Hard Truck Tycoon - šialení kamionisti

Pokoriť starého dobrého Transport Tycoona sa pokúšal kde kto, ale nikomu sa to napokon nepodarilo. Tentoraz stojí na prahu očakávania ruský počin Hard Truck Tycoon, v ktorom si budeme môcť vytvoriť impérium kamiónovej dopravy. Podarí sa neznámemu titulu u

Je nepísaným pravidlom, že ak sa dá niečo simulovať určite to čochvíľa budeme mať na monitoroch v podobe „tajkúnu“. V konečnom dôsledku, a hlavne po vynechaní desiatky otrasných a nudných simulácií masochizmu, môžeme vybrať zopár modiel, ktoré sa zapísali do ekonomicky búchajúceho srdiečka stratégov. Transport Tycoon netreba bližšie predstavovať, dokonca sme si ho na našich stránkach už raz rozobrali. V podobnom duchu sme si stavali železnicu a sledovali vláčiky (Railroad Tycoon, Railroad Pioneer). Rovnako zábavné, i keď bez možnosti distribúcie nejakého tovaru, sú rôzne simulácie podnikov (zábavný park – RollerCoaster Tycoon, Theme Park, nemocnica – Theme Hospital alebo zvieratká v Zoo Tycoone). Všetky však spája do jednej obrovskej rodiny ekonomických stratégií jediné – cieľom vašej snahy je ovládnuť dané odvetvie postupným budovaním a zvelebovaním vášho impéria. Počas hrania nie je problém odbehnúť si na kávičku, pretože ekonomické modely sa predsa nemenia zo sekundy na sekundu (v Hard Truck Tycoon sa nemenia vôbec, nebudem však frflať hneď na začiatku) a medzi milé povinnosti podobných hier patrí obyčajné sledovanie priebehu rastu vášho konta, pokorovanie konkurencie prípadne i obyčajnú expanziu na nové trhy.

A to všetkom je vlastne Hard Truck Tycoon. Nech nežeriem, ale HTT sa mohol skutočne podariť a bola by to riadne orgastická oddychovka. Lenže všetky prvky sú tak zúfalo minimalizované, až mi v rukách ostalo len nechutné torzo ohlodaného bastarda, ktoré dokáže zaujať na pár desiatok minút a potom radšej zatvoríte oči od znechutenia. Uznávam, niekto sa snažil vývoj tohto budgetu čo najviac urýchliť za každú cenu. V konečnom dôsledku sa mu to podarilo, avšak podobne prezentovaný projekt by zaujal maximálne tak na freeware scéne a nie u hry, za ktorú vysolíte niekoľko stoviek (konkrétne tri). 

         

Okamžite po načítaní menu sa mi zahmlilo pred očami. Na výber máte okrem mapy tutorial až tri ďalšie kúsky (áno, to je počet autormi pripravených máp), pričom vašou jedinou ďalšou možnosťou je výber voľného hrania prípadne akejsi kampane. Tá obsahuje predhadzovanie ponúk hráčovi – mesto x potrebuje y ton suroviny z, za čo dostanete q peňazí a občas sa nájde aj nejaké to časové obmedzenie w. Chvalabohu, že abeceda má toľko písmen. Ak však zavrhneme tieto kvázi voľby, ostáva nám v rukách základ hry. Pri vybranej továrni vybudujeme vlastnú stanicu, rovnako i v meste prípadne pri inej spracovateľskej fabrike a zarábame na prevoze surovín. Samozrejme treba depo, kde sa pokazené kamióny budú opravovať. Nasledujú ešte nevýrazné budovy, osviežujúce hranie, no k zárobku nie sú potrebné. A to je vcelku problém, pretože maximálne ešte pristavíte cestu (4 druhy – od obyčajnej po mnohoprúdové diaľnice) k vašim budovám, zadáte trasu, kúpite vozidlo, zamestnáte vodiča a buď zarábate alebo nie. Všetko záleží nielen na klasickom modeli ponuky a dopytu, treba rozumne voliť dĺžku trasy, veď kamióny nejazdia na vzduch a vodič si tiež vypýta svoju mzdu. Ďalším problémom je kvalita šoférov, prípadne konkurenčné prostredie.

Určite to znie zaujímavo, na výber máte primeraný počet vozidiel, deliacich sa do dvoch skupín: trucky alebo dodávky. Na každú z uvedených skupín je nutné mať papier, preto musíte niektorých najatých vodičov vyškoliť, aby mohli zarábať chechtáky a nepostávali vám v sklade. Okrem toho môžete vozy vylepšovať (lepší motor, lepšie palivo, kabína, kde sa dá prespať...), nutnosťou je kúpa návesu, ktorého typ závisí od prevážaného tovaru. Každý z vodičov i vodičiek je rozdelený do skupín podľa výšky platu a tým pádom i jeho kvalít, vodičského oprávnenia (kamión alebo dodávka) a veku. Práve posledne menovaná štatistika je výborným spestrením, pretože šoféri odchádzajú do dôchodku a preto sa vyplatí vsádzať na potenciálnu mladú krv. O surovinách len tak zbežne, majú totiž logický charakter a nie je nutné sa nimi rozšírene zaoberať. Mesto produkuje odpad, ten prijímajú skládky. Farmy chcú obilie, dodávajú jedlo a to zas patrí do mesta. Textilná továreň zas...zííív... a dáva šaty a....zííív. Potom tu máme rôzne bane, vrty a fabriky na spracovanie týchto surovín. Klasika. Otázkou zostáva, prečo Hard Truck Tycoon nezaujal a výsledné hodnotenie je hlboko pod priemerom.

GRAFIKA 2 / 10
Na grafickom spracovaní sa výrazne podpísalo budgetové vydanie. Jasné, nemožno čakať úchvatnú krásu od titulu, ktorý sa predáva za pár stoviek, ale pri pohľade na grafiku Hard Truck Tycoonu sa mi chcelo zaplakať. Porovnávanie znesie so staručkým Transport Tycoonom a i ten sa mi zdal pestrejší. Z väčšej výšky by som to chápal, no mestá sú príliš jednoduché i zblízka, kamióny sa od seba zrejme vôbec nelíšia a hlavne prostredie je chudobné na akékoľvek krásy prírody. Všetko je tvorené tou najprimitívnejšou formou, čo by nemuselo byť na škodu, keby boli mapy aspoň trochu zaujímavé. Pri ekonomicky založených tituloch nerozhoduje vizuálna hostina, lenže ja sa jednoducho chcem kochať svojim impériom a takto mi ostalo len sledovať zopár nevýrazných a vyblednutých textúr, otrasných pixelov, fádnej krajiny a bez jediného zaujatia ma tak najviac potešili grafy zvané koláčiky. Animácia objektov si zaslúži len jednoduché – áno, vozidlá chodia sem a tam, no rovnako som si predstavoval pohyb i v prvom Sim City. Príliš abstraktné spracovanie však nezodpovedá dobe nahrávania mapy. Človeka trochu vyvedie z miery, keď zistí, že niečo cez minútu čakal na ohavné farby, kvádre, čiže predmety a jednoduché textúry. Áno, máme tu modrú vodičku, stromčeky sú zelené a občas vidíme kopčeky, ale na plastický terén, povedzme starého Railroad Tycoona 3, to rozhodne nemá. 

         

INTERFACE 5 / 10
Ovládanie je dôležité, o tom niet v stratégiách pochýb. Hard Truck Tycoon potrebuje chvíľu času, kým vám umožní jemne vniknúť mu najprv do vlasov, potom sa priblížite k jeho (nie príliš ladným) krivkám, až napokon zvládnete i za pomoci klávesových skratiek ukojenie tých najtajnejších túžob. Zo začiatku som však tápal, pretože tutorial síce ukázal základ, no je príliš strohý a nápovedy bolo po chvíli koniec. Jednoduché klikanie na ikony nie je problémom. Vľavo máme možnosti budovania alebo búrania, v dolnej časti je menu s plánovaním trás, najímaním šoférov, prezeraním si ekonomických ukazovateľov, zoznamom staníc, všeobecným prehľadom fungujúcich zákaziek a tak ďalej. Klik sem, klik tam, po čas prídete na funkciu pravého myšítka – vynorí sa vám menu s výberom činnosti, ktoré môžete s daným predmetom vykonať. Nechýba ani voľné presúvanie okien po obrazovke, zoraďovanie podľa atribútov (na rozdiel od NHL 2006 kliknem na vek a vodiči sa mi zoradia podľa zím, ktoré prežili) alebo zoom a rotácia či pozorovanie vybraných kamiónov špeciálnou kamerou v okne.

Do všetkého však treba občas krátko, občas zdĺhavo prenikať a na tomto príklad názorne vidno skúsenosti konkurencie. Užívateľský interface nie je dokonalý, k mnohým veciam sa musíte dostávať zložitejšie a chýbala mi možnosť minimalizovania okien. Inak sa ku všetkému dostanete cez klávesové skratky, len ma trochu nahnevalo, že budovou môžem rotovať klávesmi 1 a 3, no nie je mi to dovolené klasickým spôsobom myšou. Podobných maličkostí by sa dalo nájsť mnoho, chcelo by to efektívnejšie menu – sú buď zbytočné veľké (info o vodičoch) alebo malé (keď som mal desiatky trás označené len číslami: „stanica 7 – stanica 9“, musel som často manuálne hľadať tú správnu... a to s prehľadnosťou nemá spoločné nič).

HRATEĽNOSŤ 3 / 10
Mám úchylku na podobné druhy hier a baví ma sledovať svoj rodinný podnik, postupne sa rozvíjajúci a vytvárajúci monopol. Neskutočný pocit len tak hľadieť na monitor a vidieť ako všetky prvky vytvárajú systém ozubených koliesok, ktoré do seba presne zapadajú. A práve nutnosť pružne reagovať na nepríjemnú situáciu a vymýšľať expanzívnu stratégiu do budúcnosti ma láka. Vtedy mám chuť si naliať do poháru Fernet, vhodiť dve kocky ľadu a pomaličky popíjať. K tomu by sa hodila i drahá cigara, ale nebudem si viac kaziť zdravie. Prečo to popisujem? Nič takého pri hraní Hard Truck Tycoon som nezažil a od nudy som si prestal Fernet vychutnávať – alebo práve začal? Ráno sa mi však rozhodne vstávať nechcelo a fľaška bola poloplná (oh, ja večný optimista). Dôvodom je minimálny faktor pohltenia. 

         

Keďže máme k dispozícii len 4 mapy (+ editor nám vypľuje jednu občas pozmenenú o stromček navyše alebo uberie mestečko), rôznorodosť prostredia nehrozí. Navyše sú na mapách napevno postavené mestá a továrne, takže stačí nájsť správnu kombináciu a pri následnom reštarte zarábate hneď od začiatku. Nič sa nemení, všetko je príliš statické. Občas síce nastane situácia, keď musíte upraviť systém, pretože kamióny chodia nezaplnené a prerábajú. To je však primitívny strategický prvok. Vývoj cien je nemenný a ohrozovať by vás mohla bezzubá konkurencia. Buď som tak dobrý kúzelník v podnikaní alebo sú protivníci úbohí. Ja by som radšej vsadil na druhú možnosť. Takto navrhnem trasu, kúpim jeden z malého množstva kamiónov (dodávku netreba, truck predsa prenesie viac a licencia naň stojí len nejaké drobné), vyberiem vhodný príves, postarám sa o vodiča a hybaj zarábať. Prerábaš? Skúsiť niečo iné. Väčšina dopravných trás však cerí úsmev zo zelenými číslami a keď sa vám podarí raz nájsť zlatý dol, máte o monopol postarané. Dosť ma hnevalo i rozdelenie vodičov – program totiž náhodne generoval vek a kvalitu, takže sa objavovali bludy typu 19 ročný vodič s master (najvyššou) kvalitou a 40 ročný amatér. Je to nereálne, navyše to výrazne znižuje strategické zmýšľanie, pretože nik nezamestná úbohého staršieho muža po päťdesiatke bez licencie. Ďalší z príkladov, prečo je hranie nudné a akoby vopred pripravené. A vyzeral to byť tak dobrý nápad. Budem však rád, ak sa na ňom priživí konkurencia. Nebol som nútený do hry príliš zasahovať, viaceré veci sa diali samé a tak jedinou lahôdkou bolo sledovanie koláčikov. Inak som úplne normálny, pijem pivo a páčia sa mi dievčatá.

MULTIPLAYER
Hra ho obsahuje, ale nedokázal som nájsť takých zúfalcov, aby sme okúsili svoje masochistické sklony cez kábel, lanku alebo net.

ZVUKOVÉ EFEKTY 1 / 10
Nepamätám sa na nijaké zvuky. Možno sa niečo ozývalo pri klikaní na ikony, ale na ruch veľkomiest alebo zvuky prírody (poznáte to, les šumí, vtáčiky štebocú, mačky sa pária – a nie, nie som zoofil). Sklamanie z dokonalej nevýraznosti.

HUDBA 1 / 10
Zvuk ako celok sa snaží zachrániť hudobná vložka so svojou jednou opakujúcou sa trápnou, nepočúvateľnou skladbou, ktorú zrejme skomponoval blázon hraním na xylofón a tvorcovia sa rozhodli spraviť remake. Hrôza a strach, to už radšej budem počúvať nemé filmy. Nie, hudba nehnala vpred moje obchodnícke ego, lež ceruzku hlbšie do ucha.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 2 / 10
Protivníci nereagujú až tak pružne a výhodné stratégie som popísal vyššie. Baviť sa budete tak pol hodinku, potom všetko prekuknete a neostáva vám nič iné ako opakovať rýchlo naučený postup, pretože v hre nič nemení. Dynamické reagovanie na vzniknuté situácie tak útočili len z mojich vlhkých snov. 

         

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 2 / 10
Je mi nad slnko jasné, že po tejto vecičke ani pes neštekne, ale chcel by som varovať pred extra edíciami, ktoré hrdým nápisom „2 plné hry len za 99 Sk“ lákajú na podobné zverstvá a nebol by som prekvapený, keby ste za pár mesiacov našli Hard Truck Tycoon v podobnom balení. Nápad to nie je zlý, ale príšerne prevedený do praxe (technické spracovanie) s mizernou znovu hrateľnosťou a nudným priebehom vďaka neaktívnemu vývoju. Ako freeware by to bola výborná zábava – to si teraz nerobím srandu, pretože i medzi kúskami zdarma nájdete výborné perly. I pár stoviek je jednoducho príliš. Ja sa radšej vrátim k svojim vláčikom v Railroad Tycoone a na kamióny sa pokúsim čo najskôr zabudnúť.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

SVET

Putin sa prišiel pozrieť na vojenské cvičenia Západ 2017

Moskva ubezpečovala, že manévre nie sú prípravou na inváziu do Poľska a Litvy.

Neprehliadnite tiež

Prečo vám obrazovka mobilu škodí a ako zmierniť únavu očí

Modré svetlo zhoršuje spánok, videnie a spája sa aj so vznikom rakoviny.

Chobotnice si vybudovali vlastné mesto a správaním prekvapili vedcov

Biológovia objavili neďaleko východného pobrežia Austrálie chobotničie mesto, ktoré pomenovali Oktlantída.

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nabíjanie elektromobilov nemusí byť v budúcnosti zložitejšie ako tankovanie paliva.

Pilot vletel do oka hurikánu. Pozrite si zábery Irmy či Marie z vesmíru

Maria je už druhý hurikán piatej kategórie za posledný mesiac.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 8. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 9. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 2. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 3. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 4. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 5. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 8. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 9. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 10. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 8 770
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 8 433
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 341
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 910
 5. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 838
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 786
 7. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 709
 8. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení 966
 9. Ušetrite až 60 % nákladov na elektrinu využitím slnečnej energie 944
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach 686