PREHĽAD ČLÁNKOV NA MOBIL.SME.SK 14.2. - 27.2.2006

Prehľad na MOBIL.SME.SK: Slovak Telecom spúšťa lacnejšie volania cez internet

Pripravili sme pre vás pravidelný prehľad článkov zverejnených na MOBIL.SME.SK.

Ešte pred konaním svetového pohára FIFA 2006 uvádza Samsung na trh prvý T-DMB telefón v Európe SGH-P900. Novinka v tvare V má otočný displej, na ktorom sa dá sledovať televízia.

Sony Ericsson predstavil na kongrese 3GSM najmenší model vo svojom portfóliu J100i, ktorý je určený pre začiatočníkov. Tí ocenia jeho veľkú klávesnicu, ktorej však musel ustúpiť displej.

V oblasti telekomunikácií bolo v minulom roku zamestnaných priemerne 10 027 pracovníkov. 

Tenký, ľahký a cenovo prístupný mobilný telefón UMTS s 2-megapixlovým fotoaparátom. Taký je Sony Ericsson K610i.

BenQ Mobile predstavil na kongrese 3GSM nové hudobné zariadenie EF51, ktoré má v sebe integrovaný hudobný telefón. Výbavou konkuruje bežným MP3 prehrávačom.

Zatiaľ čo minulý mesiac predstavil BenQ-Siemens konkurenta pre multimediálny Sony Ericsson K750i, na kongrese 3GSM ukázal svoju zbraň proti pripravovanej Nokii 6233.

Výrobcovia začínajú čoraz častejšie predstavovať svoje prvé modely s podporou rýchleho prenosu dát HSDPA v sieťach UMTS. Jedným z prvých je aj BenQ-Siemens EF91. 

Nokia si prichystala na kongres 3GSM tri nové modely. Najvýraznejším spomedzi nich je nové véčko 6131 s výbornou výbavou a niekoľkými úplne novými funkciami. 

Nokia pripravila aj lacný mobil založený na obľúbenom prostredí Series 40 s nižším stupňom výbavy, no s dôrazom na jednoduchosť ovládania. Je to model 6070.

Nokia na veľtrhu 3GSM nešetrila nápadmi: predstavila nové atraktívne véčko, s ktorým možno volať úplne zadarmo. Zaujíma vás, ako je to možné? Čítajte ďalej!

Americká spoločnosť Motorola podpísala dohodu s Microsoftom, podľa ktorej môže používať technológiu Windows Media vo svojich telefónoch.

Druhý najväčší ruský mobilný operátor VimpelCom podal ponuku na prevzatie najväčšej ukrajinskej mobilnej spoločnosti Kyjivstar.

Najväčší výrobca mobilných telefónov na svete, fínska Nokia, plánuje v tomto roku dosiahnuť s mobilmi, ktoré podporujú sieť UMTS 40-percentný trhový podiel. 

Ericsson spoločne s operátorom Telefónica Móviles pokrýval kongres 3GSM World Congress v Barcelone sieťou s vysokorýchlostným pripojením HSDPA. 

Telekomunikačná spoločnosť Orange Slovensko, a.s. Bratislava ukončila svoje hospodárenie v roku 2005 s celkovými výnosmi z hlavnej činnosti vo výške 21,444 mld. Sk. 

Slovak Telecom dnes vstupuje do poslednej fázy zmeny obchodného mena a značky spoločnosti, ktorá vyvrcholí dňa 8. marca 2006. Potom sa jeho názov zmení na T-Com.

Zmena značky, teda rebranding, bude telekomunikačného operátora podľa informácií SME stáť asi 400 miliónov korún. 

Motorola na kongrese 3GSM v Barcelone predstavila nové véčko určené pre masový trh W220i. Novinka v tvare V má moderný dizajn s farebnými krytmi.

Druhou novinkou, ktorú Motorola predstavila na kongrese 3GSM je model V195, ktorý rozširuje rodinu lacných telefónov v tvare V. 

T-Mobile Slovensko prináša od 15. februára 2006 všetkým zákazníkom mesačných programov možnosť jednoduchšej komunikácie prostredníctvom novej 128 kB VIP SIM karty.

Pre Easy zákazníkov má T-Mobile novú ponuku. Všetci Easy zákazníci, ktorí majú aktivovanú službu Multimediálne správy MMS, môžu posielať MMS správy do siete T-Mobile za 1 Sk.

Sony Ericsson konečne ukázal aj nový UMTS telefón v edícii walkman s označením W950i. Novinka sa nápadne podobá na komunikátor M600i z predchádzajúceho týždňa. 

Máme aj živé foto priamo z kongresu 3GSM.

Čisté investície telekomunikačného operátora Orange dosiahli v minulom roku 4,313 miliardy.  Investície smerovali vlani najmä do zabezpečenia dostupnosti signálu a rozšírenia signálu EDGE.

Aj napriek výborným hospodárskym výsledkom v minulom roku zruší francúzska telekomunikačná spoločnosť France Télécom do roku 2008 celosvetovo okolo 17 tisíc pracovných miest.

Nemecký mobilný operátor T-Mobile vsadil podobne ako konkurencia na rýchly prenos dát na mobilnom telefóne.

Japonský výrobca spotrebnej elektroniky Sanyo a najväčší výrobca mobilných telefónov, spoločnosť Nokia, založia spoločný podnik na výrobu mobilných telefónov s technológiou CDMA.

Najväčší telekomunikačný operátor na Slovensku Orange mal na konci minulého roka 2,519 milióna zákazníkov, pričom počas Vianoc sa mu podarilo prilákať okolo 180-tisíc nových klientov.

Spoločnosť MTV Networks International (MTVNI) v utorok oznámila, že začne vysielať aj prostredníctvom mobilných telefónov.

Penetrácia mobilných telefónov na Slovensku bola ku koncu roka 2005 približne 84 percent. K 31. decembru minulého roka mali mobilní operátori spolu 4,54 milióna klientov. 

Španielska spoločnosť Abertis, ktorá poskytuje telekomunikačné a cestné služby, vybuduje sieť pre spustenie mobilnej televízie.

Nemecký technologický koncern Siemens chce podľa informácií časopisu Manager Magazin rozdeliť a po častiach predať svoju telekomunikačnú divíziu Com.

Nemecká telekomunikačná skupina Deutsche Telekom AG uskutoční reorganizáciu svojej divízie pevných liniek T-Com a zníži počet jej zamestnancov o 1 500 pracovníkov.

V polovici mesiaca sa zmenila ponuka dotovaných telefónov.  T-Mobile do nej pridal komunikátor MDA Vario s operačným systémom Windows Mobile 5.0.

Slovak Telecom nie je momentálne povinný zaplatiť pokutu 885 miliónov Sk  v lehote stanovenej PMÚ SR až do právoplatného rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave.

Ericsson ponúka antivírové riešenie pre mobily navrhnuté pre operátorov.

Motorola na kongrese 3GSM v Barcelone oznámila, že pripravovaný ultratenký komunikátor Q bude podporovať siete tretej generácie UMTS.  K nám sa dostane až koncom roka.

Ruský server Mobile-review.com zverejnil informáciu, že Orange spoločne s taiwanským výrobcom komunikátorov HTC spoločne predstavili nový komunikátor SPV M600.

Najsilnejší a najstarší český mobilný operátor Eurotel sa v nasledujúcich mesiacoch premenuje na O2 (Oxygene).  Túto informáciu získal práve MOBIL.SME.SK.

Skype na kongrese 3GSM predstavil Skype pre vreckové PC 2.0, novú verziu softvéru pre vreckové PC, ktoré umožňuje volajúcim využívať bezplatné hlasové volania cez WiFi.

Samsung predstavil na veľtrhu 3GSM svoj prvý HSDPA telefón s označením SGH-Z560.  Medzi dvoch hlavných rivalov na veľtrhu patrili so svojimi HSDPA véčkami Samsung a BenQ-Siemens.

Voľné minúty, osobitný kredit či zľava z mesačnej faktúry – to je vernostný benefit, ktorým bude Orange odmeňovať svojich zákazníkov v rámci nového vernostného programu. 

Šéf T-Mobile, René Obermann, avizoval zníženie cien za roaming.

Na veľtrhu 3GSM v Barcelone sme si mohli krátko prezrieť aj prvý multimediálny telefón Nokie so zabudovanou digitálnou televíziou N92. 

Prinášame vám fotobanku s oficiálnymi i živými fotografiami troch nových telefónov, ktoré Nokia predstavila na veľtrhu 3GSM v Barcelone.

Skype a mobilný operátor Hutchison 3 Group oznámili dohodu, ktorá umožní komunikáciu Skype jeho v 3G sieťach. Hutchinson je prvým operátorom, ktorý vo svojej sieti povolí Skype.

Samsung na veľtrhu 3GSM v Barcelone vo svojom portfóliu prezentoval aj podarený vysúvací telefón SGH-D720 s operačným systémom OS Symbian. K nám však doposiaľ nedorazil.

V záplave nových telefónov a riešení sa minulý týždeň trochu stratilo každoročné odovzdávanie cien GSM Association Awards 2006 pre najlepšie mobilné produkty alebo služby. 

Európska komisia vo svojej 11. správe o regulačných nariadeniach a trhu v oblasti telekomunikácií vyjadrila znepokojenie nad úrovňou služieb na Slovensku. 

Pokuta 885 miliónov korún za zneužitie dominantného postavenia nemusí byť jedinou sumou, ktorú zaplatí Slovak Telecom

Osočovanie a hádky: vzťahy medzi ST a ostatnými operátormi sa zhoršujú.  Počas celého februára to na slovenskom telekomunikačnom trhu riadne vrelo a dozvuky cítiť ešte dnes. Po niekoľkých týždňoch prišlo opäť k mediálnej roztržke.

Japonci nakrúcajú pohreby mobilmi.

Panasonic predstavil ešte v januári na svetovom veľtrhu CES v Las Vegas nový hlasitý telefón KX-TS730 určený predovšetkým pre konferenčné hovory. Teraz prichádza na náš trh. 

EK zasiahne proti vysokým cenám za hovory a služby, na muške má aj Deutsche Telekom

Milióny používateľov mobilných telefónov v Británii trpia zraneniami prstov následkom mánie v písaní SMS správ.

Motorola bude aj tento rok hlavným mobilným partnerom 78. ročníka udeľovania cien Oscar.  Najlepšiemu režisérovi a štyrom najlepším hercom v rôznych kategóriách venuje telefón PEBL.

Výdavky za protiteroristickú direktívu Európskej únie (EÚ), ktorú v utorok schválili v Bruseli ministri spravodlivosti členských krajín únie, zaplatia na Slovensku mobilní operátori. 

Orange a T-Mobile: Náklady na archiváciu by mal znášať štát

Francúzsky výrobca mobilných telefónov Sagem predstavil na veľtrhu 3GSM v Barcelone celé portfólio mobilných telefónov pre jeseň 2005/zimu 2006.

Koľko SIM kariet pripadá na obyvateľov jednotlivých štátov Európy? Pripravili sme pre vás prehľadný graf s výsledkami. 

Véčková Nokia 6103 je elegantný telefón, ktorý má všetky funkcie pre priemerného používateľa. Pri prvom pohľade však môže záujemcu odradiť trčiaca anténa. 

Európska komisia začala formálny postup proti španielskej telekomunikačnej spoločnosti Telefónica pre údajné zneužívanie dominantného postavenia na trhu širokopásmových služieb.

Od 8. marca 2006 bude Slovak Telecom ponúkať svojím existujúcom aj novým zákazníkom nový typ služby Voice over Internet pod rovnomenným názvom Hlas cez internet (HCI). 

Európska komisia (EK) zatiaľ podľa Telekomunikačného úradu SR nezačala voči Slovensku disciplinárne konanie kvôli nezavedenej prenositeľnosti čísla. 

Tento rok sa na trh dostanú prvé cenovo dostupné mobilné telefóny strednej triedy, ktoré okrem bežného telefonovania umožnia aj volanie cez internet. 

Sagem na veľtrhu 3GSM okrem šiestich nových mobilných telefónov predstavil aj svoj multimediálny telefón so zabudovaným príjmom digitálnej televízie myMobileTV.

Polícia i tajná služba využíva lokalizáciu mobilných telefónov

Český telekomunikačný operátor Český Telecom vlani zvýšil čistý zisk o 9 % na 6,2 mld. CZK.

Najväčší rivali s podporou HSDPA: je lepší Samsung alebo BenQ-Siemens?

Spoločnosť LG Electronics, svetová štvorka v oblasti mobilných telefónov, predstavuje LG F3000 - originálny mobilný telefón s tvarmi športového automobilu. 

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.

Neprehliadnite tiež

Na čom hrať hry? Na PC či konzolách?

Porovnávať má zmysel hlavne produkty najväčších hráčov na trhu, keďže herným počítačom dokážu plnohodnotne konkurovať iba konzoly od Sony a Microsoftu.

Odstránenie pazúrov u mačiek vedie k bolestiam a agresivite

Mnoho veterinárov sa od zákroku dištancuje a považuje ho za neetický.

Rozlúštili kód, ktorým Volkswagen klamal pri emisiách

Ak by niekto analyzoval kód dostupný na webe, celá aféra mohla prasknúť už pred niekoľkými rokmi.

Kto klope pri dverách? Nový domový alarm rozpozná kamerou autá

Senzory ktoré snímajú pohyb, zvuk či rozpojenie kontaktov už nestačia. Doba pýta viac detailov.

Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 4. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 5. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 6. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 7. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 8. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 9. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 10. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 143
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 10 296
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 829
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 305
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 061
 6. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 6 047
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 637
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 4 566
 9. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 246
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 020