SME

Aktualizované! Veľký test: stereo Bluetooth slúchadlá Motorola HT820

Hitom pre tento rok sú bezdrôtové Bluetooth stereo slúchadlá. Bluetooth umožňuje slúchadlá pripojiť nielen k mobilnému telefónu, ale aj akémukoľvek audiozariadeniu.

Hitom pre tento rok sú bezdrôtové Bluetooth stereo slúchadlá. Na rozdiel od iných bezdrôtových technológií totiž Bluetooth umožňuje slúchadlá pripojiť nielen k mobilnému telefónu, ale aj akémukoľvek inému audiozariadeniu. Vyskúšali sme slúchadlá Motorola HT820.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledky nášho testu sú dlhodobé: slúchadlá intenzívne používame už viac ako 30 dní. Motorola predáva slúchadlá v atraktívnom obale. Okrem slúchadiel sa v ňom nachádza aj nabíjačka a klasický kábel, ktorým možno slúchadlá prepojiť s audiozariadením.

SkryťVypnúť reklamu

Slúchadlá majú futuristický tvar elipsy i netradičný spôsob zakladania na hlavu. Zakladajú sa za uši, pričom telo slúchadiel sa vkladá na zátylok. Slúchadlá výborne držia na hlave, sú stabilné aj pri behu. Problém s tvarom slúchadiel môžu mať len ženy s dlhými vlasmi, ktoré pri ich zakladaní na uši trochu bojovali práve s voľne rozpustenými vlasmi či copom.
Časť slúchadiel priliehajúca na uši je dostatočne veľká a vďaka molitane obtiahnutom kožou po obvode slúchadlá neodierajú pokožku.
Naopak, tvrdá plastová časť za uchom spočiatku dráždi jemnú pokožku na odvrátenej strane ucha – problém je ešte citeľnejší pre tých, čo nosia okuliare. O priestor za uchom sa totiž so slúchadlami delia aj rúčky okuliarov. Po určitom nevyhnutnom čase sa však na slúchadlá dá privyknúť.

SkryťVypnúť reklamu

Po rozbalení je potrebné slúchadlá nabiť – priamo v ľavej časti je konektor na USB nabíjačku. Nabíjanie zariadení cez USB konektor je špecialita Motoroly – okrem nabíjačky tiež môžete núdzovo použiť aj počítač s USB káblom. Plnú kapacitu batérie dosiahnete až dvojhodinovým nabíjaním – výrobca mohol tento čas skrátiť, v praxi sú dve hodiny veľa.

Ovládanie Bluetooth modulu v slúchadlách je umiestnený v ľavej časti, stačí len dlhšie pridržať masívne tlačidlo uprostred. Telefón, alebo Bluetooth kľúč slúchadlá okamžite nájde a prostredníctvom štandardného kódu 0000 aj zosynchronizuje. V priebehu niekoľkých sekúnd tak možno slúchadlá aktivovať a počúvať hudbu. Pri každom ďalšom pripojení si už zariadenia pamätá nastavenia a slúchadlá už stačí len spárovať.

SkryťVypnúť reklamu

Slúchadlá možno používať len so zariadením, ktoré podporuje Bluetooth profil A2DP. Telefónov s takýmto profilom nie je veľa a problémy sú aj s ďalšími zariadeniami. Dobrá správa je však to, že tento rok už takmer každé nové Bluetooth zariadenie profil A2DP bude podporovať. Ak si teda chcete k svojmu telefónu kúpiť akékoľvek stereo Bluetooth slúchadlá, Motorolu HT820 nevynímajúc, zistite si, či vôbec váš telefón ich pripojenie cez A2DP profil podporuje. Inak vás čaká sklamanie, ako napríklad nás v prípade hudobného telefónu Sony Ericsson W800i. Rovnaké sklamanie vám môže priniesť aj zabudovaný Bluetooth čip v notebooku. Snažili sme sa slúchadlá spárovať s Bluetooth modulom v prenosnom počítači Acer TravelMate 4652. Výrobca však nepochopiteľne ignoruje možnosti zabudovaného modulu a nielenže neposkytuje k čipu žiadne ovládače, ale ani podporu. Používateľ si musí vystačiť s veľmi obmedzenými ovládačmi operačného systému Windows. Ani len náznak ochoty pri požiadavke o ovládače s A2DP profilom neprejavil ani výrobca čipu a ak rátate s tým, že zabudovaný Bluetooth modul v notebooku „prinútite“ A2DP profil spustiť, rátajte s neúspechom. Jediným výrobcom na trhu, ktorý štandardne začal A2DP v notebookoch ponúkať je podľa zdrojov na niektorých internetových stránkach Fujitsu-Siemens.

SkryťVypnúť reklamu

Motorola rátala aj s obmedzeniami medziobdobia, kým sa profil A2DP nestane štandardom a k slúchadlám možno dokúpiť adaptér DC800. Ide o malé zariadenie, ktoré má stereo konektor typu cinch pre vstup i výstup zvuku. DC800 možno teda pripojiť k akémukoľvek hudobnému zariadeniu alebo k zvukovej karte počítača a zvuk cez Bluetooth dostať do slúchadiel. Prípadne aj opačne – z mobilného telefónu možno cez toho zariadenie dostať zvuk do kvalitných reproduktorov domácej zostavy. Práca s DC800 je veľmi jednoduchá: zariadenie je potrebné zapojiť do elektrickej siete, prepojiť s hudobnou zostavou a spárovať so slúchadlami. Po prvom spárovaní už slúchadlá i DC800 komunikujú automaticky.

Prenos zvuku cez Bluetooth je bezproblémový – v dosahu zariadenia cca 10 m je čistý a neprerušovaný. V uzatvorenom priestore rozdelenom priečkami sa možno bez problémov pohybovať, no treba rátať s mierne obmedzeným dosahom cca 6 – 8 m. Akonáhle sa ocitnete na hranici dosahu, zvuk začne vypadávať, stačí však krok späť a spojenie sa automaticky obnoví.

SkryťVypnúť reklamu

Počúvanie hudby na bezdrôtových slúchadlách je mimoriadne pohodlné a umožňuje používateľovi neobmedzený pohyb pri práci, či relaxe. Všetky dôležité funkcie je totiž možné ovládať priamo na slúchadlách. Na ľavom slúchadle je okrem hlavného ovládacieho tlačidla aj dvojtlačidlo na ovládanie zvuku. Na pravom slúchadle je tlačidlo PLAY/STOP a NEXT TRACK. V profile A2DP je možné týmito tlačidlami ovládať prehrávač priamo v telefóne.

Na jedno nabitie je možné počúvať hudbu nepretržite asi 18 - 22 hodín – v tejto hodnote sa tentoraz vzácne zhodujeme s výrobcom. Na vybitú batériu upozorňuje krátke nepríjemné pípnutie v dostatočnom predstihu. Počas prehrávania efektne preblikávajú hlavné ovládacie tlačidlá s logom výrobcu, modrá dióda je možno až príliš silná.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že nie je po ruke zdroj elektrickej energie na dobitie, slúchadlá možno jednoducho pripojiť k audiozariadeniu priloženým káblom jack – jack. Je však príliš krátky a hodí sa maximálne k notebooku. Vtedy sa slúchadlá správajú ako bežné „drôtové“.

Kvalitu zvuku zhodnotiť nedokážeme – slúchadlá majú skôr vyvážený zvuk bez príliš vysokých hodnôt výšok a basov. Vhodné sú preto na počúvanie akejkoľvek hudby a zbytočne ju neskresľujú. Pri porovnaní s bežnými lacnými slúchadlami počuť citeľný rozdiel v kvalite zvuku a predpokladáme tak, že s kvalitou by mal byť spokojný aj náročnejší audiofil.

AKTUALIZOVANÉ 28.3.2006: Na základe príspevkov čitateľov v diskusii zareagovalo slovenské zastúpenie Motoroly. Podľa informácií výrobcu je v slúchadlách použité kvalitné audiovybavenie BOSE.
Mali sme možnosť zároveň porovnať slúchadlá HT820 so slúchadlami Koss Porta Pro. V priamom porovnaní vychádza Motorola HT820 jednoznačne horšie - slúchadlá Koss majú podstatne plnší zvuk, lepšie interpretujú hĺbky i basy. Rozdiel je cítiť okamžite, Motorola dopláca na to, že zvolila zlatú strednú cestu.
Motorola je však jednoznačne silnejšia v kvalite vyhotovenia - slúchadlá Koss majú nielen veľmi svojrázny dizajn v štýle Tesla ´84, ale pôsobia aj krehkejším dojmom. Slúchadlá Motoroly sú vďaka inému spôsobu zakladania na uši stabilnejšie pri pohybe, slúchadlá Koss sme si museli neustále naprávať. Budeme však fér - Koss zas ponúka vo svojich slúchadlách praktický systém skladania, vďaka ktorému sú oveľa skladnejšie ako slúchadlá Motoroly.
Pri rozhodovaní je teda otázka, či používateľ bude akceptovať o niečo horší zvuk s praktickým bezdrôtovým pripojením, alebo sa spoľahne na kvality slúchadiel Koss, ktoré sa však nezbavili otravných drôtov.

SkryťVypnúť reklamu

Naše hodnotenie je teda priaznivé – bezdrôtové Bluetooth slúchadlá stoja zato a ich výhody ocenia predovšetkým tí, ktorí hudbu počúvajú intenzívne. Istým nedostatkom už ostáva len cena. Slúchadlá Motorola HT820 stoja 3000 Sk, prídavnú Bluetooth sadu DC800 možno dokúpiť samostatne za ďalších približne 2500 Sk.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 709
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 010
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 849
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 109
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 021
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 735
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 017
SkryťZatvoriť reklamu