Notebook od Apple vyniká nielen dizajnom, ale aj odolnosťou proti neopatrnému zaobchádzaniu a jednoduchosťou ovládania. FOTO - APPLE |
Firma Apple u nás nezažíva boom len vďaka prenosným prehrávačom iPod. Aj samotné počítače rodiny Macintosh sa čoraz častejšie dostávajú medzi bežných užívateľov. Kedysi cenovo nedostupná exkluzívna značka zvolila síce stále nadštandardnú, ale oveľa priateľskejšiu cenovú politiku najmä pri modeloch určených pre domácnosti a poloprofesionálne využitie.
Originálny dizajn
Do našich rúk sa dostal najlacnejší z radu Apple notebookov - dvanásťpalcový iBook so skutočne minimalistickými fyzickými rozmermi 23 x 29 x 3 centimetre a váhou 2,2 kg.
Apple odlišuje svoje produkty v prvom rade dizajnom, a tak sa aj iBook vyznačuje povestnou industriálnou jednoduchosťou, ktorú pri PC notebookoch nenájdete. Telo je vyrobené zo špeciálneho tvrdeného plastu žiarivej mliečnej farby a hoci sa dizajn nemusí páčiť každému, odlíšenie od iných prenosných počítačov má jeho majiteľ isté. Vnútorné steny tela a klávesnica svojou jemnou sivou farbou dokonale dopĺňajú dizajnérsky úmysel. Ďalšou vizuálnou perličkou je absencia bežných diód identifikujúcich činnosť integrovaných zariadení. Jediným svietiacim prvkom je koncovka šnúry napájacieho zdroja a pulzujúca dióda v čelnej časti krytu identifikujúca uspanie počítača. Okrem pohodlnej klávesnice a tlačidla pre zapnutie notebooku už na tele nenájdete žiadne ďalšie ovládacie prvky. Atypické je aj riešenie optickej mechaniky. Klasickú vysúvaciu konštrukciu nahradzuje štrbinové prevedenie chránené "kobercovými" krytmi otvoru na DVD alebo CD disky. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť na hlavný identifikačný prvok Apple: svietiace nahryznuté jablko na zadnej strane veka s displejom.
Odolné telo na cesty
Keď tento na pohľad až "hračkársky" počítač chytíte do rúk, zistíte, že nejde o žiadnu "padavku". Neváži tak málo, ako by ste čakali. Jedným z dôvodov je, že odolnú konštrukciu krytov dopĺňa aj pevný magnéziový vnútorný rám. Pri iBooku sa skrátka počítalo s nešetrným zaobchádzaním na cestách či používaním na študentských internátoch. Vďaka použitým materiálom sa navyše nikdy nestane, aby ste na niektorom mieste ošúchali z počítača farbu. Trochu sa však šetrilo na použitom displeji. Ten má síce na svoje rozmery veľmi slušné rozlíšenie 1024x768 bodov, ale podaním farieb a svietivosťou patrí prinajlepšom do priemeru. Aspoň na testovanom exemplári - podľa našich skúseností i názorov v internetových fórach sa totiž kvalita displeja líši kus od kusa.
Technické parametre
V srdci iBook-u tiká dnes už trocha zastarávajúci procesor PowerPC G4 taktovaný na 1,33 GHz. Stále však dokáže ukázať svoje svaly a podľa našich testov drží krok s mobilným Intel Celeron M taktovaným na 1,5 GHz. Notebook má štandardne 512 MB operačnej pamäte (rozšíriteľnej do 1,5 GB), 40 GB pevný disk, combo DVD-ROM/CD RW mechanikou a grafickou kartou ATI Radeon 9550 so samostatnou pamäťou 32 MB. Rozširujúce zariadenia pripojíte cez dve USB 2 rozhrania a FireWire 400 port. Aj takémuto malému notebooku nechýbajú vstupy pre modem, LAN alebo výstup na slúchadlá či externý monitor.
Bezdrôtovej komunikácii kraľuje moderné a rýchle Bluetooth 2.0 rozhranie, doplnené o dnes už bežnú wi-fi kartu štandardu 802.11g a 802.11b. Na ľavej strane notebooku ďalej nechýba konektor pre 10/100 Mbit sieťovú kartu, vstup pre modem, mini-jack výstup pre reproduktory či slúchadlá a mini video-out port s pripojiteľnou redukciou pre výstup na monitor či TV (pre televíziu je nutné dokúpiť). Márne by ste však hľadali audio vstup či PC Card slot.
Tichý a úsporný
Veľkou výhodou a znakom luxusnosti je veľmi tichý chod iBook-u. Pri strednej triede prenosných PC je hluk takmer na úrovni stolových počítačov, ale iBook si vyvetrá, iba keď mu naložíte skutočne veľkú záťaž. Plusom je aj veľmi nízka spotreba energie, ktorá spolu s malým displejom umožňuje prevádzku notebooku na jedno nabitie až za hranicu piatich hodín. Samozrejme, to je možné len pri nenáročnej práci a so zníženým jasom displeja. Intenzívne používanie bezdrôtových komunikačných rozhraní alebo pozeranie filmu z DVD znižujú výdrž k trom hodinám.
"Ľudskejšie" ovládanie
Samostatnou kapitolou je operačný systém MAC OS X vo verzii 10.4. Jeho odlišnosť od Windows je témou na samostatný článok, ale ak zabudnete na (zlo)zvyky z Windows, zistíte, že jeho ovládanie je podstatne jednoduchšie a "ľudskejšie". Bežný užívateľ ocení aj vyššiu bezpečnosť (vďaka UNIXovému jadru) a neexistujúcu bitku s neposlušnými ovládačmi hardvéru. Odradiť sa netreba dať ani klasickými fámami o svete Mac-ov ako jednotlačidlová myš alebo absencia dostatku aplikácií. K iBook-u pripojíte akúkoľvek myš s USB rozhraním a pre Mac OS sa vyrába väčšina významných komerčných programov vrátane MS Office. Iste, sú oblasti, kde je plaftorma Wintel kvôli špecifickému programovému vybaveniu lepšia, ale to platí aj naopak. Samotná stabilita aplikácií je podobná ako vo svete Windows. Nekompatibilita dátových formátov je minulosťou a každý Mac dnes bez problémov pripojíte do Windows siete.
Koho najviac poteší
Pre koho je teda iBook ideálnym laptopom? Rozhodne jeho výhody ocenia kreatívni pracovníci na cestách, ale vďaka úsporným rozmerom a odolnosti si nájde miesto aj u ľudí, ktorí vyžadujú "bezstarostný" a štýlový počítač, čo sa dá ľahko prenášať. Na mieste je možno otázka, či nepočkať na prvé náhrady iBookov s procesormi Intel, ktoré môžu prísť prakticky kedykoľvek. Všetko však záleží na cene nových modelov a tiež na spôsobe využitia. Ak chcete Apple notebook dnes, pre ďalší rok či dva vám aj posledná generácia iBook-ov odvedie kus práce.