PODROBNÉ PRVÉ DOJMY

Samsung SGH-D800: jeden z najkrajších vysúvacích telefónov

Samsung chystá na náš trh štíhlejšieho a tvarovo atraktívnejšieho nástupcu manažérskeho telefónu D600e. Aký je model D800? Krása niekedy nie je všetko...

Samsung chystá na náš trh štíhlejšieho a tvarovo atraktívnejšieho nástupcu manažérskeho telefónu D600e. Tento telefón na nás minulý rok veľmi zapôsobil – výrobca totiž na žiadnom z parametrov nešetril a ponúka jeden z najlepších mobilov vo svojej triede. Aký je model D800? Čítajte!

Dizajn a klávesnica
Samsung SGH-D800 je ďalším modelom v kategórii slider – telefónov s vysúvacou klávesnicou. Okamžite si vás získa – má nádherný elegantný dizajn s hranatými tvarmi, na ktoré pri Samsungu nie sme zvyknutí. Dizajnéri sa skutočne snažili – je to vidieť v každom detaile telefónu, ktorý si vás získa aj kvalitnými materiálmi a kompaktnými rozmermi. Tie sú 97 x 52 x 14.9 mm pri váhe 98 gramov.
Výrobca použil kombináciu lesklého čierneho plastu na prednej strane s matným čiernym plastom na klávesnici a zadnej strane, pochrómovanou lištou po obvode telefónu a bielymi doplnkami (napríklad znaky na funkčných tlačidlách a klávesnici). Telefón vyzerá veľmi luxusne a reprezentatívne, no na matnom plaste vzadu bolo po dlhšom používaní trochu badať rôzne šmuhy.
Na prednej strane dominuje mimoriadne kvalitný displej, ktorý možno označiť za najlepší na trhu. Pod ním je blok funkčných tlačidiel s päťsmerovým ovládacím v strede. Tlačidlá sú navrhnuté jednoducho – plocha je rozdelená do jednotlivých blokov.
Na pravom boku telefónu je len tlačidlo na rýchle zapnutie fotoaparátu. Naľavo je dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti, nad ním je konektor na nabíjačku a príslušenstvo. Na vrchnej a spodnej hrane nie sú umiestnené žiadne prvky. Vzadu je len kryt batérie a gumenou krytkou chránený konektor externej antény.
Po vysunutí krytu sa odkryje klávesnica, ktorá má jednotlivé riadky navrhnuté v tvare jemného oblúka. Oddelené sú chrómovanými lištami. Celá klávesnica je zapustená v jednej rovine s krytom telefónu. Klávesy sú dostatočne veľké a dobre sa ovládajú. Podsvietené sú ľadovobielym svetlom.
Zozadu sa v hornej časti krytu vysunie objektív fotoaparátu. Posúvací mechanizmus je plastový s kovovými vodiacimi lištami, používateľovi pri vysúvaní a zasúvaní pomáha pružinka. Rovnako ako v modeli D600 sme mali problém nájsť si ten správny grif na vysúvanie a zasúvanie krytu tak, aby sme prstom nechytali displej. D800 má predný panel vyriešený o niečo lepšie, ale aj tak ešte chýba krôčik k dokonalosti.

Displej
Telefón má rovnaký displej ako model D600 s rozlíšením QVGA – teda 240 x 320 bodov. Zobrazuje 262144 farieb. Displej má neskutočne jemný raster, vďaka ktorému len ťažko možno nájsť adekvátneho konkurenta na trhu. Ako zvyčajne oceňujeme veľmi slušné podsvietenie, živé a verné zobrazenie všetkých farieb vrátane bielej farby.

Ovládanie
Dostávame sa k najväčšej slabine telefónu: ovládaniu. Dizajnéri dostali v prípade návrhu tohto telefónu príliš voľnú ruku. Funkčné tlačidlá sú veľmi pekne navrhnuté, no absolútne neergonomické. Zatiaľ čo pri pohybe do strán je na päťsmerovom tlačidle aký-taký priestor, tlačidlá „hore“ a „dole“ sú príliš zúžené na to, aby sa dali v pohode ovládať. Problémy pritom nemajú len používatelia s veľkými prstami. Škoda, pretože tento nedostatok výrazne znižuje úžitkovú hodnotu telefónu.
Samotné ovládanie má všetky charakteristiky Samsungu – okrem päťsmerového tlačidla sú k dispozícii dve funkčné tlačidlá na voľby menu, tlačidlo „C“ na zrušenie voľby alebo krok späť a zelené a červené tlačidlo na zodvihnutie či ukončenie hovoru.
Ako vždy máme veľké výhrady k potvrdzovaciemu tlačidlu centrálneho päťsmerového tlačidla. Výrobca ho opäť vyhradil na spustenie internetového prehliadača, pričom väčšina významných výrobcov toto tlačidlo priradila k potvrdeniu voľby. Naučiť sa ovládať takýto telefón od Samsungu preto chvíľu trvá.

Menu a operačný systém telefónu
Do menu sa vchádza stlačením ľavého funkčného tlačidla, pravé je vyhradené na vyhľadávanie v kontaktoch.
Menu telefónu tvorí skupina 6 ikon: záznamy o hovoroch, telefónny zoznam, aplikácie, súborový manažér, správy, prehliadač, kalendár, fotoaparát a nastavenia.
Systémové písmo v telefóne je zbytočne veľké – používatelia so zrakovými problémami to iste ocenia, no používanie písma v tejto veľkosti prináša aj logické nedostatky. Napríklad nedokončené nadpisy v menu a pod.
Submenu telefónu ostáva čisto textové v riadkoch pod sebou, pričom Samsung ponecháva veľmi praktickú možnosť rýchlej voľby pomocou číslovania riadkov.
V niektorých položkách možno listovať aj horizontálne a prepínať záložky – napríklad v zobrazení záznamov o hovoroch.
Spôsob základného zobrazenia menu si možno zmeniť – na výber sú dve možnosti – buď na zobrazenie animovaných ikoniek, ktoré sa mierne vydúvajú, alebo na zobrazenie šiestich zón ohraničených rámčekom, v ktorých sa ikony výrazne animujú na spôsob prostredia Aqua v operačnom systéme počítačov Apple Macintosh. Oba spôsoby zobrazenia sú veľmi príťažlivé, no predsa len štandardné zobrazenie ikon nám pripadalo oveľa rýchlejšie na presúvanie v položkách.
Grafické spracovanie menu v modeli D800 je pri porovnaní s D600 oveľa krajšie. Vidno, že výrobca nespí na vavrínoch a neustále svoj softvér dolaďuje.

Funkcie
Výbava Samsungu D800 je porovnateľná so slušnou výbavou modelu D600e. Chýba však podpora kancelárskych aplikácií Word, Excel, PDF atď.

Telefónny zoznam
Telefónny zoznam pracuje rovnocenne s kontaktmi na SIM karte, ale aj v internej pamäti telefónu.
V telefóne uložené kontakty môžu zabrať až 1000 miest. Sú viacpoložkové – možno si k nim uložiť 9 rôznych informácií, priradiť k nim obrázok volajúceho, vlastné zvonenie a zaradiť ich do jednej z desiatich skupín (pričom si možno vytvárať ľubovoľné vlastné).
V kontaktoch možno vyhľadávať zadaním viacerých znakov. Telefón podporuje aj funkcie vizitka a vlastné číslo.
Telefón uspokojivo pracuje aj so záznamami hovorov. Pri každom zázname uloží počet volaní, čas a dátum posledného hovoru. Každé číslo možno okamžite uložiť na SIM kartu alebo do telefónu alebo naň poslať SMS a MMS.
V záznamoch pribudla nová položka – najnovšie kontakty, v ktorej sa zhromažďujú všetky hovory. Odlíšené sú od seba ikonkou.

Správy
Centrum správ prehľadne zobrazuje SMS, EMS, MMS a e-maily. Pri písaní SMS možno spojiť až 1836 znakov do jednej správy, znaky sa odpočítavajú priamo na obrazovke.
Pri písaní MMS sa najprv volia položky ako predmet, obrázok a video, zvuk a až potom text, no poradie ich vloženia do správy, možno, samozrejme, ľubovoľne kombinovať.
V položke „Moje správy“ sú potom zoradené všetky adresáre so správami.
Aj Samsung SGH-D800 má zoznam blokovaných telefónnych čísiel, od ktorých telefón nebude prijímať esemesky. Uložiť si možno blacklist až desiatich telefónnych čísiel.
E-mailový editor umožňuje nastaviť až 5 nezávislých účtov, podporuje prílohy, ktoré možno uložiť do pamäte telefónu.

Manažérske funkcie
Kalendár možno používať so zobrazením mesiaca, týždňa i samotných dní, ukladať do neho poznámky a používať ho aj ako pripomienkovač. Vytvoriť možno 4 druhy záznamov – plánovanie, výročie, úlohy a rôzne. Každý záznam je označený vlastnou charakteristickou ikonou.
Užívateľ má k dispozícii až 400 záznamov s maximálne 100 znakmi v jednom a využiť možno aj praktickú funkciu „zmeškané záznamy“.
Diktafón má príťažlivé používateľské prostredie. Počas nahrávania záznamu, ktorý môže mať až jednu hodinu sa na obrazovke zobrazuje grafický ekvalizér s rôznofarebnými prúžkami a skupina ikoniek priradených k ovládacím tlačidlám.
Priamo z diktafónu sa dá dostať k záznamom, prehrať ich, odoslať v MMS či e-maili, presunúť ich na iné zariadenia cez Bluetooth, či nastaviť ako tón pre zvonenie alebo budík. Záznamy sa dajú prakticky triediť podľa štyroch kritérií. Samsung ponechal v telefóne aj funkciu „ochrana“ pomocou ktorej možno súbory uzamknúť pred nechceným zmazaním.
K dispozícii je aj aplikácia svetový čas, v ktorej si možno nastaviť dve časové pásma doplnené prehľadnou mapou sveta.
V aplikácii Budík si môžete nastaviť tri nezávislé časy budenia s možnosťou automatického zapnutia telefónu. Pri každom budení si možno nastaviť čas, deň v týždni a tón budíka.
Kalkulačka je jednoduchá, má prehľadné grafické prostredie a zbytočne malé zobrazenie čísiel vzhľadom k tomu, koľko miesta na veľkom displeji zaberá. Tento neduh však postihuje všetkých výrobcov, ktorí nedokážu myslieť na takéto detaily.
V telefóne je aj prevodník veličín a stopky. Navyše sme našli aplikáciu „Spravovanie kľúčov“, ktorú sa nám nepodarilo spustiť a vyskúšať.

MP3 prehrávač a hudba
V telefóne je integrovaný MP3 prehrávač, ktorý konečne dokáže hrať na pozadí pri inej práci s telefónom (model D600e túto vlastnosť nemal).
V prehrávači možno nastaviť režim prehrávania cez telefón, alebo externé slúchadlá. V prehrávači si možno uložiť štyri skupiny po 30 albumov, nastaviť opakovanie skladieb, náhodné preskakovanie, zmeniť hodnoty ekvalizéra (klasika, džez, rock), zapnúť priestorový 3D zvuk, zmeniť vizualizáciu bežiacu počas prehrávania skladieb alebo dokonca aj samotný skin prehrávača. Skladby možno priamo z prehrávača odoslať na e-mail alebo cez Bluetooth do iného zariadenia.
Vďaka podpore Bluetooth 1.2 s technológiou Advanced Audio Distribution Profile (A2DP) možno zvuk stereo streamovať medzi akýmkoľvek bezdrôtovým zariadením. Hudbu teda bude možné počúvať aj v bezdrôtových slúchadlách, alebo prostredníctvom autosady novej generácie v reproduktoroch automobilu.

Multimédiá
Telefón dokáže pracovať s obrázkami aj videom. Pre obrázky je k dispozícii aj editor, pomocou ktorého môžete zmeniť jas, farby, pridávať rámčeky, otáčať obraz a výslednú fotku poslať priamo cez Bluetooth na tlačiareň. Fotografie možno zobrazovať podľa kategórií – nafotené obrázky sú v inom adresári, ako stiahnuté. Fotky možno zobrazovať po jednej pod sebou, alebo z nich vytvoriť mriežku. Ako zvonenia možno použiť buď 64-tónové polyfonické zvuky alebo priamo MP3 skladbu.

Zábava
V telefóne sme našli dve predinštalované hry: Bobby Carrot (behačka) a TimeRider II (vesmírna strieľačka).
Do telefónu si môžete stiahnuť ďalšie Java hry, podporuje Javu MIDP 2.0.

Súborový manažér
V telefóne je len veľmi jednoduchý súborový manažér, ktorý zobrazuje obrázky, videá, hudobné súbory, zvuky a iné súbory (tam sa napríklad ukladajú súbory odoslané cez Bluetooth).
Súbory možno presúvať, premenovať, funguje aj multi-značenie a následné operácie, súbory možno triediť podľa parametrov.

Personalizácia
Okrem bežných pozadí a screensaverov si možno vybrať aj farebné témy. Dve predinštalované sa nám vôbec nepáčili, možno však stiahnuť ďalšie.
Ako zvonenia možno použiť akýkoľvek zvuk v telefóne, predinštalované polyfonické zvuky sú zaujímavé, no MP3 zvonenia sú dnes už atraktívnejšie, hlavne, ak si ich viete sami upraviť a skopírovať do telefónu. Možnosť zmeniť spôsob zobrazenia hlavného menu sme už spomínali.

Prenos na TV
Aj model D800 ponúka možnosť prenosu obrazu na televízor. V štandardnom balení si nájdete kábel, ktorý môžete do televízora napojiť cez cinch konektory (prípadne si môžete zaobstarať konektor cinch/scart, funguje to aj takto).
Po zapojení stačí na televízore navoliť video-kanál, displej na telefóne zhasne a vy vidíte všetko v špičkovej kvalite na obrazovke televízora. Telefón zobrazuje úplne všetko, vrátane hlavného menu, skrátka len pozeráte na televízor a telefón ovládate tak ako predtým.
Prihliadnuc na fakt, že takéto jednoduché riešenie ešte neponúkol žiaden konkurenčný výrobca sme boli nadšení – ak bude k telefónu dostupná Bluetooth klávesnica, vieme si veľmi jasne predstaviť situáciu, keď bude možné cez telefón a televízor pohodlne chatovať, používať IRC, písať e-maily či dlhšie poznámky. To však nie je všetko – telefón dokáže automaticky prehrávať uložené video na celej obrazovke televízora, takže si možno na kartu uložiť film a kdekoľvek v hoteli si ho pozrieť v celkom prijateľnej kvalite. Prekvapila nás aj možnosť počúvať MP3 cez televízor.

Dáta
V telefóne je k dispozícii Bluetooth, GPRS triedy 10 a WAP 2.0. EDGE v tomto prípade chýba. Priamo v základnom balení používateľ nájde aj USB kábel pre pripojenie k počítaču.
Bluetooth 1.2 v telefóne podporuje okrem funkcie Advanced Audio Distribution Profile (A2DP) aj funkciu AV Remote Control Profile (AVRCP). Vďaka nej možno priamo z bezdrôtových slúchadiel ovládať základné funkcie prehrávača ako je play, pause, rewind, alebo skip.
Nová D600e dokáže cez Bluetooth zdieľať dáta a synchronizovať ich s počítačom. Novinkou je podpora bezdrôtových tlačiarní s profilom Basic Printing Profile (BPP). Priamo z telefónu možno tlačiť obrázky, súbory, MMS, kontakty, položky kalendára a pod. Vďaka technológii PictBridge možno telefón cez USB priamo prepojiť s tlačiarňou a tlačiť bez použitia PC.

Pamäť a pamäťová karta
V telefóne je interná dynamická pamäť s kapacitou 81 MB, no na rozdiel od modelu D600 je nedopĺňa pamäťová karta.

Fotoaparát
V modeli D800 je len 1,3-megapixelový fotoaparát bez blesku.
Pred fotografovaním si možno vybrať režim záberu – jednoduchá snímka, multifotografovanie so 6,9 a 15 zábermi za sebou, alebo spojené fotografie. Pribudla nová funkcia Mozaika, ktorá umožňuje vytvárať skladané fotografie v 8 rôznych vzoroch.
Nastaviť možno aj samospúšť.
Parametre fotografií možno takisto upraviť: vybrať si môžete veľkosť a štyri úrovne kvality fotografie. Nastaviť sa dá meranie expozície, vyváženie bielej, ISO, či nastaviť nočný režim.
Fotoaparát zvláda aj nakrúcanie videa v štyroch veľkostiach, najväčšie ponúknuté rozlíšenie je QVGA 240 x 320 bodov. Vybrať si možno opäť štyri úrovne kvality obrazu a pred nakrúcaním sa dá nastaviť aj vyváženie bielej.

Batéria
V telefóne je batéria Li-Ion s kapacitou 850 mAh a pravdepodobne opäť neuspokojí energetické nároky zamestnaného používateľa. Podobne ako v modeli D600 vydržal telefón pri bežnom používaní približne 3 dni a 3 noci. Pri častom telefonovaní, alebo aktívnom používaní Bluetooth rátajte v podstatne kratšou výdržou.

Celkové hodnotenie
Samsung SGH-D800 možno smelo označiť za jeden z najkrajších vysúvacích telefónov na trhu. Samsung vie správne vystihnúť kombináciu dizajnu s použitými materiálmi, aj keď v tomto prípade dizajnéri výrazne prestrelili pri návrhu ovládacích prvkov. Tie, bohužiaľ, veľmi skazili celkový dobrý dojem zo Samsungu SGH-D800. Na jednej strane môžeme telefón odporúčať – má veľmi dobrú výbavu – no na strane druhej by si mal zákazník tak ako každý iný drahý mobil ešte pred kúpou skúsiť, či mu ovládanie telefónu vyhovuje.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o amnestiách má Ústavný súd posledné dni.

KOMENTÁRE

Kaliňák je Ficov Lexa

Minister vnútra vyrástol na symbol zrastenia politickej a ekonomickej moci.

DOMOV

Koalícia chce odstrániť šéfa Ústavu pamäti národa. Skúsila to potichúčky

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.

Neprehliadnite tiež

Pozerať ale nedotýkať sa. Pľuzgiernik lekársky je náš najjedovatejší chrobák

O prvé miesto v nelichotivom rebríčku sa delí so svojimi príbuznými – májkami, ktorých telo tiež obsahuje jedovatý kantaridín.

Kolíska ľudstva nie je v Afrike ale na Balkáne, naznačuje starodávny zub

Ak by sa potvrdili výsledky nemeckých vedcov, znamenalo by to, že ľudia sa od opíc vývojovo oddelili v Európe.

Zástera z ľudských kostí či Everest zo vzduchu. Briti ukázali prvé zábery tibetskej kultúry

Niektoré zábery boli sto rokov ukryté pred verejnosťou. Najväčšia zbierka sa teraz dostáva na internet.

Drobné prepeličky môžu pomáhať v boji proti rakovine

Vedecký výskum na zvieratách vždy bol a aj bude otázkou rôznych názorov. Výskum na vtáčích vajciach a embryách však prináša nové rozmery.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 5. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 6. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 7. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 8. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 9. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 10. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 16 281
 2. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 902
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 15 217
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 300
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 8 137
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 737
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 440
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 237
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 477
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 145