i Dvory, kam sa v decembri presťahovala. ČTK to povedala hovorkyňa knižnice Jana Dusilová.
V marci zaháji knižnica sériu akcií dňom otvorených dverí. Každú hodinu sa záujemcovia môžu vydať so sprievodcom na prehliadku objektu. Chválou knihovníkov je špičkové vybavenie výpočtovou technikou a počítačovými učebňami. "Počet počítačov bežne prístupných ľuďom sa oproti starej budove zvýšil niekoľkonásobne.
Každý registrovaný čitateľ tak môže byť na internete v marci denne až pol hodiny zadarmo," uviedla Dusilová.
Bezplatný prístup na internet umožní knižnica i ľuďom, ktorí k jej čitateľom nepatria. Počítače pre nich budú vyhradené denne v odpoludňajších hodinách. V pondelok a v stredu môžu do knižnice prísť nezamestnaní a bezplatne si hľadať na internete uplatnenie.
"Venovať sa budeme i seniorom. Zoznámime ich so základmi práce na počítači a k dispozícii dostanú tiež stručné manuály. Skúsenosti z minulých rokov ukazujú, že medzi nimi záujem o výpočtovú techniku rastie," povedala hovorkyňa.
Ďalšou skupinou, ktorú chce v marci knižnica osloviť, sú ženy na materskej dovolenke a matky z azylového domu karlovarskej Farnej charity. Na internete môžu hľadať volné pracovné miesta, zoznámia sa s webom knižnice. Pre ich deti budú pripravené súťaže, poznamenala Dusilová. "Na všetky deti potom čaká veľká vedomostná súťaž Desaťkrát odpovedz alebo Čo vieš o internete. O ceny sa môžu utkať taktiež vo výtvarnej súťaži O najkrásnejšie jarné slniečko," uviedla hovorkyňa.
Krajská knižnica sa bude venovať tiež nevidomým ľuďom, pre ktorých v novej budove vytvorila špeciálne oddelenie. Na marec sa chystá prvé spoločné stretnutie pre nevidiacich. Môžu sa vydať na prehliadku budovy, zoznámiť sa s ponukou zvukových kníh a čakajú na nich ukážky softvéru pre nevidiacich a slabozrakých. "Každý štvrtok bude počítačové školenie pre nevidomých a zoznámenia sa so spôsobmi vyhľadávania na internete," dodala Dusilová.