Tento rok sa na trh dostanú prvé cenovo dostupné mobilné telefóny strednej triedy, ktoré okrem bežného telefonovania umožnia aj volanie cez internet vďaka schopnosti komunikovať cez bezdrôtové Wi-Fi rozhranie. To je skvelá správa pre zákazníkov, ktorí by chceli znížiť svoje telefónne účty.
Oveľa menej nadšení tým budú mobilní operátori, ktorí môžu stratiť časť príjmov, ak ľudia začnú viac hovorov smerovať cez lacnú internetovú sieť - čo môžu ľahko urobiť, napríklad ak sa práve s telefónom nachádzajú mimo dosahu domácej bezdrôtovej siete alebo v rámci firemnej siete v kancelárii.
Duálne "internetové" telefóny prezývané "cell-fi" na konferencii 3GSM v Barcelone predstavilo viacero významných výrobcov, predávať by ich tento rok mali začať všetci veľkí svetoví mobilní operátori.
Analytická firma Gartner odhaduje, že v obchodoch sa do konca roka objaví najmenej 20 rôznych typov mobilov schopných komunikovať cez Wi-Fi a do konca roka sa z nich predá 20 miliónov kusov. Väčšinu z nich budú tvoriť manažérske telefóny od Nokie, vlastné modely však chystajú aj Sony Ericsson, Motorola či Palm.
Konečne aj pre domácich zákazníkov
Pionieri presadzujúci bezdrôtové telefonovanie cez internetovú sieť, napríklad firma Cisco, v uplynulých rokoch pokryli Wi-Fi signálom celé svoje rozsiahle firemné sídla. Zamestnanci tak môžu volať z ľubovoľného miesta, ich hovor však namiesto do vysielača mobilného signálu smeruje do firemnej bezdrôtovej siete a odtiaľ cez internet k príjemcovi - a cena hovoru je mnohonásobne nižšia.
Dnes sa táto koncepcia pomaly dostáva aj k domácim zákazníkom a lákadlom majú byť opäť najmä nižšie ceny. Britská telekomunikačná firma BT už v júni 2005 ponúkla službu Fusion využívajúcu technológiu Bluetooth, ktorá umožňuje automatické presmerovanie hovorov cez lacnejšiu miestnu sieť, ak je práve k dispozícii.
"Novinkou sú však telefóny v strednom cenovom pásme," hovorí Ton van Kempen z Philipsu, spoločnosti, ktorá dodáva čipy pre Wi-Fi telefóny Samsungu. Doteraz totiž obsahovali Wi-Fi len najdrahšie smartphony.
Ohrozenie tržieb
Keď sa rozšíri Wi-Fi aj medzi priemerne drahé telefóny, potenciálny trh sa razom zväčšuje na 250 miliónov prístrojov ročne. Analytici predpovedajú, že takýto nástup Wi-Fi bude mať dramatický dosah na príjmy telekomunikačných firiem. Forrester odhaduje, že v Spojených štátoch priemerné ročné tržby na jedného zákazníka (ARPU) spadnú na polovicu - z 50 na 25 dolárov - ak zákazník začne telefonovať cez internet.
Telekomunikačné firmy preto neposkytujú možnosť telefonovania cez internet, kým sa neobjaví agresívna konkurencia, ktorá to začne robiť namiesto nich - môže ísť napríklad o káblových operátorov.
Starosti však môžu mať aj mobilní operátori, upozorňuje britská analytická firma Analysys. Jeden z jej scenárov predpokladá, že pevní operátori rozšíria svoje služby a umožnia smerovať všetky hovory cez domácu sieť, takže mobil bude komunikovať s mobilnou sieťou len vtedy, ak budete mimo domova. V takomto prípade sa priemerné tržby mobilných operátorov na zákazníka ustália na najbližších šesť rokov asi na hodnote 27 eur. Pri udržaní takejto ceny by však operátori museli ponúknuť o 30 minút bezplatného telefonovania za mesiac viac, a navyše dátové prenosy a prístup na internet.
Je preto jasné, prečo najväčší európski operátori ako Vodafone zatiaľ odmietajú nové cell-fi telefóny zaradiť do svojej ponuky dotovaných prístrojov.
Operátori sú znepokojení
Giganti ako BT, France Telecom či Deutsche Telekom, ktorí ponúkajú telefonovanie z mobilov i pevných liniek, však vidia cell-fi aj ako možnosť zvýšiť lojalitu svojich zákazníkov. Im totiž prenos hlasu cez internet umožní výrazne znížiť ceny telefonovania z pevných liniek, a tak - ako dúfajú - zastaviť dramatický odliv zákazníkov smerom k mobilným operátorom.
"Ľudia budú menej náchylní (prejsť k mobilom), ak to bude znamenať nahradenie celej fungujúcej domácej siete, nie len telefónu," povedal analytik Forresteru Charles Golvin.
Samozrejme, nakoniec to môže dopadnúť celkom inak, ale len ak aj mobilní operátori drasticky znížia ceny a prechod na cell-fi prestane vyzerať pre zákazníkov taký atraktívny.
Operátori v krajinách ako India a Čína už dokázali, že možno fungovať so ziskom aj pri cenách za telefonovanie na úrovni pár eurocentov za minútu. Najnižšie západoeurópske tarify sa pohybujú okolo 15 centov. Európski operátori tak majú ešte niekoľko rokov na to niečomu sa od nich priučiť - zatiaľ im totiž v boji s cell-fi hrá do karát nižšia kvalita hovorov a niektoré ďalšie problémy typické pre úplne nové technológie prichádzajúce na trh.
Autor: LUCAS VAN GRINSVEN