BRATISLAVA - Schopnosť mobilnej siete v reálnom čase lokalizovať pozíciu mobilu využívajú iba zákazníci mobilných operátorov. Pre policajtov, hasičov a záchrannú službu sú údaje poskytované touto komerčnou službou príliš nepresné. Napriek tomu polícia údaje o polohe aparátov v sieti pri vyšetrovaní využíva. Údaje však pochádzajú z iného zdroja.
Obaja operátori nemajú rovnaké technologické možnosti, ako zistiť, kde je zákazník a jeho mobilný telefón. T-Mobile nedokáže aparát v reálnom čase vo svojej sieti vôbec nájsť: "Funkcionalita našej siete v súčasnosti nepodporuje službu lokalizácie mobilných telefónov," povedal špecialista spoločnosti na vonkajšiu komunikáciu Milan Hric. Orange, naopak, dokáže zákazníka nájsť pomerne presne. Sieť pozíciu používateľa určí pomocou triangulácie. To znamená, že pozíciu zákazníka zamerajú tri vysielače (základňové stanice).
Hoci majú obe slovenské mobilné siete rozdielne možnosti lokalizácie aparátov, operátori údaje o pohybe mobilov poskytujú. "Policajný zbor využíva lokalizáciu mobilov," povedal hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Korch. "Sú to údaje, ktoré získavame zo základňových staníc, a nie z komerčnej lokalizačnej služby," spresnil hovorca Orange Peter Tóth. Tieto informácie policajtom poskytuje aj T-Mobile.
Policajti tak popri klasickom odpočúvaní môžu dostávať počas trestného stíhania údaje o pohybe podozrivej osoby. Presné pravidlá, kedy si policajti môžu citlivé údaje od oboch firiem vyžiadať, určuje Trestný poriadok. Poskytnutie lokalizačných údajov musí mobilnému operátorovi prikázať sudca alebo prokurátor. Lokalizácia mobilu sa najväčšmi využíva, keď zákazník nahlási krádež aparátu a polícia sa snaží ho nájsť.
Odkiaľ policajti berú údaje o polohe pri volaniach na tiesňovú linku 112, Korch odmietol konkretizovať. "Ide o informácie operatívneho charakteru, ktoré nie je možné zverejniť, nakoľko táto činnosť podlieha utajeniu," povedal Korch.
Komerčné lokalizačné služby
Zákazníci T-Mobilu môžu dostať len informáciu, kde sa práve nachádzajú. Na displeji mobilu sa objaví iba názov lokality. Môže to byť, napríklad, názov mesta alebo mestskej časti.
Zákazník Orangeu dostane informáciu o tom, kde sa nachádza, formou SMS alebo MMS, kde je na mapke na displeji vyznačená lokalita, v ktorej sa zákazník práve nachádza, vrátane mien ulíc. Tak isto ako cez multimediálne správy môže údaje o svojej pozícii získať aj cez internetový prehliadač mobilného telefónu. Zákazníci Orangeu môžu lokalizovať nielen seba, ale aj niektorého zo svojich známych. Podmienkou je, aby vyhľadávaná osoba s určením svojej pozície súhlasila.
Policajti môžu lokalizovať mobil keď vyšetrujú:
- zločin,
- korupciu,
- zneužívanie právomoci verejného činiteľa,
- legalizáciu príjmov z trestnej činnosti,
- iný úmyselný trestný čin, kde na konanie zaväzuje medzinárodná zmluva.