Pre agentúru SITA to uviedla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. "Z ministerstva telekomunikácii sme nedostali voči smernici žiadne výhrady a budú to platiť operátori.“ Cenu za operáciu, ktorá prikazuje telekomunikačným spoločnostiam archivovať telefonáty, SMS správy a e-maily, zatiaľ nevedela vyčísliť. Diplomatické zdroje v Bruseli pre SITA vyjadrili obavu, že výdaje za smernicu nakoniec zaplatia klienti mobilných operátorov, ktorí sa môžu rozhodnúť zdvihnúť ceny. "Je veľmi dôležité poznať údaje o tom, kto, kedy a kam volal,“ zdôvodnila rozhodnutie ministrov Žitňanská.
Na Slovensku sa archivujú elektronické údaje už dnes a obaja kľúčoví operátori ich uchovávajú od 6 do 12 mesiacov. Slovensko začne direktívu EÚ uplatňovať do 18 mesiacov, aj keď nesúhlasí s tým, aby sa stalo trestné právo predmetom európskych smerníc. Žitňanská uviedla, že v tejto veci nevylučuje ani sťažnosť Slovenska na Európsky súdny dvor.
Direktívu, ktorú ministri spravodlivosti schválili kvalifikovanou väčšinou, umožňuje členským štátom prinútiť telekomunikačných operátorov, aby počas 6 až 24 mesiacov uchovávali e-mailové správy, krátke textové správy a telefonické hovory. Počas tohto obdobia budú mať vyšetrovacie orgány právo vyžiadať si od operátorov všetky dostupné informácie o podozrivých osobách.
Slovenská ministerka Lucia Žitňanská hlasovala spolu s írskym kolegom proti.