BRATISLAVA - Po piatich mesiacoch od spustenia webovskej stránky európskej komisárky pre informačnú spoločnosť Viviane Redingovej venovanej cenám roamingu, sa u mobilných operátorov žiadaný efekt zlacnenia hovorného neprejavil. „To, čo v súčasnosti vidíme, je frustrujúce: zdá sa, že ceny sa (oproti októbru - pozn. red.) nezmenili," povedala eurokomisárka v súvislosti s prípravami aktualizácie webstránky.
Redingová na jar a v októbri minulého roka pohrozila operátorom, že ak neznížia ceny hovorného a SMS správ v roamingu, tak navrhne Európskemu parlamentu reguláciu týchto poplatkov. Stránka, ktorá okrem cien hovorného učí ľudí ako na poplatkoch ušetriť, bola pritom od jej spustenia najnavštevovanejšou stránkou Európskej komisie.
Plošnému zníženiu cien nepomohli podľa Redingovej ani špeciálne dovolenkové balíčky a „nemali očakávaný dopad na trh". Zákazníci teda aj naďalej platia vysoké poplatky za používanie mobilu v zahraničí.
Komisárka nakoniec uspeje
Hoci väčšina operátorov na výzvu eurokomisárky znížením cien zatiaľ nereagovala, iniciatíva môže priniesť svoje ovocie. Prvou lastovičkou je vyjadrenie šéfa nemeckého T-Mobilu Reneho Obermana: „Teraz na jar znížime naše tarify pre roaming". Tieto slová potvrdil aj hovorca slovenského T-Mobilu Milan Hric s tým, že zníženie sa dotkne aj slovenských zákazníkov. „Dnes je však predčasné hovoriť o detailoch zmien," povedal.
To, že ide o priamu reakciu na Redingovej iniciatívu, potvrdzuje okrem načasovania zmien aj vyjadrenie Obermanna, podľa ktorého spoločnosť nepotrebuje na zníženie cien reguláciu. Navyše, podľa hovorcu Orangeu Slovensko Petra Tótha klesnú ceny vďaka dvojstranným rokovaniam medzi operátormi skôr, ako keby došlo k časovo náročnej regulácii.
Zníženie roamingových poplatkov by malo nastať podľa Tótha aj vo francúzskej skupine. „V najbližších mesiacoch pripravujeme zníženie roamingových cien v rámci skupiny Orange aj mimo nej," povedal Tóth. Podľa neho však nejde o reakciu na iniciatívy eurokomisárky. „Znižovanie cien v roamingu je všeobecný trend v Európe,"povedal.
Operátori: reguláciu netreba
Pozitíva regulácie pocítia tak zákazníci, ktorí budú lacnejšie telefonovať, ako aj operátori, ktorí budú ťažiť z vyššieho počtu hovorov svojich klientov v zahraničí. Dotkne sa však tých poskytovateľov, ktorí majú zbytočne vysoké prepojovacie poplatky. „Regulácia cien roamingu prinúti týchto operátorov prehodnotiť svoju cenovú politiku," povedal Hric. Pre operátorov je však výhodnejšie dohodnúť sa medzi sebou ako čakať na obmedzenia z Bruselu. Komisia by totiž mohla nariadiť znížiť ceny výraznejšie, ako keď to urobia operátori sami. Tým, že znížia poplatky sami sa môžu obmedzeniam vyhnúť.
Pripravovaná regulácia by pritom nestanovovala ideálnu cenu roamingových hovorov, ale vyžadovala by, aby cena medzinárodných roamingových hovorov nebola vyššia ako poplatky za národný roaming. Tie by nemali byť vyššie len z dôvodu, že sa niektorá sieť nachádza v druhom clenskom štáte únie. Redingová navyše chce, aby boli poplatky pre zákazníkov prehľadnejšie. Niektoré zjednodušenia cenníkov sa pritom udiali aj u slovenských operátorov.
Podrobnosti o návrhu chce Redingová zverejniť v apríli pri spustení aktualizovanej webstránky o roamingových poplatkoch. Jej cieľom je, aby začala regulácia roamingových cien platiť v druhej polovici budúceho roka. Návrh legislatívy by sa pritom mal do Európskeho parlamentu a Rade EÚ dostať ešte pred letnými prázdninami.
Ako v zahraničí ušetriť
* Pred odchodom do zahraničia si vytypovať najlacnejšieho operátora v danej krajine pre hovory aj SMS.* Predvolený operátor pri automatickom výbere nemusí byť najlacnejší. V menu telefónu si ho treba vybrať manuálne.
* Prijaté hovory sú v roamingu spoplatňované. Za prijatie SMS sa zväčša neplatí.
* Presmerovanie hovoru je spoplatňované a to aj v prípade, ak ide o presmerovanie do odkazovej schránky.
Autor: Ivan Kahanec - SME