SME

CeBIT 2006: prichádza rok mobility a všestrannosti

Tohtoročný veľtrh CeBIT, ktorý sa tradične konal na výstavisku v nemeckom Hannoveri, sa niesol v znamení digitálnych riešení pre prácu a život. Takmer 6300 vystavovateľov z viac ako 70 krajín sveta sa snažilo verejnosti prezentovať technologické novinky,

ktoré v dohľadnej dobe zmenia náš život. I keď mnohé produkty boli známe z veľtrhov ktoré sa uskutočnili v krátkej minulosti v iných kútoch sveta (ako napr. CES v Las Vegas, či 3GSM v Barcelone), väčšina z nich sa na pulty predajní dostáva až teraz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


FOTO - MILAN GIGEL

Nosnou témou veľtrhu bol rozmach komunikácie a mobility, ktoré sa po rýchlom osvojení prvkov v Ázii dostáva i do USA či Európy. Najväčšia pozornosť bola venovaná digitálnemu vysielaniu. Predstavená bola rozsiahla škála produktov, ktoré dokážu v teréne i na pracovnom stole spracovať signály DMB a DVB-T. Tie poskytujú vyššiu kvalitu ako ich analógoví predchodcovia. Televízne vysielanie je možné sledovať nielen na novej generácii mobilných telefónov, ale i na vreckových multimediálnych prehrávačoch, vreckových počítačoch, notebookoch, či pomocou konverzných modulov pripojiteľných priamo k SCART konektoru i na bežných TV prijímačoch. Kým nová technika bola prezentovaná vo výbave so zabudovanými tunermi ktoré signál spracujú, ostatní výrobcovia ponúkali rozširujúce moduly pre existujúce zariadenia. Samsung prekvapil TV tunerom, ktorý bol zabudovaný priamo do digitálneho fotoaparátu.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Viacerí výrobcovia prezentovali nový koncept prenosného počítača UMPC (Ultra Mobile Personal Computer), ktorý je rozmermi situovaný kdesi na polceste medzi PDA a tabletovým počítačom. Nová výpočtová platforma má v podstatnej miere zvýšiť mobilitu počítačových systémov, pričom tieto počítače sú schopné prevádzkovať tradičné „stolové“ operačné systémy. Základnou výbavou je nielen dotykový displej, reproduktory a mikrofón, ale i zabudovaná webkamera, či DVB-T tuner. Rozdiely medzi podnikovými počítačmi a multimediálnymi systémami pre domácnosti sa začínajú minimalizovať.


FOTO - MILAN GIGEL

LCD displeje a plazmové obrazovky zažívajú svoj rozmach a preto nie je prekvapením, že zastúpenie spoločností z tohto segmentu bolo viac ako bohaté. Návštevníkom boli prezentované LCD monitory s 2 ms odozvou, dôraz bol kladený na široké uhly pozorovateľnosti ale hlavne na rastúcu farebnosť LCD zobrazovania, ktorá umožní čoskoro nasadenie i v zdravotníctve pri prehliadaní rontgenových snímkov – práve tam je veľmi citeľný nedostatok pri zobrazovaní rozdielov jednotlivých odtieňov. Podstatným nárastom prešli i uhlopriečky obrazoviek, ktoré prekročili hranicu 100 palcov.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Vysokohustotný optický záznam vo formátoch BlueRay a HD-DVD demonštrovali mnohí výrobcovia spolu so zobrazovacím štandardom HDTV. Dostupné boli stolové multimediálne prehrávače, mechaniky pre počítačovú techniku, médiá a svoje tituly prezentovali i vydavateľstvá. S nástupom videa s vysokým rozlíšením prichádza do života i éra médií s veľkou hustotou záznamu. Na jediný kotúč je možné pomocou modrého lasera vtesnať až 50 gigabajtov dát.


FOTO - MILAN GIGEL

Z vystavovaných produktov bolo zrejmé, že postupne miznú hranice medzi spotrebnou elektronikou a počítačovou technikou. Nové technológie a zmena životného štýlu so sebou prinášajú konvergenciu, ktorá sa prejavuje vo všetkých smeroch.

Pri komunikácii je dôležitá i bezpečnosť, a to nielen v domácom prostredí ale i na podnikovej úrovni. Špecialisti prezentovali početné riešenia pre zaistenie bezpečnosti a súkromia v globálnych sieťach. Ochrana pred útokmi a únikom dát je čoraz dôležitejšia.

SkryťVypnúť reklamu

Perličkou veľtrhu bol najrýchlejší počítač sveta s menom Jülich Blue Gene/L (JUBL), ktorý vie uskutočniť za sekundu 46 biliónov výpočtových operácií. Ak by tento výkon mali dosiahnuť osobné počítače prepojené do výpočtovej siete, bolo by ich treba viac ako 12 tisíc.

Na svoje si prišli i priaznivci počítačových hier a moddingu, ktorí sa mohli pokochať na rôznych netradičných úpravách počítačov, alebo si zahrať hry na všadeprítomných Xboxoch. Netradičným počítačovým skrinkám, chladičom a doplnkom bol venovaný takmer celý pavilón. Počet firiem z Číny stúpol oproti minulým rokom v podstatnej miere. Mnohí sem prišli za účelom kontraktov s lacnými a nie príliš detaile vypracovanými produktami, aby skontaktovali miestnych predajcov.


FOTO - MILAN GIGEL

SkryťVypnúť reklamu

Nechýbala ani špeciálna sekcia Future Parc, kde boli prezentované rôzne robotické riešenia a projekty, ktoré by v budúcnosti mohli priniesť podstatné zlomy v technológiách. I keď väčšina projektov bola prezentovaná vo forme prednášok, nechýbali ani praktické demonštrácie prototypov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 068
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 586
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 191
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 614
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 612
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 275
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťZatvoriť reklamu