Jakarta 28. februára (TASR) - Vedci pravdepodobne objavili stopy stratenej indonézskej civilizácie ostrova Sumbawa, ktorú zmietol z povrchu zemského výbuch sopky Tambora v roku 1815. Išlo o najväčšiu erupciu, ktorú historici zaznamenali.
Erupcia Tambory pochovala pod rozpáleným popolom a skalami obyvateľov ostrova Sumbawa. Predpokladá sa, že pri katastrofe zahynulo 88.000 ľudí. Výbuch Tambory bol štyrikrát silnejší ako erupcia sopky Krakatoa v roku 1883.
Výskumníci z univerzity v Severnej Karolíne v spolupráci s expertmi z indonézskeho vulkanologického inštitútu prehľadávali pomocou špeciálneho radaru roklinu, kde miestni obyvatelia našli zvyšky keramiky a kostí. Odkryli zvyšky obytného domu, keramiky a kusy bronzu spolu so zuhoľnatenými ľudskými kosťami. Všetko sa nachádzalo v sedimente, ktorý pochádza z čias erupcie Tambory.
Šéf expedície Haraldur Sigurdsson z univerzity na Rhode Island uviedol, že pred výbuchom sopky žilo v dnes už stratenom meste až 10.000 ľudí. Erupcia sopky Tambora svojou intenzitou prekonala dokonca aj katastrofu rímskych Pompejí.
Civilizácia ostrova indonézskeho ostrova Sumbawa vzbudzovala záujem vedcov už od začiatku 19. storočia, kedy do oblasti po prvý raz zavítali holandskí a britskí bádatelia. Podľa expertov mal jazyk obyvateľov strateného sveta podobné charakteristické znaky ako jazyky, ktorými sa hovorí v Indočíne. Spoločné znaky objavili vedci aj na keramike, ktorá je podobná štýlu z Vietnamu.
"Výbuchom sopky zanikol aj jazyk. Svedčí to o tom, že erupcia bola naozaj obrovská," povedal Sigurdsson, ktorý presadzuje teóriu, že civilizácia ostrova Sumbawa pochádzala z Indočíny. Má však aj svojich oponentov. John Miksic z univerzity v Singapure sa napríklad domnieva, že keramika sa na ostrov dostala prostredníctvom obchodu.