FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Operátori krajín Visegrádskej štvorky vytiahnu za mobilné telekomunikačné služby z peňaženiek svojich klientov približne rovnaké sumy peňazí.
Lídrom je (lacný) český Vodafone
Výrazne najvyšší výnos na jedného zákazníka v regióne, v prepočte približne 888 slovenských korún si udržuje český Vodafone (donedávna Oskar), ktorý je na tamojšom trhu najkratšie. Stratégiou firmy ešte pred začlenením do skupiny Vodafone pritom bolo ponúknuť zákazníkovi nižšie ceny než konkurencia. Nižšie ceny teda nemusia pre operátora priamo znamenať nižší výnos na jedného užívateľa.
Najmenej, približne 538 korún, získal od svojich klientov za telefonovanie a esemeskovanie poľský operátor Era.
Poľskí zákazníci míňajú na telefonovanie z krajín Visegrádu najmenej, priemerný výnos konkurenčného Orangeu na zákazníka je totiž 577 korún, čo je ešte stále menej, ako majú operátori v ostatných troch krajinách.
Výrazne viac dávajú na telekomunikačné služby fakturovaní zákazníci. Rozdiel medzi krajinami v tom nie je veľmi výrazný. Napríklad u poľského operátora Orange minú klienti s paušálmi asi triapolkrát viac ako majitelia predplatených kariet.
Vo Vodafone, ktorý má zastúpenie v Maďarsku aj v Česku, ide približne o trojnásobok.
Zákazníci T-Mobile míňajú menej
Na Slovensku má väčší z dvojice mobilných operátorov Orange priemerný výnos na jedného zákazníka 702 korún. Konkurent T-Mobile získa priemerne od každého klienta asi o stovku menej. V Česku je rozdiel medzi Vodafonom, ktorý zarába na priemernom zákazníkovi najviac, a T-Mobilom takmer 260 korún.
Hoci je životná úroveň v Česku vyššia ako na Slovensku, výdavky ľudí na mobilnú komunikáciu nie sú u nás o toľko nižšie. Český Vodafone, ktorý má výrazne najvyšší zisk na klienta v regióne, pokrýva s 2,14 milióna zákazníkmi len asi pätinu potenciálneho trhu a stále nie je v Česku operátorom más.
Kým na Slovensku a v Česku majú operátori výrazne rozdielne výnosy na zákazníka, v Maďarsku je situácia vyrovnaná. Na čele je Pannon s výnosom asi 733 korún a tretí Vodafone získa od priemerného zákazníka len o 23 korún menej.
Mobilní operátori v Rakúsku, ktoré s V4 susedí, získajú od zákazníkov nominálne takmer dvakrát viac ako u nás alebo v Maďarsku. Rozdiel spôsobuje najmä vyššia rakúska životná úroveň a zároveň relatívne nižšie ceny. Hrubý plat v Rakúsku je podľa Eurostatu približne 100-tisíc korún, u nás asi 17-tisíc.
Porovnanie výnosov operátorov V4
Krajina/OperátorARPU
Slovensko (17 274 Sk)
Orange702
T-Mobile593
Česká republika (24 800 Sk)
Eurotel667
T-Mobile630
Vodafone888
Maďarsko (23 500 Sk)
T-Mobile717
Vodafone710
Pannon733
Poľsko (24 200 Sk)
Orange577
Era539
Polkomteln
Rakúsko (104 000 Sk)
One1241
T-Mobile1316
Tele.ringn
Mobilkom A1n
n - Údaj nie je dostupný.
ARPU - Priemerný výnos na zákazníka.
Pozn.: V zátvorke je uvedená priemerná hrubá mesačná mzda podľa Eurostatu.
Zdroj: Operátori, Eurostat
Hoci je Vodafone v Česku najmenším a najmladším operátorom, jeho výnos na jedného zákazníka je najvyšší v krajinách V4. Na Slovensku je v tomto smere lídrom Orange s priemerným výnosom na zákazníka 702 korún. FOTO - REUTERS
Autor: Ivan Kahanec - SME