SME

Štát zakladá novú telekomunikačnú firmu, mieni konkurovať ostatným

Ministerstvo chystá založiť novú telekomunikačnú spoločnosť. Od roku 2007 bude konkurovať Slovak Telecomu a ďalším telekomunikačným operátorom na trhu.

Štátna správa zvažuje vytvorenie novej spoločnosti, ktorá by sa mala podieľať na zlepšení konkurencie na telekomunikačnom trhu. Nová spoločnosť by vlastnila infraštruktúru vyčlenenú z jednotlivých, štátom ovládaných spoločností. Jej základom by bol odštepný závod Železníc Slovenskej republiky - Železničné Telekomunikácie, ktorý má do značnej miery vybudovanú infraštruktúru optických sietí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyplýva to zo štúdie o možnosti efektívneho využitia elektronickej komunikačnej infraštruktúry vo vlastníctve subjektov, v ktorých má štát majoritný vlastnícky podiel. Štúdiu vypracovalo Ministerstvo dopravy pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR a dnes ju zobrala na vedomie vláda.

SkryťVypnúť reklamu

Nový Telekom zvýši konkurenciu na trhu
MDPT sa domnieva, že ak budú nové telekomunikačné kapacity ponúknuté na veľkoobchodnom nediskriminačnom princípe všetkým, ale najmä alternatívnym telekomunikačným operátorom, za veľkoobchodné nákladovo orientované ceny, umožní sa tým enormný nárast konkurencie. S tým bude spojený pokles ceny služieb a v konečnom dôsledku to vyvolá masové rozšírenie vysokorýchlostného internetu.

Medzi najdôležitejšie výhody, ktoré prinesie nová spoločnosť, by mal patriť fakt, že vznikne ďalší plnohodnotný hlasový a internetový operátor, ktorý zvýši konkurenciu na slovenskom telekomunikačnom trhu. Prinesie rýchly, administratívne najmenej náročný a lacný spôsob budovania optických trás pri železničnej dopravnej ceste. Spolu s tým by sa mali ušetriť aj náklady štátnej a regionálnej správy. MDPT totiž predpokladá, že štátna spoločnosť stanoví ceny pre štátne orgány tak, aby pokrývali len oprávnené náklady.

SkryťVypnúť reklamu

V prvej etape existencie tejto spoločnosti sa predpokladá, že do nej vstúpia predovšetkým Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), a. s., a Národná diaľničná spoločnosť (NDS), a. s. Prepojením optických vlákien týchto spoločností vznikne chrbtová sieť, ktorá si vyžiada iba minimálne náklady zo strany štátu. V druhej etape, kedy bude treba dobudovať optickú infraštruktúru na niektorých trasách, sa ráta aj so vstupom strategického partnera prostredníctvom verejno-súkromného partnerstva (PPP) a využívanie štrukturálnych fondov Európskej únie. Výrazná investičná výstavba by mala byť zabezpečovaná až v rámci projektu PPP. Materiál ráta aj s druhou alternatívou, ktorá počíta iba so vstupom NDS a ŽSR. Pretože by nebolo možné využiť celú existujúcu infraštruktúru spoločnosti SEPS, budú pri tejto alternatíve potrebné dodatočné finančné prostriedky už v prvej etape projektu.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodná akciová spoločnosť so 100-% účasťou štátu by sa po vstupe strategického investora pretransformovala na spoločnosť fungujúcu na základe PPP. Tak ako pôvodná spoločnosť, aj táto by zabezpečovala pre verejnú správu požadované služby s nákladovo orientovanými cenami. Neskôr by sa mohla stať poskytovateľom služieb s konkurenčnými cenami aj pre komerčne orientované subjekty, a tak vytvoriť konkurenčné prostredie.

Štátny Telekom môže začať fungovať už na budúci rok
Z časového harmonogramu, ktorý je vypracovaný v štúdii, vyplýva, že vláda by o vzniku novej spoločnosti mala rozhodnúť v 1. polroku 2006. V roku 2007 by spoločnosť mala začať poskytovať svoje služby a vláda by mala rozhodnúť o vstupe strategického investora na základe princípu PPP. Poskytovanie služieb spoločnosťou fungujúcou na základe PPP a realizácia projektu ďalšieho rozvoja telekomunikačnej siete vrátane prístupových sietí predpokladá štúdia v roku 2008.

SkryťVypnúť reklamu

V súkromnej firme štát zarába, štátna jej bude konkurovať
Majoritným akcionárom Slovak Telecomu je spoločnosť Deutsche Telekom AG s podielom 51 % akcií. Štát vlastní v zastúpení Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky 34 % akcií a Fond národného majetku Slovenskej republiky 15 % akcií. Podiely štátu v najväčšom telekomunikačnom operátorovi teda dosahujú 49%.

Štátne orgány doteraz nepreukázali vôľu ovplyvniť z pozície polovičného vlastníka spoločnosti cenovú politiku Slovak Telecomu v prospech rýchlejšieho a predovšetkým cenovo dostupnejšieho zavádzania internetových a telekomunikačných služieb na Slovensku. Neschopnosť štátu presadiť záujmy verejnosti dokazuje aj fakt, že štátne kontrolné orgány priebežne udeľujú Slovak Telecomu pokuty za monopolné správanie. Ďalším signálom sú minuloročné ťahanice pri vyplácaní dividend, ktoré Deutsche Telecom odmietol vyplatiť po udelení pokuty vo výške 885 miliónov korún.

SkryťVypnúť reklamu

Ak štát založí novú telekomunikačnú spoločnosť, bude vlastne konkurovať sám sebe. Vlastní 49% akcií najväčšieho telekomunikačného operátora, ktorý na Slovensku výrazne vplýva na situáciu na trhu, no aby dosiahol svoj zámer "enormne zvýšiť konkurenciu na trhu" a znížil ceny služieb pre štátnu správu, musí založiť novú, nákladovo orientovanú spoločnosť.

Chystá sa skrytá privatizácia štátnych optických vedení?
Ďalšie otázky prináša aj zámer ponúknuť vstup strategického investora do celého projektu a poskytnúť mu optické vedenia vybudované za štátne peniaze.  Za akých podmienok bude takáto pološtátna firma fungovať?
Ide o to založiť štátny Telekom s cieľom znížiť ceny telekomunikačných služieb na Slovensku, alebo sa nová telekomunikačná firma časom dostane do súkromných rúk a rozpredáme štátne optické vedenia vybudované po celej krajine? Odpovede prinesie vláda, ktorá bude o založení nových telekomunikácií pravdepodobne rokovať ešte pred voľbami. Pritom však nie je isté, či sa celý projekt nezastaví už po voľbách nástupom novej vlády...

SkryťVypnúť reklamu

Autor: mp

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 654
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 923
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 172
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 3 658
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 528
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 149
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 991
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 603
SkryťZatvoriť reklamu