káblami - je to rýchle, nenáročné a praktické.
Spoločnosť Microcom dodáva na náš trh zariadenie NG 1400, ktoré zaisťuje prostredníctvom technológie HomePlug prenos dát v lokálnej sieti rýchlosťou až 14 megabitov. Pre inštaláciu nie sú potrebné žiadne špeciálne skúsenosti - dvojicu adaptérov stačí na dvoch miestach zasunúť do zásuvky a k nim pripojiť káblom počítače alebo iné sieťové zariadenia. Ak je potrebné pripojiť do siete viac zariadení, postačí pridať do zásuviek ďalšie adaptéry alebo použiť rozbočovač či prepínač. O bezpečnosť prenášaných dát sa postará riadiaci čip a používateľom definované heslo.
FOTO - MILAN GIGEL
Keďže pre komunikáciu v sieti treba minimálne dvoch účastníkov, v balení nájdete dva koncové body NG 1400. Svojim vyhotovením pripomínajú napájacie adaptéry a do zásuvky sa pripájajú priamo vidlicou. Možno ste si položili otázku, či prenos dát cez elektrickú sieť nie je nákladný, alebo neprináša nejaké skryté nevýhody. Príkon každého koncového bodu nepresahuje hranicu 5,8 wattu, čo je menej ako spotreba bežného počítača v pohotovostnom režime - energetickej náročnosti sa báť nemusíte. Podmienkou pre správne fungovanie však je, aby sa komunikačné moduly nachádzali v elektrickej sieti v rámci rozvodu s tou istou fázou. V prípade panelových bytov je situácia jasná - jedna fáza, celý byt je jeden okruh. V prípade že nemáte zavedený plyn a varíte na elektrine, trojfázový rozvod sa používa pre napájanie elektrickej rúry a sporáku. Iná situácia však býva v rodinných domoch. Nie je nezvyčajné ak sa v nich nachádza trojfázová prípojka a zásuvkové okruhy v miestnostiach sú rovnomerne rozdelené na jednotlivé fázy.
FOTO - MILAN GIGEL
Pri iných objektoch, alebo historických budovách - kde je prenos dát cez elektrické rozvody vítanou cestou - môže byť situácia omnoho komplikovanejšia. Mali by ste však vedieť, že pri tvorbe komplexného riešenia nie je problémom pripojiť na vstupe k rozvodu každej fázy jeden komunikačný modul a vzájomne ich prepojiť prostredníctvom rozbočovača či prepínača tak, aby dáta migrovali medzi všetkými tromi fázami. Dôležitým obmedzením však je, že signál neprechádza cez meracie hodiny. Bezproblémovo však prejde prepäťovými ochranami, či dokonca UPS zariadeniami. Typický rozsah pokrytia predstavuje stovky metrov silového rozvodu. Výhodou je, že prenášané dáta neprechádzajú cez múry vášho pôsobenia - zostávajú tak v bezpečí s 56 bitovým DES šifrovaním.
FOTO - MILAN GIGEL
Každý z koncových bodov je identifikovaný svojim sériovým číslom a MAC adresou, pričom pre konfigurovanie je potrebné poznať prístupové heslo. Táto dôležitá trojica údajov je vyznačená na štítkoch a v prípade že chcete pomocou dodávaného softvéru komunikáciu upraviť, mali by ste si dáta poznačiť. MAC adresa je jedinečná a slúži na identifikáciu zariadenia v sieti.
FOTO - MILAN GIGEL
V spodnej časti koncového bodu sa nachádza konektor RJ-45, ktorý slúži na priame pripojenie k počítaču, notebooku, smerovaču, sieťovej tlačiarni alebo ľubovoľnému inému zariadeniu. Vďaka automatickému rospoznávaniu zapojenia káblu nemusíte rozmýšľať, či použiť kábel priamy alebo krížený. Riadiaci čip si zapojenie rozozná sám. V balení však nechýba dvojica dvojmetrových patch káblov, ktoré môžete okamžite použiť pri zapájaní.
FOTO - MILAN GIGEL
Na čelnej strane sa nachádza trojica LED indikátorov. Prvý vám ohlasuje prítomnosť napájania a beh zariadenia. V prípade zásuviek s detskými poistkami sa môže stať, že podobne ako pri ostatných vidlicových kábloch, spojenie nebude spoľahlivé kým modul mierne nepovytiahnete. Najlepšie je ak modul osadíte priamo do zásuvky na stene. Druhá LEDka oznamuje, že v elektrickom rozvode je pripojený minimálne jeden modul, s ktorým bolo nadviazané spojenie. Znamená to, že i bez pripojenia počítačov môžete zistiť, či spojenie bude možné nadviazať medzi dvojicou zásuviek alebo nie. Tretia LEDka indikuje spojenie s koncovým zariadením. Prehľadnosť vám pomôže pri hľadaní chýb, trojica rozsvietených LEDiek vás uistí, že po hardvérovej stránke je všetko v úplnom poriadku.
FOTO - MILAN GIGEL
Vyhotovenie zariadenia zodpovedá normám a reguláciám pre použitie v elektrických rozvodoch v SR. Zariadenie sa skladá z dvoch dosiek plošných spojov z ktorých základná zaisťuje napájanie a prestup signálu do elektrickej siete, kým dcérska doska zaisťuje riadenie modulácie signálu a jeho prestup do PC. Ehternetová časť je galvanicky oddelená od napájania, v prípade priameho skratu sa však zariadenie spolieha na istenie elektrického rozvodu nulovaním.
FOTO - MILAN GIGEL
Mozgom systému je čip Intellon INT5200A0, ktorý prostredníctvom schém OFDM, DQPSK, DBPSK a ROBO vo frekvenčnom rozsahu od 4,3 do 20,9 MHz moduluje šifrovaný signál, ktorý prenáša na vodiče elektrického rozvodu. Vďaka sieťovému identifikátoru je možné na jedinom káblovom okruhu vytvoriť viacero samostatných oddelených sietí - dáta je však možné prenášať výhradne protokolom TCP/IP. Dátová priepustnosť závisí od rôznych faktorov, pričom maximálna hranica je 14 megabitov. Ak sa v sieti nachádza nejaký zdroj rušenia (elektromotor), na hliníkovom rozvode sú povolené spoje alebo sú vzdialenosti pridlhé, dosiahnutá rýchlosť môže byť nižšia. Pri modulácii sa vynechajú tie frekvenčné pásma, ktoré sú "obsadené". Pri testoch v rôznych prostrediach však nikde neklesla pod hranicu 7 megabitov - to je pre prístup k internetu či prenos dát v lokálnej sieti dostatok.
FOTO - MILAN GIGEL
Dodávaný softvér PowerPacket Configuration Utility vám dokáže poskytnúť aktuálnu informáciu o kvalite spojenia. Základnou informáciou pre vás bude MAC adresa lokálneho koncového bodu a vyhodnotenie kvality signálu.
V ktoromkoľvek momente si môžete urobiť obraz o ostatných koncových bodoch pripojených k elektrickému rozvodu. Pre každý modul získate jeho MAC adresu kvôli dostupnosti pri konfigurovaní, ako aj aktuálnu prenosovú rýchlosť, ktorú je možné dosiahnuť.
Pre lokálny či vzdialený koncový bod je možné nastaviť sieťové heslo. Od neho sa odvíja 56 bitové DES šifrovanie ako aj možnosť pripojenia k sieti neautorizovaným účastníkom. Ak si niekto zaobstará rovnaký komunikačný modul a pripojí ho bez vášho vedomia k vášmu elektrickému rozvodu, bez nastavenia rovnakého hesla nebude mať možnosť stať sa súčasťou vašej siete - prenášané dáta tak zostanú v bezpečí.
Dôležité je i to, že v krabici nájdete úplne všetko čo potrebujete - konfiguračný nástroj, inštalačný manuál, prepojovacie káble a dvojicu koncových modulov. Riešenie je nezávislé na použitom operačnom systéme, virutálny prepoj cez silové vedenie je úplne transparentný - v ničom sa nelíši od priameho prepojenia káblom.
FOTO - MILAN GIGEL
Komunikačná sada Microcom NG 1400 postavená na technológii HomePlug je praktickým prostriedkom pre vytvorenie trvalého či dočasného ethernetového prepojenia medzi dvoma či viacerými bodmi, s prenosovou rýchlosťou až po 14 megabitov. Neinvazívne riešenie je možné nasadiť tam, kde situácia neumožuje inštaláciu novej kabeláže, tam kde by bezdrôtové prepojenie nevykazovalo potrebnú bezpečnosť, či na pracoviská kde je potrebné zbaviť sa nadbytočných káblov. Vysoká bezpečnosť prenášaných dát, jednoduchá inštalácia a bezproblémová prevádzka sú dominantnými vlastnosťami, ktoré ocení každý používateľ. Či už ide o nasadenie v domácnosti, vo firme, v historickej budove alebo o "mobilnú prenosnú sieť", výsledkom je stabilné a flexibilné pripojenie.
Hodnotenie:
Dostupnosť: http://www.microcom.sk/category.php?itid=49
Orientačná cena: 3499 s DPH