tála inovácia radu Lumix, ktorý ponúka dva rozmerové formáty. FZ7 patrí k tým menším.
FOTO - MILAN GIGEL
V krátkosti je možné povedať, že FZ7 sa od svojho predchodcu líši viacerými technickými vylepšeniami, i keď dizajn zostal prakticky nezmenený. Okrem nového ovládacieho prvku - joisticku - a zväčšenia uhlopriečky LCD displeja bola citlivosť snímača zvýšená na ISO 1600, jeho rozlíšenie stúplo na 6 megapixelov a pribudlol režim manuálneho zaostrovania. Jednoduchosť použitia i pre fotolaika zostala na prvom mieste.
Oblé, ergonomicky tvarované telo vyhotovené z plastu s pružným polstrovaním úchopnej časti zasadne pohodlne do malých i veľkých rúk, pričom dlane sa na úchope podieľajú rovnako intenzívne, ako prsty. Tvarovanie kopíruje prirodzenú líniu ruky a tak je možné zaistiť pevný úchop pre ostré snímky i s deaktivovaným optickým stabilizátorom. Objektív s priemerom 55 mm chráni pred znečistením šnúrou ukotvená plastová krytka. Pozornosť si zaslúži i doplnkový autofokusový reflektor, ktorý napomáha zaostrovaniu v slabých svetelných podmienkach. Reflektor je možné prostredníctvom menu deaktivovať.
FOTO - MILAN GIGEL
Prístroj je osadený objektívom Leica DC Vario-Elmarit, ktorý pokrýva ohniskovú vzdialenosť od 6 do 72 mm, čo v 35mm ekvivalente znamená 12 násobný zoom v rozsahu od 36 do 432 milimetrov. Asférické sklá a 11 elemetová optika zoskupená v 8 skupinách zaisťujú optimálnu kresbu s minimalizáciou defektov. Minimálna zostriteľná vzdialenosť sa pohybuje v rozsahu od 0,3 do 2 metrov v závislosti od nastaveného ohniska, v režime makrosnímkov je možné počítať so zaostrovaním od 5 centimetrov. Svetelnosť sa plynule mení v závislosti od zoomu v rozsahu od F2.8 až po F3.3, takže slušné snímky je možné zaobstarať i pri slabšom osvetlení.
FOTO - MILAN GIGEL
Objektív je ukončený vnútorným závitom s priemerom 55 milimetrov, takže montáž filtrov je bezproblémová a nie je potrebné používať plastovú redukciu ako pri niektorých starších modeloch Lumix. Slnečná clona je plastová, vyhotovená z dvoch dielcov.
FOTO - MILAN GIGEL
Zabudovaný blesk je výklopný a scénu dokáže prisvetliť v rozsahu od 0,5 do 6 metrov. Poskytuje 5 režimov nastavenia a krokovú kompenzáciu výkonu, jednoducho však vyžiarený výkon obmedzíte napríklad polovičným prekrytím prstom - obzvlášť pri snímaní z krátkych vzdialeností. V prípade že vám jeho výkon nevyhovuje, na možnosť pripojenia externého blesku môžete okamžite zabudnúť. Ide o kompromis vo výbave. Vyklopenie objektívu zaisťuje pružina, zaklápanie je v plnej miere manuálne.
FOTO - MILAN GIGEL
Závit na statívovú skrutku je kovový, takže sa nemusíte obávať jeho nadmerného opotrebovania. Akonáhle však na prístroj upevníte odnímateľnú dosku statívu, s jednoduchou výmenou akumulátora, alebo pamäťovej karty sa môžete rozlúčiť. Keďže výklopný mechanizmus má pánty hneď vedľa závitu, vždy je potrebné najprv aparát odskrutkovať. To môže byť pre niektoré druhy nasadenia nepohodlné.
FOTO - MILAN GIGEL
Dáta sú ukladané na pamäťové karty formátu SecureDigital, pričom v základnej dodávke nájdete štartovaciu 16 megabajtovú kartu. Preto je vhodné hneď počítať s investíciou do karty vyššej kapacity. Akumulátor je dvojčlánkový a pri 7,2 voltovom napätí ponúka kapacitu 710 mAh.
FOTO - MILAN GIGEL
Na ľavej strane nájdete pružinou priklápaný plastový kryt, ktorý umožňuje uskutočniť napájanie pomocou externého zdroja. To znamená možnosť dosiahnuť úsporu výrobou akumulátorového kitu z NiMH článkov, ktoré máte doma v zásobe. Pre dosiahnutie 8,4V stačí sériovo zapojiť 7 akumulátorov formátu AA a máte k dispozícii externý batériový kit niekoľkonásobne prevyšujúci kapacitu interného akumulátora. V ekonomickom režime vystačíte i so 6 akumulátormi. Ak ste neustále v teréne a nemáte kde originálny akumulátor nabíjať, je to pre vás možnosť. Drobnou nevýhodou je neštandardný komunikačný konektor, ktorý spája USB 2.0 rozhranie s videovýstupom. Ak zničíte originálny kábel, ktorý je súčasťou dodávky, zostanete odkázaní na drahú originálnu náhradu. Rovnaký konektor však používali všetky generácie Lumixov, takže pravdepodobne sa riešenie osvedčilo.
FOTO - MILAN GIGEL
Úchyty na popruh sú kovové a výrobca ich pevne ukotvil o rám prístroja. Čo sa týka konštrukcie, mali by ste citlivo pristupovať k objektívu. Stredný segment sa po zapnutí vysúva a v prípade že ním nešetrne narazíte alebo ho v nepozornosti opriete o sklo v autobuse, ktorý sa pohne, môžete vyosením zablokovať jeho posun - to však platí na drvivú väčšinu prístrojov tejto konštrukcie. Hľadáčik prečnieva cez rám tela, čo priespieva k ergonómii.
FOTO - MILAN GIGEL
Dioptrické korekcie EVF hľadáčika zabezpečuje koliesko, ktoré je o čosi pomalšie ovládateľné ako posuvný segment, ktorý používa vyššia trieda prístrojov. Preto ak sa pri prístroji striedajú dvaja fotografovia s odlišnými nárokmi, ovládanie nemusí byť najpohodlnejšie. EVF hľadáčik má rozlíšenie 114000 bodov avšak jeho kresba je horšia ako je tomu v prípade zabudovaného LCD panelu. Pri extrémnych svetelných podmienkach či šetrení energie je dostatočne použiteľný i pre prácu v menu, jeho farebnosť a vykreslenie detailov však akosi zaostávajú za požiadavkami používateľa. Tlačidlo rýchleho prepínania zobrazenia je vedľa neho, infračervená závora pre automatiku prepínania chýba.
FOTO - MILAN GIGEL
Pravá strana je tvarovo optimalizovaná pre istý a kvalitný úchop, nie je klzká ani vtedy, ak sa vám v letných horúčavách spotí ruka. Vďaka čelnému výčlnelku môžete kedykoľvek z úchopu vynechať ukazovák, ktorý vám pomôže pri ovládaní a nastavovaní.
FOTO - MILAN GIGEL
Dvojpolohové tlačidlo spúšte je kombinované s posuvným ovládaním transfokátora. Odozva je pomerne rýchla, v žiadnom prípade sa však nevyrovná manuálnemu zoomu prostredníctvom objektívového prstenca. Vysúvanie dynamicky reaguje rýchlosťou pohybu na intenzitu vyklopenia ovládača. Tlačidlo stabilizátora umožňuje dostupným spôsobom bez komplikovaného vstupu do menu aktivovať tento dplnok a meniť jeho správanie. V prípade že fotografujete v slabých svetelných podmienkach a nechcete zbytočne zvyšovať citlivosť snímača, ide o skvelého pomocníka - pre začiatočníkov ide takpovediac o nevyhnutnosť. Pri práci s makrom alebo kratívnej fotografii oceníte i možnosť rýchleho prepínania do režimu manuálneho zaostrovania, i keď opäť budete na zaostrovanie používať netradičný, nie príliš pohodlný prvok. V niektorých prípadoch sa však bez manuálneho zaobstarania nezaobídete - v tomto prípade je rýchlejšie prepnúť režim tlačidlom, ako na iných prístrojoch pracne "prehrabávať" menu. Rotačný volič zaisťuje rýchlu zmenu režimov snímania, kde sú dostupné programové a scénické režimy, definovateľný set, záznam videa a prehrávanie.
FOTO - MILAN GIGEL
Okrem tradičného setu tlačidiel a posuvného vypínača nájdete na chrbtovej časti aj strieborný joystick, optimalizovaný pre ovládanie palcom. Ide takpovediac o inováciu, ktorá čaká na intenzívne overenie v praxi. Ovládanie je síce intuitívne, otázkou však zostáva, či ním výrobca nahradí i tradičný spodný päťsmerový ovládač. Rýchly prístup máte iba ku kompenzácii, samospúšti a blesku, ostatné korekcie je nutné aktivovať viacnásobným stláčaním tlačidiel. Prístroj je tak obmedzený pre pohodové snímanie bez stresu, i keď s lepším výsledkom ako pri konzumných kompaktoch.
FOTO - MILAN GIGEL
Scénu pri snímaní komponujete prostredníctvom LCD displeja, ktorý má uhlopriečku až 6,3 centimetra. Počet jeho zobrazovacích bodov zodpovedá pre jednoduchosť obsluhy EVF hľadáčiku, farebnosť a kontrast sú však na dobrej úrovni. Okrem živého histogramu môžete používať niekoľko rôznych režimov zobrazení. Snímanie zaisťuje 6 megapixelový CCD senzor s uhlopriečkou 1/2,5", ktorý má rozlíšenie 2816 x 2112. O spracovanie grafických dát sa stará čip VENUS ENGINE II.
V príslušenstve nájdete to najzákladnejšie čo budete potrebovať. Okrem spomínanej 16 megabajtovej SD karty a dvojdielnej slnečnej clony pribalil výrobca USB káblik pre prepojenie s PC, videokábel s monofónnym audiovýstupom pre video, popruh, nabíjačku akumulátora, CD nosič so softvérom a príručku používateľa v plnej lokalizácii.
FOTO - MILAN GIGEL
Zabudovaný joystick vám umožní rýchly prístup k zmene najdôležitejších parametrov snímania. Pomocou neho môžete meniť vyváženie bielej a zvoliť si tak jednu z prednastavených hodnôt, ručné vyváženie či meranie, môžete meniť citlivosť snímania a stanoviť výslednú veľkosť súborov podľa ich rozlíšenia a miery kompresie. Okrem formátu JPEG s hlavičkou EXIF 2.2 môžete uskutočňovať zápis i do 16 bitových TIFF súborov, či ukladať pohyblivé videá s jednokanálovým zvukom v maximálnej kvalite 640x480x25 fps.
Pri komponovaní scény a riadení expozície si môžete pomôcť rôznymi režimmi zobrazenia. Začiatočníkom napomôže zlatý rez, ktorý pomáha i pri krajinnej fotografii a architektúre zrovnať nosnú líniu s horizontom snímku, živý histogram vám v reálnom čase napovie o expozícii, zobraziť si môžete všetky nastavenia, alebo naopak môžete všetko skryť a premeniť displej na zväčšeninu optického hľadáčika.
Okrem programových režimov s prioritou času, clony, vyvážením oboch veličín či plného manuálu, kde je možné pracovať s časmi od 1/2000s po 60s a clonou od F2,8 po F8 je aparát vybavený množstvom kreatívnych režimov, ktoré vám i bez znalosti hlbších súvislostí umožnia spraviť pútavé fotografie želaných parametrov. K dispozícii je portrétny režim s malou hĺbkou ostrosti, režim softvérového portrétneho difúzneho filtra pre zjemnenie pleťových tónov, krajinársky režim pre snímanie prírodných scenérií s dôrazom na studené farby a veľkú hĺbku ostrosti, či reportážny športový režim pre minimalizáciu času závierky.
Pri nočnom snímaní sa môžete zamerať na portréty či scenérie, špeciálny režim zachytí pohybujúci sa automobil s dynamickým rozmazaným pozadím či upraví farebnú tonalitu tak, aby jedlo vyzeralo pútavo a lákavo. Scénické režimy kombinujú rôzne úpravy kde clonu, čas a citlivosť kombinujú s posunom farieb, či selektívnou farebnou kompenzáciou. Pre začiatočníka spravia mnoho práce, ktorú by musel spraviť ručne v grafickom editore.
Okrem ďalších špeciálnych režimov akými je osvetlenie sviečkami, či ohňostroje na nebi nechýba ani program pre fotografovanie zasnežených plání, ktorý zabráni podexponovaniu, či režim maximálnej citlivosti. Špecialitkou je dvojica programov pre fotografovanie ratolestí. Pri nich nastavíte dátum narodenia svojho potomka a na fotografiách budú zobrazené údaje o ich aktuálnom veku. Pre snímanie novorodenca si nič lepšie nedokážete predstaviť. Samozrejmosťou je i makrorežim so zaostriteľnosťou od 5 cm, ktorý podáva veľmi uspokojivé výsledky.
Automatika je pri nastavení bielej pomerne inteligentná, existujú však prípady, kedy potrebuje pomôcť. Ostré poludňajšie slnko ktoré má tendenciu zošediť farby potlačíte režimom zamračené, farebnosť je však možné vyvažovať medzi modrou a červenou i ručne. Ak pracujete i v ateliéri s rôznymi druhmi umelého svetla, oceníte dve prednastaviteľné úrovne s meraním.
Okrem veľkosti snímkov môžete nastavovať i ich stranový pomer. Okrem zaužívaným 4:3 a štandardným 3:2 nechýba ani režim 16:9, ktorý je priamo prezerateľný na širokouhlom televíznom prijímači prostredníctvom videovýstupu. Expozíciu je možné merať automatikou v troch režimoch, ostrenie ponúka rôzne automatické režimy, ale i možnosť manuálnej voľby ostriacej zóny. Na 4x digitálny zoom pri širokom rozsahu ohniska snáď nemusí siahnuť nikto.
Použitý grafický čip umožňuje prispôsobiť charakteristiku snímkov k preferenicám používateľa. Každý snímok môže byť pred uložením na kartu dodatočne priostrený, prifarbený, môže mať zvýšený kontrast, či redukovaný šum. Pri konzumnom snímaní ide o pomocníka ktorý šetrí čas. V špeciálnom režime môžete dokonca s použitím statívu vytvárať krátke animácie - políčko po políčku. O tom, že k objektívu je možné pripájať rôzne konverzné predsádky snáď ani hovoriť netreba - ide o príslušenstvo, ktoré bolo dostupné i pre predchádzajúce modely.
Množsťvom parametrov je možné prispôsobiť i správanie sa prístroja, čo ocenia tí, ktorí naň prechádzajú z inej značky. Čiastočne je možné upraviť logiku správania sa, takže preškoľovanie nemusí byť také komplikované, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Lokalizáciu menu však neočakávajte - manuál je však vypracovaný v slovenčine s dostatočnou precíznosťou.
V krátkosti je možné povedať, že Panasonic Lumix FZ7 je úspešným následníkom predchádzajúcich modelov a ide o fotoaparát určený pre tých, ktorí berú snímanie ako koníček. Široký rozsah ohniska umožňuje kombinovať krajinnú fotografiu s portrétnou a makrosnímkami, vysoká citlivosť snímača, možnosť redukcie šumu a optický stabilizátor spolu so scénickými režimmi umožňujú s úsporou času dosiahnuť výsledky, ktoré pri profesionálnych technikách zaberajú nemálo času a vyžadujú mnoho skúseností. Telo nie je priveľké pre cestovanie a vmestí sa bez problému i do batožiny. Hmotnosť objektívu s veľkou svetelnosťou je kompenzovaná plastovým telom, takže na prístroj si navyknú i tí, čo v minulosti používali iba kompakty. Kto to s fotografovaním myslí vážne, pre neho ide o veľmi dobrý medzistupienok k zrkadlovkám.
Hodnotenie:
Dostupnosť: http://www.panasonic.sk/pdetail.php?itemid=345&prodid=841&@prod=DMC-FZ7+EG-K
Orientačná cena: (bude doplnená)