Nokia predstavila na veľtrhu 3GSM v Barcelone nové véčko radu 61xx, ktoré je doslova nabité funkciami. Nokia nešetrila na žiadom z parametrov a na trh tak príde s telefónom, ktorý ponúkne veľmi zaujímavý mix funkcií a parametrov.
MOBIL.SME.SK vám už tradične prináša ako prvý slovenský a český server podrobné zhrnutie prvých dojmov, ktoré sme získali pri krátkom zoznámení s novinkou v redakcii.
Dizajn a klávesnica
Nokia 6131 si drží charakteristické rysy modelového radu 61xx – kombinuje oblé tvary s hranatými, pričom oblé výrazne prevládajú. Dizajnéri si však v tomto modeli dovolili netradičný výstrelok – vrchný kryt nemá spoločnú hranu so spodným a telefón tak získal malý „predkus“. Pri charakteristikom dizajne Nokie ide o zvláštny pokus o originalitu.
Testovaný telefón mal príťažlivú kombináciu štyroch farieb krytu: matnej striebornej, lesklého chrómovania a bielej farby. Doplnky, ako tlačidlá zasadené v lište na boku telefónu sú v čiernej farbe.
Ako sme už naznačili, Nokia 6131 má netradične riešený dizajn, ktorý sa naplno odkrýva pri pohľade zboku na obe strany telefónu. Hneď na prvý pohľad si tiež nemožno nevšimnúť úplne nový prvok – tuhé tlačidlo v kĺbe telefónu. Jeho stlačením sa uvoľní pružina, ktorá vystrelí horný kryt telefónu a pomôže ho komfortne otvárať.
Stlačenie tlačidla sprevádza silné klapnutie, horný kryt sa však otvorí okamžite bez potreby ďalších úkonov používateľa. Silné klapnutie sprevádza aj zatvorenie krytu, ktorý sa uloží do priehlbiny za klávesnicou.
Na prednom kryte si možno všimnúť ďalšiu „anomáliu“ nových modelov triedy 61xx – fotoaparát umiestnený nad náhľadovým displejom. Objektív je osadený pod priehľadným sklíčkom, ktoré je v rovnakej rovine ako kryt. Výborne sa tak udržiava a na hranách sa nedrží prach.
Pri pohľade zvrchu nájdeme opäť „anomáliu“ – systémový konektor na pripojenie príslušenstva a nový mini-konektor na pripojenie nabíjačky. Systémový konektor je schovaný pod plastovou krytkou, s ktorou sa napríklad pri pripojení slúchadiel neprakticky manipuluje. Zároveň treba podotknúť, že so zasunutým konektorom nabíjačky sa aj neohrabane telefonuje a jeho kábel prekáža pri tvári. Pri týchto kritériách je umiestnenie konektorov v spodnej časti telefónu rozumnejším riešením.
Na pravej strane telefónu je tlačidlo na zapnutie/vypnutie a tlačidlo vyhradené pre fotoaparát. Pod ním je otvor reproduktoru. Na ľavej strane je len dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti.
Kryt batérie na zadnej strane má skôr konzervatívny dizajn, odsúva sa netradične smerom hore a po jeho zasunutí späť treba vždy „docvaknúť“ aj kryt systémového konektora. Pod konektorom sa neskrýva len batéria a výborne riešená šachta na SIM kartu, ale aj šachta pre pamäťovú kartu microSD (TransFlash). Telefón netreba pri manipulácii vypínať a pamäťová karta je zároveň dokonale chránená pred prachom a inými nečistotami pod masívnym krytom.
Po otvorení telefónu vás milo prekvapí obrovský hlavný displej a dokonale riešená klávesnica. V nových modeloch triedy 61xx prišla Nokia s úplne prepracovaným konceptom klávesnice, ktorým sa síce akoby vrátila späť, ale používateľovi tým venovala nečakaný komfort ovládania. Celú klávesnicu totiž tvoria symetrickou štrbinou oddelené klávesy, ktoré majú veľmi veľkoryso riešený priestor. Na týchto plôškach sú umiestnené vystúpené tlačidlá, ktoré sa nielen dobre stláčajú, ale aj nahmatávajú v tmavom prostredí. V dobe neustálych experimentov s dizajnom telefónov možno tento typ klávesnice označiť za vôbec najpohodlnejší zo všetkých dostupných.
Kritiku si však zaslúži nevýrazne vytvarované päťsmerové tlačidlo, ktoré už tak pohodlné nie je.
Displej
Displeje patria medzi najatraktívnejšie ťaháky nového modelu. Náhľadový 1,36-palcový displej má rozlíšenie 128 x 160 bodov a zobrazuje 262144 farieb. Takéto parametre nedosahuje množstvo telefónov v nižšej triede! Hlavný 2,2-palcový displej s QVGA rozlíšením 240 x 320 bodov možno zaradiť medzi momentálne najlepšie na trhu. Zobrazuje 16 miliónov farieb, ktoré sú dostatočne ostré i sýte. A biela je na tomto displeji skutočne biela.
Ovládanie
Ovládacie prvky sú tradičné: štvorsmerové tlačidlo s piatym potvrdzovacím uprostred, dve klávesy na ovládanie menu a dve na prijatie a ukončenie hovoru. Hlavné päťsmerové tlačidlo má nepríliš podarený tvar a neovláda sa najlepšie. S ostatnými funkčnými tlačidlami nie je problém.
Ovládací softvér a menu telefónu
Nokia v tomto modeli avizovala veľké zmeny prostredia Series 40 a my sme sa na ne pozreli.
V telefóne je už tretia generácia, s ktorou sme sa mohli zoznámiť už v modeli 6233, ktorý je určený pre siete 3G. S malými modifikáciami nájdeme rovnaký systém aj v modeli 6131.
Telefón má aktívny desktop – teda aplikáciu, ktorá na hlavne obrazovke zobrazuje ikony vybraných programov, informácie o MP3 prehrávači, FM rádiu, záznamoch v kalendári, ale aj vlastné poznámky.
Aktívna plocha sa dá vypnúť, vtedy sa telefón správa ako každá iná Nokia so starším systémom Series 40.
Medzi ďalšie významné znaky pokroku patrí graficky príťažlivé a animované hlavné menu, ktoré tvorí matrica 12 ikoniek. Ikony sú vďaka vysokému rozlíšeniu displeja mimoriadne jemne vykreslené a vyzerajú na obrazovke veľmi dobre. Aktívna ikona sa nielen hýbe, ale pre lepšiu orientáciu je aj podsvietená bielou vytieňovanou plochou.
Submenu tvoria menšie ikony s textovým popisom umiestnené v riadkoch pod sebou. Aj v tomto prípade na aktívnu položku upozorňuje biela tieňovaná plocha.
Úplnou novinkou je riešenie aktívnych častí menu, vezmime si príklad vytvorenia novej SMS správy. Aktívne prvky na obrazovke sú rozdelené do troch rovnako vysokých riadkov. Do prvého používateľ vpíše telefónne číslo, do druhého začne vpisovať text správy, riadok sa pritom dynamicky rozťahuje. V treťom riadku sú potvrdzovacie tlačidlá SEND a EXIT. Medzi riadkami sa používateľ pohybuje päťsmerovým tlačidlom (pohyb hore-dole) a aktívny riadok je vždy vysvietený. Nové grafické spracovanie majú aj dialógové okná.
Podstatné však je, že logika ovládania ostáva v telefóne rovnaká ako v starších modeloch, Nokia sa nesnaží ani len pozmeniť hlavné črty ovládania, na ktoré sú používatelia zvyknutí a ktoré si cenia.
Na hlavnej obrazovke sa tiež významne zmenili stavové ikony – sú inak usporiadané, sú oveľa farebnejšie ako doteraz a tiež menšie.
Spomenúť musíme ešte jednu novinku: používatelia môžu po prvý raz v telefóne strednej triedy od Nokie použiť príkaz „copy – paste“ na kopírovanie alebo presun textu v rámci telefónu
Funkcie
Telefón má veľmi slušnú výbavu. Nebudeme ju detailne opisovať, keďže prinášame len prvé dojmy z testovacieho telefónu z predsériovej produkcie, ktorý nemá finálnu úpravu.
Telefónny adresár
Nokia ponecháva aj v nových modeloch kľúčové vlastnosti telefónneho adresára. Dokáže pracovať s kontaktmi na SIM karte aj v telefóne a správanie výpisov kontaktov si nastavuje používateľ podľa vlastných potrieb. Túto vlastnosť si dnes treba veľmi ceniť, pretože väčšina ostatných výrobcov telefónov používanie SIM karty blokuje rôznymi obštrukciami v menu.
Nokia pridala rozšírené vyhľadávanie kontaktov, v našom testovanom telefóne však nefungovalo, takže ho nevieme zatiaľ posúdiť.
Správy
Nokia 6131 podporuje odosielanie SMS a MMS správ a má aj vlastný editor. V telefóne sme našli niekoľko zaujímavých noviniek – pribudla možnosť odosielať flash správy s blikajúcim textom. Nastavenie takéhoto textu je veľmi jednoduché – v mieste pred ním pridáte špeciálnu značku a všetko napísané za ňou bliká. Ďalšou zaujímavou funkciou je odosielanie pohľadníc priamo z telefónu na poštovú adresu, no s najväčšou pravdepodobnosťou si vyžaduje podporu operátora. Nechýba ani veľmi jednoduchý spôsob odoslania hlasovej správy (vo forme MMS) s nahrávkou v dĺžke maximálne 5 minút.
E-mail sme nemali možnosť otestovať, ide však o Java aplikáciu.
Manažérske funkcie
V telefóne je tradične dobre spracovaný kalendár, v rámci ktorého sa vypisuje aj plný text z pripomienkovača, budík, ktorý možno nastaviť na vybrané dni v týždni (ale len jedno zvonenie), stopky, poznámky, pripomienkovač a vedecká (!!!) kalkulačka. Telefón podporuje aj funkciu Push To Talk.
Multimediálna výbava
Nokia 6131 je tiež hudobný telefón. Predinštalovaný MP3 prehrávač má jednoduché grafické prostredie, neoplýva mnohými funkciami, no napriek tomu bude nepochybne väčšine používateľov úplne vyhovovať. Prehráva súbory vo formátoch MP3, SP Midi, AAC, AAC+ a eAAC+. V prehráči je okamžitý prehľad o názve a dĺžke skladby, typ zvoleného prednastaveného režimu ekvalizéra a zoznam skladieb vo vybranom adresári. Zvoliť si možno náhodné prehrávanie, opakovanie skladieb a jeden zo siedmich nastavených režimov ekvalizéra (z toho dva si možno zvoliť podľa vlastného gusta).
V telefóne je aj FM rádio (bez funkcie RDS, ktorú napríklad ponúka Sony Ericsson) aj vrátane u nás nefungujúcej podpory Visual Radio.
V telefóne je aj prehrávač videozáznamov.
Personalizácia
Nokia sa konečne odhodlala k revolučnému kroku – tretia generácia operačného systému Nokia Series 40 konečne umožňuje prispôsobenie menu a presun jeho položiek podľa vôle používateľa. Zároveň si možno nastaviť aj aktívnu plochu. Podpora pozadí na oboch displejoch, farby písma a jeho veľkosti je samozrejmosť. Veľkosť písma si možno zvoliť aj v položkách hlavného menu a tak by mal telefón vyhovovať aj používateľom s horším zrakom.
Zábava
V telefóne je predinštalované dve hry: 3D Snake (populárny had v 3D prostredí), celkom podarený futbálek Soccer 3D a vesmírna strieľačka Phantom Spider.
Spomenúť však musíme aj úplne novú Bluetooth aplikáciu Sensor, ktorá pomáha nájsť partnera. Stačí, ak má naištalovanú rovnakú aplikáciu a spustený Bluetooth, oba telefóny sa automaticky spárujú a umožňujú prijímať a odosielať správy a obrázky spolu s informáciami o sebe.
Aplikácie
V telefóne je aj niekoľko praktických aplikácií – napríklad Svetový čas, v ktorom chýba Bratislava ako hlavné mesto Slovenska, spomínaná vedecká kalkulačka, program Katalógy (funkciu nepoznáme) a powerpointový prezentačný program, ktorý umožňuje cez Bluetooth prostrednáctvom telefónu ovládať aplikáciu v počítači. V praxi tak môžete telefón použiť ako diaľkové ovládanie k posúvaniu obrazov v aplikácii.
Internet
Prístup na internet zabezpečuje GPRS triedy 10, EDGE triedy 6 a HSCSD. V telefóne je aj prehliadač stránok WAP 2.0.
Konektivita
Nokia 6131 má Bluetooth, infraport a podporuje aj pripojenie cez USB kábel.
Pamäť
Interná pamäť má kapacitu 32 MB, no možno ju rozšíriť pamäťovou kartou miniSD.
Fotoaparát
V telefóne bude fotoaparát s rozlíšením 1,3-megapixelu s 8-násobným digitálnym zoomom. Fotoaparát ponúka len základné funkcie, nemali sme možnosť ho vyskúšať. Pri prvom zoznámení však môžete skonštatovať, že umiestnenie objektívu nie je dobré, používateľ pred neho pri fotografovaní nechtiac vkladá prsty pri držaní telefónu.
Batéria
Batéria telefónu vydrží podľa výrobcu 3,5 hodiny hovoru a 350 hodín v pohotovostnom režime. Keďže sme používali predsériovú vzorku, u ktorých nikdy nehodnotíme parametre ako je výdrž batérie, urobíme tak aj teraz.
Celkové hodnotenie
Nokia sa po krátkom období hľadania znova našla a dokazuje, že jej ľudia vedia vymyslieť dobrý telefón pre náročných používateľov, v ktorom nebude nič chýbať. Prvé dojmy z modelu 6131 sú zatiaľ priaznivé, telefón ponúka vyváženú porciu funkcií i predinštalovaných aplikácií. Teraz je dôležité počkať už len na cenu, ktorá snáď naše počiatočné nadšenie príliš neschladí...
Porovnanie s modelom 6125: