 motorkách 8 dráh po celých štátoch, od východu na západ, od severu na juh. Spočiatku máte k dispozícií jeden stroj s detským objemom motora 500 cm3 a je len na vás, ako s ním naložíte. Musíte sa prepracovať rôznymi hernými módmi, aby sa vám postupne odomykali ďalšie trate, ďalšie motorky a nové možnosti hry. Takto prejdete cez stroje s litrovým objemom, až po špeciálne motorky s prúdovými motormi, ktorým síce treba dať trochu viac času na akceleráciu, ale keď sa už raz rozbehnú, je problém ich zastaviť.

Spomínané herné módy sú korením celej hry. Každá trať sa dá hrať na tri rôzne spôsoby, pričom podmienkou odomknutia ďalšej dráhy, či novej motorky, je umiestnenie sa aspoň v dvoch závodoch do tretej pozície. Samozrejme, aj Jacked zahŕňa klasické módy ako Race, či Time Attack, kde ide o to dojsť do cieľa skôr ako súperi, resp. skôr ako vyprší čas. Ani tu však neexistujú pravidlá. Hráči síce začínajú neozbrojení, no aj päsťami dokážu narobiť poriadnu šarapatu svojim súperom, preto si treba dávať veľký pozor na to, aby sa k vám nepriateľ nepriblížil. V opačnom prípade môžete očakávať spŕšku úderov, následne upadnutie do bezvedomia a v tom najhoršom prípade, ak sa vám nepodarí včas prebrať aj pád z motorky a stratu výhodnej pozície.
Keby však všetko bolo riešené ručne – päsťami a kopancami, bolo by to ešte prijateľné, no po dráhe je rozhádzaných množstvo zbraní. Od chladných, ako sú tyče, kyjaky, cez brokovnice, granáty až po molotove koktejly. Pomerne slušný arzenál, ktorým môžete likvidovať súperov, či naopak oni vás.

Skryť Vypnúť reklamu

Jednou z najzaujímavejších features je však možnosť ukradnúť motorku súperovi. Postup je jednoduchý – najprv ho musíte nejakou zo zbraní, alebo ručne stručne zmlátiť a akonáhle odkväcne, upadne do bezvedomia a jeho stroj sa bezcielne rúti dopredu, prichádza vaša chvíľa. V obrovskej rýchlosti preskočíte zo svojej motorky na súperovu, pričom sa efektne spomalí čas, skopnete ho na zem a jeho stroj je váš. Táto možnosť sa výborne využíva v ďalších herných módoch, hlavne tých akčnejších (a že ich je požehnane..). Jack it! je mód, kde v súboji 1 vs 1 je vašou úlohou chytiť súpera, preskočiť na jeho motorku a zároveň prežiť tzv. „jacking boost“. To znamená extrémne zrýchlenie motorky, bez možnosti brzdiť – a veru v rýchlosti cez 300 km/h sa to zvláda dosť ťažko, hlavne v ostrejších zákrutách.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšie akčné módy sú: Survival (musíte prežiť bez ujmy X checkpointov, a všetci súperi idú po vás), Drop out (posledný pri každom checkpointe vypadáva), Timed Assault (za 4 minúty máte z dráhy odstrániť istý počet súperov) a na záver Gang Battle. Ten je zrejme najzábavnejším módom v Jacked. Je založený na veľmi jednoduchom princípe, podobnom CtF (Capture the Flag). Na začiatku má súperov leader tzv. Token, ktorý mu musíte ukradnúť. Či už ho zmlátite palicou, zostrelíte brokovnicou, či vytlačíte z cesty je na vás, jednoducho sa ho musíte zmocniť. Akonáhle prejde súper s tokenom checkpointom, má jeho tím bod, keď prejdete checkpointom vy, máte bod. Hrá sa obyčajne do 5, a ak chcete dráhu vyhrať so zlatou medailou, musíte súperovmu tímu zabrániť získať jediný bod. Samozrejme, do toho všetkého sa pletú súperovi aj vaši „teammates“, ktorí sa za každú cenu snažia brániť svojho leadera a vzniká z toho vskutku poriadny chaos.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšina závodov sa odohráva za plnej premávky, situáciu teda často komplikujú aj nepríjemné kolízie s civilnými vozidlami, ktoré vás síce nechtiac, ale predsa brzdia a musíte kvôli nim často riskovať.

To by bol stručne popísaný herný systém, ako vidíte, zatiaľ schválne nespomínam zápory, ale už čochvíľa to príde.

GRAFIKA 5 / 10
Podľa hodnotenia je zrejmé, že prichádza rad na prvý vážnejší zápor hry. Áno, grafické spracovanie je ozaj už trochu za zenitom a v 21. storočii pôsobí ako päsť na oko. Buďme však romantickí a zaklamme si, že vnútro je dôležitejšie, než zovňajšok a prekusnime teda túto malú nepríjemnosť. Výhodou je aspoň nižšia hardwarová náročnosť a svižný beh hry na starších počítačoch.

Nedá mi však nerýpnuť si – keď už grafika stojí za ....., mohli autori aspoň dotiahnuť do zdarného konca nastavovanie úrovne detailov a výšky rozlíšenia. Niežeby bol viditeľný nejaký rozdiel, ale keď už raz je v ponuke 1280x1024, bolo by fajn, keby sa skutočne dalo aj nastaviť...

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 7 / 10
V podstate niet čo vytknúť, okrem trochu nepraktickej orientácie pri výbere dráhy. Chýbala mi však možnosť ála „Instant Racing“, ktorá by hráča vhodila na náhodne vybratú dráhu, herný mód aj motorku. Je to fajn, zahrať si len tak pre odreagovanie a nemusieť sa ničím zaoberať.
Kladne hodnotím aj prednastavené ovládanie, klávesy boli vybraté veľmi intuitívne a hráč si zvykne veľmi rýchlo.
Ovládanie motorky je však kategóriou samou o sebe, predpokladám, že začiatočník s ním bude mať trochu problémy. Stroje točia veľmi ztuha, najmä tie, ktoré su k dispozícií od žaciatku (500cm3) a prekvapivo treba klásť dôraz na poctivé dobrzdenie v zákrutách, čo by som od arkádového závodenia nečakal.

HRATEĽNOSŤ 6 / 10
Samozrejme je daná žánrom. Hry tohto typu oplývajú drsnou, akčnou hrateľnosťou a ak sa autori držia konceptu, ktorý započal ešte Road Rash, niet čo pokaziť. Ani v Jacked to nie je inak, samotné závodenie a bojovanie je zábavné a na vysokej úrovni.

Skryť Vypnúť reklamu

Vadil mi však trochu suchý systém sprístupňovania nových tratí a motoriek. Už Road Rash mal zakomponovaný akýsi finančný manažment – víťazstvá boli odmeňované peniazmi, za ktoré si hráča zakupoval nových, lepších tátošov a postupne sa mu otvárali aj dráhy. Jacked svojím systémom medailí pôsobí sterilne a zároveň chýba dnes veľmi populárny tuning. Možnosť vylepšovať si svoje obľúbené motorky či už bojovými alebo závodnými komponentmi by zvýšila príťažlivosť hry a aj dobu hrateľnosti. Tá je v Jacked zúfalo krátka, čo považujem za najvážnejší zápor hry. Skutočne, všetky dráhy a herné módy je možné odohrať asi za 2-3 hodiny a ďalšiu hodinku vám zaberie ukončenie všetkých závodov so zlatou medailou, čo vám zabezpečí prístup k bonusovej motorke. Už dávno som nezažil hru s takto krátkou dobou hrateľnosti.

MULTIPLAYER 6 / 10
Multiplayer prináša niečo, čo bolo kedysi veľmi populárne a postupom času sa na to akosi zabudlo. Starý dobrý splitscreen. Na jednom počítači si teda môžete zahrať vo dvojici a je to relatívne slušný zážitok, ktorý aspoň trochu predĺži spomínanú extrémne krátku dobu hrateľnosti. Bohužiaľ, chýba podpora hry po internete, napriek tomu, že hra má podľa mňa veľký potenciál – hlavne v podobe hrania módu Gang Battle s viacerými ľudskými súpermi online.

Skryť Vypnúť reklamu

ZVUKOVÉ EFEKTY 5 / 10
Nič prevratné ani objavné sa po zvukovej stránke nekoná. Motory znejú plechovo a nudne, snáď len zvuk prúdových motorov špeciálnych motoriek je príťažlivý. Samozrejme evokuje hluk štartujúceho lietadla a príjemne znie taktiež pri zmenách rýchlosti – brzdení a následnej rýchlej akcelerácií. Ostatné snáď ani nestojí za zmienku.

HUDBA 5 / 10
Hudba sa takisto drží v medziach priemernosti. Je presne taká, ako by ste od hry tohto typu očakávali – dynamická, akčná .... nudná. Našťastie nevyrušuje pri hre, takže ju netreba vypínať, ako býva občas zvykom, no na samostatný soundtrack to veru nebude...

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 5 / 10
V tejto oblasti hre chýba mnoho do dokonalosti. V štandardných závodoch inteligenciu protivníka veľmi nepotrebujete pocítiť, v Gang battle je však nutná a bohužiaľ, chýba. Súperom chýba organizácia, ktorou by sa na mňa, ako leadera nesúceho cenný token, vrhli. Väčšinou sa jeden-dvaja protivníci priblížia na dostrel, resp. dosah palice, ktorým vzápäti bez problémov uniknete.

Skryť Vypnúť reklamu

Náročnosť je taktiež veľmi nízka, spomínam si snáď len na jeden problematický moment – dráhu, ktorú som musel viackrát opakovať, pretože som nedokázal vydržať dlhý jacking boost – prakticky neovládateľnú motorku vo vysokej rýchlosti. K nízkej obtiažnosti prispieva aj nevyváženosť síl – pokiaľ sa k vám dostane súper a zmláti vás do bezvedomia, rýchlym stlačaním klávesy sa o sekundu-dve vrátite do bdelého stavu a môžete uniknúť, či odpovedať vlastnými zbraňami. Súper nemá možnosť zhodiť vás z motorky, tak ako vy jeho. Myslím, že práve tento moment je problematický a prekavpivo dáva hendikep na stranu počítačového oponenta.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 6 / 10
Jacked sú však napriek väčšine záporov vydarenými akčnými závodmi. Celá hra sa nesie v oddychovom arkádovom duchu, čomu je podriadená aj obtiažnosť. Bola pravdepodobne vyvíjaná s ohľadom na minimálny rozpočet, preto aj technické spracovanie je také, aké je. V zahraničí sa však hra predáva za cenu okolo 20 – 25 €, čo je podľa môjho názoru trochu priveľa za hru takýchto kvalít, i keď sa to mierne približuje k cenám budgetových titulov.
Jednoznačne najproblematickejším aspektom je krátka doba hrateľnosti. Je skutočne minimálna a je už len na konečnom spotrebiteľovi – hráčovi, ako sa k tomu postaví a či bude ochotný investovať skoro 1 000 korún za tri-štyri hodiny trochu nadpriemernej zábavy.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.
Dobré ráno

Dobré ráno: Boj o moc, ambície a pomsta. Kauza STU

Čo sa to dialo na Slovenskej technickej univerzite.

Podcast Dobré Ráno.
Komentár Petra Schutza

Najsilnejšie protipandemické opatrenie je osobný lockdown

Zabudli povedať najdôležitejšiu informáciu.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Čo poháňa rozpínanie vesmíru? Vedci zvažujú rôzne možnosti

Tmavá energia je jedna z najväčších záhad vo fyzike.

Rôzne pohľady na kométu Čurjumov-Gerasimenko zo sondy Rosetta.

Kozmická loď nesúca robotické vozidlo je na polceste k Marsu

Vesmírna loď už od svojho štartu prekonala vzdialenosť 235,4 milióna kilometrov.

Z Mysu Canaveral v americkom štáte Florida odštartovalo vo štvrtok 30. júla 2020 k planéte Mars robotické vozidlo Perseverance.
Stroj Turek, ktorý vydávali za šahový automat, v skutočnosti sa v jeho vnútri skrýval človek, ktorý Turka riadil

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 4. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 5. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 6. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 7. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 8. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 9. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 2. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 3. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 5. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 6. Škola môže vyzerať aj inak!
 7. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 8. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 9. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 10. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 715
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 371
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 22 287
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 085
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 794
 6. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 11 802
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 393
 8. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 11 197
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 528
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 509