V piatok večer zapne na 27 minút svoje hlavné motory, čím by sa mala dostať na marťanskú orbitu.
MRO sa pripravuje na tento zložitý manéver už od utorka, keď dostala sériu povelov týkajúcich sa manévrovania. Zapnutím motorov sa táto fáza zavŕši a sonda zníži svoju rýchlosť o 20 percent.
V tomto okamihu bude sonda prelietavať na južným pólom Marsu vo výške asi 400 kilometrov - spočiatku rýchlosťou 5000 metrov za sekundu. Na konci manévru sa bude Mars Reconnaissance Orbiter pri pohľade zo Zeme nachádzať za Marsom, takže v kontrolnom centre v Pasadene sa začne napäté čakanie, ako sa to všetko skončí.
"Na tento kritický okamih sme sa roky pripravovali," povedal manažér projektu Jim Graf. "Vyzerá to tak, že sonda je vo výbornej forme a všetko by malo ísť hladko. Ale Mars nás naučil, aby sme si neboli nikdy istí. Veď dve zo štyroch ostatných sond NASA túto poslednú fázu letu neprežili."
Dianie do posledného okamihu približovania k Marsu bude možné sledovať na internetovej stránke http://mars.jpl.nasa.gov/mro. Manéver nabehnutia na obežnú dráhu je plánovaný na 22.39 h SEČ. Už od 18.00 h SEČ sa uskutoční tlačová konferencia NASA. Ďalšia bude nasledovať v sobotu o 01.30 h SEČ, na ktorej sa verejnosť dozvie, či sa manéver podaril alebo nie.
MRO bude skúmať Mars s doteraz nevídanou detailnosťou. Z nízkej orbity bude monitorovať povrch, atmosféru a podpovrchové vrstvy planéty. Úlohou bude aj nájsť prípadné vhodné miesta na pristátie ďalších sond, pre ktoré by mohla MRO slúžiť ako komunikačná stanica. MRO môže poslať za minútu až desaťkrát viac dát ako jej predchodkyne.