l Tím Onura Hostena z Illinoiskej univerzity (USA) experimentoval so svetelnými lúčmi ako kvantovým počítačom (informácie zakódované v kvantových stavoch fotónov). V skutočnosti výpočet nerobili, ale výsledok napriek tomu občas dostali. Nuž, kvantový svet býva čudný.
l Kisuk Kang z MIT (USA) s kolegami vyvinul lítiovú batériu s novým typom elektródy, ktorá dovoľuje iónom lítia rýchlejšie "preskakovať" jej štruktúrou, čo zlepšuje dobíjanie i funkciu.
l Rickard Lundin z Ústavu pre kozmickú fyziku v Kirune (Švédsko) s kolegami sondou Mars Express dokázal, že fyzika rovníkových žiarí na Marse je rovnaká ako na Zemi polárnych.
l Hans Herren z Inštitútu Millennium (USA) s kolegami jednoznačne doložil nepriaznivý vplyv meteorologického javu El Niňo - najmä cez suchá (na obrázku) - na produkciu potravín v Afrike. V "zlých" rokoch ním čierny kontinent prichádza o potraviny pre 20 miliónov ľudí.
l Richard Bardgett z Lancasterskej univerzity (Veľká Británia) s kolegami na príklade štrkáča menšieho (Rhinanthus minor) z európskych a severoamerických lúk preukázal, že takéto parazitické rastliny môžu byť dôležitým hýbateľom ekosystémovej diverzity a kolobehu živín.
l Kacumi Cukamoto z Tokijskej univerzity (Japonsko) rozlúštil záhadu, kde sa neresia úhory japonské (Anguilla japonica). Z riek plávu tisíce kilometrov na miesto blízko oceánskych hôr západne od Marianských ostrovov. Prúd Kurošio potom prináša larvy do východnej Ázie.
l Hervé Philippe z Montrealskej univerzity (Kanada) s kolegami genetickou analýzou vyvrátil "učebnicovú múdrosť": najbližšími evolučnými príbuznými stavovcov nie sú kopijovce, ktoré majú najbližšie k ostnatokožcom, ale plášťovce. Povrchová podoba naozaj neraz klame.
l Aaron Blaisdell z UCLA (USA) s kolegami zistil, že potkany majú oveľa vyspelejšie chápanie kauzálnych vzťahov, ako sa predpokladalo, ktoré zachádza za priame priradenie príčiny k jej následkom. Podobné, ako my vieme, že nepršalo, keď sme práve poliali trávnik.
l Pablo Nepomnaschy z Národných ústavov zdravia (USA) s kolegami potvrdil analýzou obsahu hormónu kortizol v moči pri výskume na vidieku v Guatemale vplyv stresu na skoré potraty do uplynutia 1 mesiaca. Stresované ženy potratili až 3-krát častejšie ako nestresované.
l Paul Mellars z Cambridgeskej univerzity (Veľká Británia) po rozsiahlej analýze revidovaných rádiouhlíkových datovaní konštatoval, že anatomicky moderní ľudia druhu Homo sapiens kolonizovali Európu rýchlejšie a s neandertálcami koexistovali kratšie, ako sa dosiaľ myslí.
Foto - UCAR