a schváli, budú všetci úradníci povinne skladať skúšky z práce s počítačom.
Niektorí predstavitelia štátnych úradov nie sú nápadom na testovanie počítačovej gramotnosti nadšení. Tvrdia, že ich zamestnanci prevažne pracovať s počítačom vedia a skúšky nie sú potrebné. Iní zase podľa nich pre svoju prácu nutne všetky znalosti práce s počítačom nepotrebujú.
"Každý nemá takú náplň práce, aby potreboval na najvyššej úrovni ovládať prácu s počítačom," povedala ČTK prednostka obvodného úradu v meste Senec pri Bratislave Mária Takácsová. Pripustila však, že do budúcna ovládanie počítača "nikomu nemôže uškodiť".
Podobný názor zastávajú i Daniela Krasňanová z krajského úradu pre životné prostredie v Žiline a prednosta obvodného úradu v Senici Štefan Mikula. Skúšky podľa Mikulu nie sú nevyhnutné, i keď nikto z jeho zamestnancov by nemal mať s ich splnením problém.
Úradníci by v prípade schválenia zákona a vyhlášky mali povinne získať certifikát alebo osvedčenie Európskeho počítačového vodičského preukazu štart (ECDL). Osvedčenie, ktoré je menej náročné ako certifikát, by bolo od roku 2009 predpokladom pre prijatie do štátnej služby.
Jeho získanie nieje ale podľa vedúcej oddelenia informatiky z krajského úradu v Trnave Emílie Kraicovej pre bežných používateľov úplne jednoduché. "Budú sa s tým musieť trochu potrápiť," povedala ČTK. Na získanie osvedčenia alebo certifikátu sú potrebné znalosti základných počítačových programov - textových a tabuľkových editorov a vytváranie prezentácií.
"ECDL je výsledkom konsenzu v Európskej únii," tvrdil naopak miestopredseda slovenského Úradu pre štátnu službu František Michvocík. Jeho využívanie by podľa neho tiež malo viesť k vyššej kvalite počítačového vzdelania úradníkov.
"Pre štátnu sféru je nasadzovanie informačných technológií prakticky nevyhnuteľnou vecou," povedal ČTK expert na IT z nevládneho Inštitútu pre verejné otázky Marián Velšic. Digitalizácia podľa neho neskôr úradom ušetrí tiež peniaze a ECDL sa javí ako objektívny nástroj merania schopnosti práce s počítačom.
Ten, kto s počítačmi už pracovať vie, by podľa úradu pre štátnu službu mohol rovno pristúpiť k skúške. Ostatným úradníkom by ich zamestnávatelia museli zabezpečiť školenia, ktoré by im tiež zaplatili.
Slovensko podľa výskumu pre Európsku komisiu z roku 2003 v digitálnej gramotnosti za krajinami Európskej únie silne zaostáva. O niečo priaznivejšie je jeho postavenie medzi štátmi strednej a východnej Európy, kde patrí k lepšiemu priemeru. V počítačovej gramotnosti stojí Slovensko za Slovinskom, Estónskom a Českou republikou, jeho obyvatelia sú však v počítačoch zdatnejší ako v Poľsku, Maďarsku alebo Rumunsku.