PODROBNÉ PRVÉ DOJMY

Samsung SGH-D800: jeden z najkrajších vysúvacích telefónov

Samsung chystá na náš trh štíhlejšieho a tvarovo atraktívnejšieho nástupcu manažérskeho telefónu D600e. Aký je model D800? Krása niekedy nie je všetko...

Samsung chystá na náš trh štíhlejšieho a tvarovo atraktívnejšieho nástupcu manažérskeho telefónu D600e. Tento telefón na nás minulý rok veľmi zapôsobil – výrobca totiž na žiadnom z parametrov nešetril a ponúka jeden z najlepších mobilov vo svojej triede. Aký je model D800? Čítajte!

Dizajn a klávesnica
Samsung SGH-D800 je ďalším modelom v kategórii slider – telefónov s vysúvacou klávesnicou. Okamžite si vás získa – má nádherný elegantný dizajn s hranatými tvarmi, na ktoré pri Samsungu nie sme zvyknutí. Dizajnéri sa skutočne snažili – je to vidieť v každom detaile telefónu, ktorý si vás získa aj kvalitnými materiálmi a kompaktnými rozmermi. Tie sú 97 x 52 x 14.9 mm pri váhe 98 gramov.
Výrobca použil kombináciu lesklého čierneho plastu na prednej strane s matným čiernym plastom na klávesnici a zadnej strane, pochrómovanou lištou po obvode telefónu a bielymi doplnkami (napríklad znaky na funkčných tlačidlách a klávesnici). Telefón vyzerá veľmi luxusne a reprezentatívne, no na matnom plaste vzadu bolo po dlhšom používaní trochu badať rôzne šmuhy.
Na prednej strane dominuje mimoriadne kvalitný displej, ktorý možno označiť za najlepší na trhu. Pod ním je blok funkčných tlačidiel s päťsmerovým ovládacím v strede. Tlačidlá sú navrhnuté jednoducho – plocha je rozdelená do jednotlivých blokov.
Na pravom boku telefónu je len tlačidlo na rýchle zapnutie fotoaparátu. Naľavo je dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti, nad ním je konektor na nabíjačku a príslušenstvo. Na vrchnej a spodnej hrane nie sú umiestnené žiadne prvky. Vzadu je len kryt batérie a gumenou krytkou chránený konektor externej antény.
Po vysunutí krytu sa odkryje klávesnica, ktorá má jednotlivé riadky navrhnuté v tvare jemného oblúka. Oddelené sú chrómovanými lištami. Celá klávesnica je zapustená v jednej rovine s krytom telefónu. Klávesy sú dostatočne veľké a dobre sa ovládajú. Podsvietené sú ľadovobielym svetlom.
Zozadu sa v hornej časti krytu vysunie objektív fotoaparátu. Posúvací mechanizmus je plastový s kovovými vodiacimi lištami, používateľovi pri vysúvaní a zasúvaní pomáha pružinka. Rovnako ako v modeli D600 sme mali problém nájsť si ten správny grif na vysúvanie a zasúvanie krytu tak, aby sme prstom nechytali displej. D800 má predný panel vyriešený o niečo lepšie, ale aj tak ešte chýba krôčik k dokonalosti.

Displej
Telefón má rovnaký displej ako model D600 s rozlíšením QVGA – teda 240 x 320 bodov. Zobrazuje 262144 farieb. Displej má neskutočne jemný raster, vďaka ktorému len ťažko možno nájsť adekvátneho konkurenta na trhu. Ako zvyčajne oceňujeme veľmi slušné podsvietenie, živé a verné zobrazenie všetkých farieb vrátane bielej farby.

Ovládanie
Dostávame sa k najväčšej slabine telefónu: ovládaniu. Dizajnéri dostali v prípade návrhu tohto telefónu príliš voľnú ruku. Funkčné tlačidlá sú veľmi pekne navrhnuté, no absolútne neergonomické. Zatiaľ čo pri pohybe do strán je na päťsmerovom tlačidle aký-taký priestor, tlačidlá „hore“ a „dole“ sú príliš zúžené na to, aby sa dali v pohode ovládať. Problémy pritom nemajú len používatelia s veľkými prstami. Škoda, pretože tento nedostatok výrazne znižuje úžitkovú hodnotu telefónu.
Samotné ovládanie má všetky charakteristiky Samsungu – okrem päťsmerového tlačidla sú k dispozícii dve funkčné tlačidlá na voľby menu, tlačidlo „C“ na zrušenie voľby alebo krok späť a zelené a červené tlačidlo na zodvihnutie či ukončenie hovoru.
Ako vždy máme veľké výhrady k potvrdzovaciemu tlačidlu centrálneho päťsmerového tlačidla. Výrobca ho opäť vyhradil na spustenie internetového prehliadača, pričom väčšina významných výrobcov toto tlačidlo priradila k potvrdeniu voľby. Naučiť sa ovládať takýto telefón od Samsungu preto chvíľu trvá.

Menu a operačný systém telefónu
Do menu sa vchádza stlačením ľavého funkčného tlačidla, pravé je vyhradené na vyhľadávanie v kontaktoch.
Menu telefónu tvorí skupina 6 ikon: záznamy o hovoroch, telefónny zoznam, aplikácie, súborový manažér, správy, prehliadač, kalendár, fotoaparát a nastavenia.
Systémové písmo v telefóne je zbytočne veľké – používatelia so zrakovými problémami to iste ocenia, no používanie písma v tejto veľkosti prináša aj logické nedostatky. Napríklad nedokončené nadpisy v menu a pod.
Submenu telefónu ostáva čisto textové v riadkoch pod sebou, pričom Samsung ponecháva veľmi praktickú možnosť rýchlej voľby pomocou číslovania riadkov.
V niektorých položkách možno listovať aj horizontálne a prepínať záložky – napríklad v zobrazení záznamov o hovoroch.
Spôsob základného zobrazenia menu si možno zmeniť – na výber sú dve možnosti – buď na zobrazenie animovaných ikoniek, ktoré sa mierne vydúvajú, alebo na zobrazenie šiestich zón ohraničených rámčekom, v ktorých sa ikony výrazne animujú na spôsob prostredia Aqua v operačnom systéme počítačov Apple Macintosh. Oba spôsoby zobrazenia sú veľmi príťažlivé, no predsa len štandardné zobrazenie ikon nám pripadalo oveľa rýchlejšie na presúvanie v položkách.
Grafické spracovanie menu v modeli D800 je pri porovnaní s D600 oveľa krajšie. Vidno, že výrobca nespí na vavrínoch a neustále svoj softvér dolaďuje.

Funkcie
Výbava Samsungu D800 je porovnateľná so slušnou výbavou modelu D600e. Chýba však podpora kancelárskych aplikácií Word, Excel, PDF atď.

Telefónny zoznam
Telefónny zoznam pracuje rovnocenne s kontaktmi na SIM karte, ale aj v internej pamäti telefónu.
V telefóne uložené kontakty môžu zabrať až 1000 miest. Sú viacpoložkové – možno si k nim uložiť 9 rôznych informácií, priradiť k nim obrázok volajúceho, vlastné zvonenie a zaradiť ich do jednej z desiatich skupín (pričom si možno vytvárať ľubovoľné vlastné).
V kontaktoch možno vyhľadávať zadaním viacerých znakov. Telefón podporuje aj funkcie vizitka a vlastné číslo.
Telefón uspokojivo pracuje aj so záznamami hovorov. Pri každom zázname uloží počet volaní, čas a dátum posledného hovoru. Každé číslo možno okamžite uložiť na SIM kartu alebo do telefónu alebo naň poslať SMS a MMS.
V záznamoch pribudla nová položka – najnovšie kontakty, v ktorej sa zhromažďujú všetky hovory. Odlíšené sú od seba ikonkou.

Správy
Centrum správ prehľadne zobrazuje SMS, EMS, MMS a e-maily. Pri písaní SMS možno spojiť až 1836 znakov do jednej správy, znaky sa odpočítavajú priamo na obrazovke.
Pri písaní MMS sa najprv volia položky ako predmet, obrázok a video, zvuk a až potom text, no poradie ich vloženia do správy, možno, samozrejme, ľubovoľne kombinovať.
V položke „Moje správy“ sú potom zoradené všetky adresáre so správami.
Aj Samsung SGH-D800 má zoznam blokovaných telefónnych čísiel, od ktorých telefón nebude prijímať esemesky. Uložiť si možno blacklist až desiatich telefónnych čísiel.
E-mailový editor umožňuje nastaviť až 5 nezávislých účtov, podporuje prílohy, ktoré možno uložiť do pamäte telefónu.

Manažérske funkcie
Kalendár možno používať so zobrazením mesiaca, týždňa i samotných dní, ukladať do neho poznámky a používať ho aj ako pripomienkovač. Vytvoriť možno 4 druhy záznamov – plánovanie, výročie, úlohy a rôzne. Každý záznam je označený vlastnou charakteristickou ikonou.
Užívateľ má k dispozícii až 400 záznamov s maximálne 100 znakmi v jednom a využiť možno aj praktickú funkciu „zmeškané záznamy“.
Diktafón má príťažlivé používateľské prostredie. Počas nahrávania záznamu, ktorý môže mať až jednu hodinu sa na obrazovke zobrazuje grafický ekvalizér s rôznofarebnými prúžkami a skupina ikoniek priradených k ovládacím tlačidlám.
Priamo z diktafónu sa dá dostať k záznamom, prehrať ich, odoslať v MMS či e-maili, presunúť ich na iné zariadenia cez Bluetooth, či nastaviť ako tón pre zvonenie alebo budík. Záznamy sa dajú prakticky triediť podľa štyroch kritérií. Samsung ponechal v telefóne aj funkciu „ochrana“ pomocou ktorej možno súbory uzamknúť pred nechceným zmazaním.
K dispozícii je aj aplikácia svetový čas, v ktorej si možno nastaviť dve časové pásma doplnené prehľadnou mapou sveta.
V aplikácii Budík si môžete nastaviť tri nezávislé časy budenia s možnosťou automatického zapnutia telefónu. Pri každom budení si možno nastaviť čas, deň v týždni a tón budíka.
Kalkulačka je jednoduchá, má prehľadné grafické prostredie a zbytočne malé zobrazenie čísiel vzhľadom k tomu, koľko miesta na veľkom displeji zaberá. Tento neduh však postihuje všetkých výrobcov, ktorí nedokážu myslieť na takéto detaily.
V telefóne je aj prevodník veličín a stopky. Navyše sme našli aplikáciu „Spravovanie kľúčov“, ktorú sa nám nepodarilo spustiť a vyskúšať.

MP3 prehrávač a hudba
V telefóne je integrovaný MP3 prehrávač, ktorý konečne dokáže hrať na pozadí pri inej práci s telefónom (model D600e túto vlastnosť nemal).
V prehrávači možno nastaviť režim prehrávania cez telefón, alebo externé slúchadlá. V prehrávači si možno uložiť štyri skupiny po 30 albumov, nastaviť opakovanie skladieb, náhodné preskakovanie, zmeniť hodnoty ekvalizéra (klasika, džez, rock), zapnúť priestorový 3D zvuk, zmeniť vizualizáciu bežiacu počas prehrávania skladieb alebo dokonca aj samotný skin prehrávača. Skladby možno priamo z prehrávača odoslať na e-mail alebo cez Bluetooth do iného zariadenia.
Vďaka podpore Bluetooth 1.2 s technológiou Advanced Audio Distribution Profile (A2DP) možno zvuk stereo streamovať medzi akýmkoľvek bezdrôtovým zariadením. Hudbu teda bude možné počúvať aj v bezdrôtových slúchadlách, alebo prostredníctvom autosady novej generácie v reproduktoroch automobilu.

Multimédiá
Telefón dokáže pracovať s obrázkami aj videom. Pre obrázky je k dispozícii aj editor, pomocou ktorého môžete zmeniť jas, farby, pridávať rámčeky, otáčať obraz a výslednú fotku poslať priamo cez Bluetooth na tlačiareň. Fotografie možno zobrazovať podľa kategórií – nafotené obrázky sú v inom adresári, ako stiahnuté. Fotky možno zobrazovať po jednej pod sebou, alebo z nich vytvoriť mriežku. Ako zvonenia možno použiť buď 64-tónové polyfonické zvuky alebo priamo MP3 skladbu.

Zábava
V telefóne sme našli dve predinštalované hry: Bobby Carrot (behačka) a TimeRider II (vesmírna strieľačka).
Do telefónu si môžete stiahnuť ďalšie Java hry, podporuje Javu MIDP 2.0.

Súborový manažér
V telefóne je len veľmi jednoduchý súborový manažér, ktorý zobrazuje obrázky, videá, hudobné súbory, zvuky a iné súbory (tam sa napríklad ukladajú súbory odoslané cez Bluetooth).
Súbory možno presúvať, premenovať, funguje aj multi-značenie a následné operácie, súbory možno triediť podľa parametrov.

Personalizácia
Okrem bežných pozadí a screensaverov si možno vybrať aj farebné témy. Dve predinštalované sa nám vôbec nepáčili, možno však stiahnuť ďalšie.
Ako zvonenia možno použiť akýkoľvek zvuk v telefóne, predinštalované polyfonické zvuky sú zaujímavé, no MP3 zvonenia sú dnes už atraktívnejšie, hlavne, ak si ich viete sami upraviť a skopírovať do telefónu. Možnosť zmeniť spôsob zobrazenia hlavného menu sme už spomínali.

Prenos na TV
Aj model D800 ponúka možnosť prenosu obrazu na televízor. V štandardnom balení si nájdete kábel, ktorý môžete do televízora napojiť cez cinch konektory (prípadne si môžete zaobstarať konektor cinch/scart, funguje to aj takto).
Po zapojení stačí na televízore navoliť video-kanál, displej na telefóne zhasne a vy vidíte všetko v špičkovej kvalite na obrazovke televízora. Telefón zobrazuje úplne všetko, vrátane hlavného menu, skrátka len pozeráte na televízor a telefón ovládate tak ako predtým.
Prihliadnuc na fakt, že takéto jednoduché riešenie ešte neponúkol žiaden konkurenčný výrobca sme boli nadšení – ak bude k telefónu dostupná Bluetooth klávesnica, vieme si veľmi jasne predstaviť situáciu, keď bude možné cez telefón a televízor pohodlne chatovať, používať IRC, písať e-maily či dlhšie poznámky. To však nie je všetko – telefón dokáže automaticky prehrávať uložené video na celej obrazovke televízora, takže si možno na kartu uložiť film a kdekoľvek v hoteli si ho pozrieť v celkom prijateľnej kvalite. Prekvapila nás aj možnosť počúvať MP3 cez televízor.

Dáta
V telefóne je k dispozícii Bluetooth, GPRS triedy 10 a WAP 2.0. EDGE v tomto prípade chýba. Priamo v základnom balení používateľ nájde aj USB kábel pre pripojenie k počítaču.
Bluetooth 1.2 v telefóne podporuje okrem funkcie Advanced Audio Distribution Profile (A2DP) aj funkciu AV Remote Control Profile (AVRCP). Vďaka nej možno priamo z bezdrôtových slúchadiel ovládať základné funkcie prehrávača ako je play, pause, rewind, alebo skip.
Nová D600e dokáže cez Bluetooth zdieľať dáta a synchronizovať ich s počítačom. Novinkou je podpora bezdrôtových tlačiarní s profilom Basic Printing Profile (BPP). Priamo z telefónu možno tlačiť obrázky, súbory, MMS, kontakty, položky kalendára a pod. Vďaka technológii PictBridge možno telefón cez USB priamo prepojiť s tlačiarňou a tlačiť bez použitia PC.

Pamäť a pamäťová karta
V telefóne je interná dynamická pamäť s kapacitou 81 MB, no na rozdiel od modelu D600 je nedopĺňa pamäťová karta.

Fotoaparát
V modeli D800 je len 1,3-megapixelový fotoaparát bez blesku.
Pred fotografovaním si možno vybrať režim záberu – jednoduchá snímka, multifotografovanie so 6,9 a 15 zábermi za sebou, alebo spojené fotografie. Pribudla nová funkcia Mozaika, ktorá umožňuje vytvárať skladané fotografie v 8 rôznych vzoroch.
Nastaviť možno aj samospúšť.
Parametre fotografií možno takisto upraviť: vybrať si môžete veľkosť a štyri úrovne kvality fotografie. Nastaviť sa dá meranie expozície, vyváženie bielej, ISO, či nastaviť nočný režim.
Fotoaparát zvláda aj nakrúcanie videa v štyroch veľkostiach, najväčšie ponúknuté rozlíšenie je QVGA 240 x 320 bodov. Vybrať si možno opäť štyri úrovne kvality obrazu a pred nakrúcaním sa dá nastaviť aj vyváženie bielej.

Batéria
V telefóne je batéria Li-Ion s kapacitou 850 mAh a pravdepodobne opäť neuspokojí energetické nároky zamestnaného používateľa. Podobne ako v modeli D600 vydržal telefón pri bežnom používaní približne 3 dni a 3 noci. Pri častom telefonovaní, alebo aktívnom používaní Bluetooth rátajte v podstatne kratšou výdržou.

Celkové hodnotenie
Samsung SGH-D800 možno smelo označiť za jeden z najkrajších vysúvacích telefónov na trhu. Samsung vie správne vystihnúť kombináciu dizajnu s použitými materiálmi, aj keď v tomto prípade dizajnéri výrazne prestrelili pri návrhu ovládacích prvkov. Tie, bohužiaľ, veľmi skazili celkový dobrý dojem zo Samsungu SGH-D800. Na jednej strane môžeme telefón odporúčať – má veľmi dobrú výbavu – no na strane druhej by si mal zákazník tak ako každý iný drahý mobil ešte pred kúpou skúsiť, či mu ovládanie telefónu vyhovuje.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Mika svoju kapacitu podľa SNS vyčerpal. Nahradiť by ho mohol Rezník

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

Neprehliadnite tiež

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva robia špičkovú vedu

Päť ústavov Slovenskej akadémie vied vytvára výskum, ktorý nestojí na pevných základoch, tvrdia výsledky nezávislého auditu.

Nová liečba by mohla napraviť poškodený sluch

Klinické testy na ľuďoch spustia do dvoch rokov.

Polovica internetovej komunikácie už prebieha v šifrách

Plošné špehovanie už nebude jednoduché. Začíname si chrániť aj každodennú rutinu.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 2. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 3. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 6. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 8. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 9. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 10. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 1. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 2. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 3. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 4. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 5. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 6. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 7. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 8. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 9. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 10. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 549
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 10 487
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 472
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 750
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 660
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 4 966
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 969
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 413
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 927
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 489

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop