Redakcia MOBIL.SME.SK dostala na prvé zoznámenie „véčkovú“ Nokiu 6103. Hoci môže na prvý pohľad odradiť trčiacou anténou, stojí za povšimnutie.
Dizajn a klávesnica
Pri telefónoch véčkovej konštrukcie, ako je aj Nokia 6103, sme si už zvykli na to, že výrobcovia sa snažia anténu všemožne skrývať. Niekedy sa ju podarí ukryť úplne, inokedy je vytvarovaná do praktického uška. U modelu 6103 tomu tak nie je a anténa oživuje spomienky na časy spred pár rokov, keď všetky antény u véčiek trčali. Nemusí to však byť nutne nevýhoda.
Anténa je však asi jedinou chybičkou krásy tejto Nokie. Telefón, ktorý sme mali na testovanie bol v kombinácii čiernej a striebornej. Prednej strane zavretého telefónu dominuje vonkajší displej. Nad ním je oko objektívu kamery. Na pravej bočnej strane je tlačidlo Push-To-Talk a oko infraportu. Na ľavej bočnej strane je dvojica tlačidiel na ovládanie hlasitosti reproduktoru. Tlačidlo „mínus“ slúži zároveň aj na aktiváciu hlasového ovládania. Po otvorení telefónu sa objaví na hornej časti veľký displej a na spodnej alfanumerická klávesnica s ovládacími tlačidlami.
Klávesnica tohto modelu patrí k tým lepším. Má dobrý odpor a aj zdvih kláves. Tie sú navyše dostatočne veľké a tak sa na nej pohodlne píše aj používateľom s väčšími bruškami prstov. Ovládacie klávesy sú tradičné na aké sme si pri Nokii už zvykli. Tlačidlo na dvihnutie a položenie hovoru, dvojica kontextových kláves, ktorých funkcia sa zobrazuje na displeji a štvorsmerné tlačidlo. Na potvrdovanie slúži kláves uprostred.
Podsvietenie klávesnice je jasnomodré a v tme sú popisky kláves dobre čitateľné.
Displej
Nokia 6103 má vnútorný aktívny TFT displej s rozlíšením 128 x 160 bodov, ktorý zobrazí 65 tisíc farieb. Biela farba je prirodzene biela. Vonkajší displej zobrazí na ploche 96 x 65 bodov 4096 farieb, čo je pre vonkajší displej štandardom.
Ovládanie
Ovládaniu Nokie 6103 nie je čo vyčítať. Koncept štvorsmerného tlačidla s potvrdzovaním v strede sa osvedčil už na niekoľkých modeloch nie len u Nokie. Palec dobre sedí na ovládacích tlačidlách a používateľovi naučenému na tento typ ovládania stačí len intuitívne stláčať klávesy a zaručene trafí tie, ktoré chcel trafiť.
Pozrite si porovnanie Nokie 6103 s modelom 6131 (vľavo) a 6125 (vpravo)
Menu a ovládací softvér
Menu Nokie 6103 je živšie ako u niektorých starších predchodcov. Po farebnej stránke je to posun vpred, no za konkurentmi z dielne Sony Ericsson alebo Samsung stále zaostáva.
Hlavné menu tvorí matica jedenástich ikon, pričom súčasne sa na displeji zobrazuje najviac deväť. Okrem matice je možné zobrazovať ikony hlavného menu v zozname pod sebou.
Ikony v hlavnom menu sú animované, no ikony v ďalších submenu sú už statické. Submenu sa navyše zobrazujú ako zoznam položiek s ikonou vľavo.
Kontakty
Adresár je u tohto modelu rovnaký ako v prípade ostatných novších modelov Series 40. Podporuje kontakty s niekoľkými číslami či e-mailovou adresou. Okrem toho sa dá k menu priradiť aj adresa pre Push To Talk, poštová adresa alebo obrázok.
Telefónny zoznam podporuje aj skupiny volajúcich a systém prezencie, čo však nepodporujú operátori.
Správy
K povinnej výbave telefónov súčasnosti patria SMS správy, MMS správy a e-mail. V poslednom čase sa čoraz častejšie objavuje aj podpora pre posielanie správ cez takzvaný instant messaging, teda niečo podobné ako je ICQ alebo MSN messanger. Širšia podpora operátorov pre túto službu zatiaľ chýba.
Pri písaní novej správy sa dá okrem klasickej SMS a MMS správy vybrať aj zvuková správa a flashová správa. Pri zvukovej správe ide pritom o MMS správu, ktorá bude obsahovať zvukovú nahrávku. Tá sa príjemcovi prehrá a nemusí tak čítať text. Flashová správa je zase typ SMS taký, že sa text správy priamo zobrazí na displeji príjemcu.
Samotná editácia správ je rovnaká ako pri starších modeloch Nokie. Aj pre tých záujemcov, ktorí mobil od Nokie v súčasnosti nepoužívajú, nie je práca s editormi správ komplikovaná a dá sa na ňu rýchlo navyknúť.
Funkcie
Hoci telefón pri štarte upozorňoval na to, že ide len o prototyp, pri práci s ním to nebolo výrazne badateľné.
Vo výbave nechýba e-mailový klient známy z telefónov Series 40, kalendár, pripomienkovač, poznámky, hlasový záznamník, Push To Talk či hlasové ovládanie a vytáčanie. Budík ponúka okrem klasického alarmu aj opakovaný alarm a dá sa nastaviť aj čas, po ktorom má po stlačení snooze alarm opäť zvoniť.
Vo výbave nechýbali Java hry – Canal Control, Golf a Solitaire. Podpora Javy MIDP 2.0 navyše dovoľuje stiahnuť si ďalšie hry alebo aplikácie.
Telefón je vybavený FM rádiom, a multimediálnym prehrávačom, ktorý si poradí s formátom 3GPP (H.263 video, MPEG-4). Ako zvonenia sa dajú nastaviť okrem midi súborov aj obľúbené empétrojky.
Pamäť
Interná pamäť má len 4,2 MB, čo je na dnešné pomery málo a pamäť navyše nie je rozšíriteľná pamäťovými kartami.
Dáta
Na prepojenie s okolím slúži okrem infraportu aj Bluetooth a USB kábel. Na pripojenie k internetu je možné využiť okrem pomalšieho GPRS aj rýchlejšiu technológiu EDGE triedy 6, teda maximálne 177 kbit/s. Nechýba ani podpora vzdialenej synchronizácie cez SyncML protikol.
Fotoaparát
Integrovaná kamera v Nokii 6103 sníma fotky v najvyššom rozlíšení 640 x 480 pixelov, čo nie je v súčasnosti dostačujúce. Okrem tejto veľkosti ponúka softvér na výber len veľkosť 80 x 96 pixelov. Ako hľadáčik slúži pri otvorenom telefóne vnútorný displej a pri zavretom vonkajší. K ďalším funkciám fotoaparátu patrí napríklad nočný režim, časovač a tri nastavenia kvality fotky.
Okrem fotenia jednotlivých obrázkov ponúka Nokia 6103 fotenie sekvencií, kedy urobí fotoaparát päť snímkov v rade za sebou.
Kamera zvláda aj nakrúcanie krátky videí. Ich dĺžka závisí od voľného miesta v pamäti. Rozlíšenie nahrávaného videa nejde nastaviť a je 128 x 96 pixelov.
Batéria
Výdrž batérie nie je pri prototype smerodajná, no ak sa bude táto Nokia držať priemeru modelov fínskeho výrobcu, tak by mala batéria aj pri aktívnom používaní vydržať niekoľko dní.
Celkový dojem
Hoci celkový dojem z Nokie 6103 mierne kazí trčiaca anténa, ide o podarený telefón, ktorý má šancu pri vhodne určenej cene zaujať. Telefón pôsobí elegantne a vďaka veľkému displeju a vynikajúcej klávesnici sa s ním dobre pracuje.
Po stránke vybavenosti ide o telefón, ktorý síce má mnoho funkcií, no zároveň má aj malú pamäť. Tá navyše nie je rozšíriteľná o pamäťové karty.
Autor: Ivan Kahanec - SME