SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Gene Troopers – Slováci odhalili genetické pokusy

Nestáva sa príliš často, aby sme behom pár týždňov dostali ako pokrm niekoľko slovenských pochutín. Čo kuchár, to iné jedlo a samozrejme aj iná kvalita. Tentoraz je pod akčnou hrou Gene Troopers podpísaný najznámejší slovenský tím Cauldron. Znamená to, že

Nestáva sa príliš často, aby sme behom pár týždňov dostali ako pokrm niekoľko slovenských pochutín. Čo kuchár, to iné jedlo a samozrejme aj iná kvalita. Tentoraz je pod akčnou hrou Gene Troopers podpísaný najznámejší slovenský tím Cauldron. Znamená to, že bude aj najúspešnejší?

Gene Troopers neboli žiadnou očakávanou bombou, neobjavovali sa žiadne rozkošné tlačové správy a keď hra vyšla, začala zbierať priemerné hodnotenia. Treba si priznať, že na Gene Troopers sa treba pozerať ako na budget, a preto je nutné zvoliť osobitý prístup. Od Cauldronu som však prístup k béčkovým a lacným hrám vôbec nečakal, ale zrejme sú časy Battle Isle 4 a Chaseru  už dávno preč. Zo začiatku nič nenasvedčovalo tomu, že by som mal pred sebou menejcenný projekt. Popisovanie tradičného rituálu inštalácie a natešovania sa na slovenskú novinku vynechám, kopírovanie dát z DVD média prebehlo pokojne a GT ma prekvapilo ešte predtým, než sa spustilo. Príbeh popísaný v manuáli nie je reprezentovaný tradičným jedným odsekom, ale pekne rozpísaný na niekoľkých stranách. Už v týchto momentoch som nadobudol pocit, že i béčko sa môže podariť a spomínal pri tom na prekvapujúce hitovky čias dávno minulých.

Skryť Vypnúť reklamu

Budúcnosť je pre ľudstvo vcelku ružová, ale náš hrdina sa ocitol v nevhodnom čase na nevhodnom mieste. Spoločne so svojou dcérou Mareen sa Johnattan Bridger plaví loďou Earthliner vesmírom na planétu Eidon, ktorá sa má stať domovom nekompletnej rodiny (matka Joan zomrela pri pôrode). Lenže loď niekto prepadne, vôbec netušíte, čo sa deje, váš boj proti podivnej rase je márny. Nasleduje tma. Zrazu sa prebúdzate a cítite, že vaše telo je iné. Už to vlastne nie je vôbec vaše telo. Je ICH. Vnímate všetko okolo seba, no dobre viete, že všetko je úplne inak. Myšlienky sa vám síce slobodne šíria vedomím, ale telo patrí IM. Geneticky upravené svaly, extra schopnosti, ale hlavne odpor voči ICH nadvláde vám dal možnosť prežiť s vlastným rozumom. Lenže ONI vás chcú celého a ste pre NICH neprijateľná vzorka. Je vám to však jedno, chcete čo najskôr zomrieť, pretože vaše myšlienky okamžite po prebudení zamieria k 16-ročnej dcére. Uniesli ju a teraz jej nemôžete pomôcť. Aspoň zatiaľ. Záchrana prichádza rovnako nečakane ako útok nepriateľov a vaše prvé kroky vedú k tajomných záchrancom, avšak najprv ich musíte presvedčiť, že ICH telo máte pod nadvládou vy. Vlastne už vás nik nemôže nazvať človekom, ale teraz nie je čas na slzy. Treba nájsť Mareen.

Skryť Vypnúť reklamu

          

Už teraz je jasné, že sa jedná o sci-fi zápletku, konkrétne odohrávajúcu sa v roku 4008, kedy ľudský svet nie je obmedzený len na Zem. Vlastne ani tá už nie je to, čo bývala. Ak si dáme dokopy akciu z vlastného pohľadu, budúcnosť a genetické svinstvo, automaticky sa nám vynára možnosť RPG prvkov. Aby som bol správne a rýdzo slovenský... ľaľa, ono tu tie možnosti vylepšovania postavičky aj sú. Takže strieľate po kadejakom sajrajte, zbierate po nich fialové guľe, predstavujúce DNA potvoriek. Tie reprezentujú skúsenosti, takže ak vezmete fialovú guľu, získate určitý počet skúseností. Na začiatku máte prístupných len zopár vlastností, ktoré si môžete po dosiahnutí daného počtu DNA vylepšiť. Ich počet sa neskôr v hre rozšíri, pretože... mno, nie je to nijaký extra dejový zvrat, ale prezrádzať ho potenciálnym kupcom rozhodne nebudem. Poďme sa však radšej bližšie pozrieť na RPG prvky i s ich popisom.

Skryť Vypnúť reklamu

Hneď prvé si vezmeme Death Grasp, ktoré vylepšuje vašu gravitačnú rukavicu. Dnes už ťažko natrafíme na akciu, v ktorej by sme pomocou niečoho nemohli pohybovať predmetmi a v Gene Troopers plní túto funkcia práve gravitačná rukavica. Vylepšením Death Grasp môžete nepriateľom pomocou tejto zábavky ubližovať, čo je na začiatku nemožné, pretože maximálne pohybujete predmetmi. Vitality zvyšuje vašu životnú energiu (jednoduchý náraz hitpointov alebo ak chcete zdravia), Regeneration zvýši rýchlosť regenerácie zdravia (po chvíli nečinnosti sa vám začne automaticky obnovovať zdravie a je často je nutné urýchliť tento autohealing). Nasleduje Night Vision (vidíte v tme), Battle Vision (vidíte siluety nepriateľov i cez prekážky), Battle Rush zvýši účinnosť vašich zbraní a brnenia na dvojnásobok, Healing predstavuje lekárničku, Bio-Energy Shield je klasický armor (pri útokoch na vašu postavičku ubúda z brnenia a nie z vášho zdravia) a pomocou Global Wave vyvoláte tlakovú vlnu, ktorá ladne zrazí nepriateľov na kolená a máte možnosť ich zlikvidovať tradičnou zbraňou. Úplne na koniec som si nechal stále častejšie sa objavujúcu možnosť spomalenia času. V Gene Troopers vám to umožňuje schopnosť Neuron Drift. Na začiatku nemáte žiadnu z nich „kúpenú“, preto treba zbierať spomínané DNA gule a kupovať obozretne.

Skryť Vypnúť reklamu

         

Zatiaľ to vyzerá viac než dobre, po predstavení prvkov RPG sa môžeme pozrieť na zbrane. K nim sa viaže novinka, no netuším, či sa jedná zrovna o krok vpred – na každú misiu máte vopred určenú trojicu zbraní a s nimi sa musíte úrovňou prehrýzť. Okrem spomínaných gravitačných rukavíc máte k dispozícii tradičnú automatickú pištoľ Ghost alebo poloautomatiku Grimmer. Medzi pušky môžeme zaradiť plazmovú picačku Raff alebo kyselinovú pušku Glucyd (klasické zelené flusance), nasleduje Respect s veľkou kadenciou, Domin8or je akási futuristická obdoba sniperky, to isté môžem povedať o Messengeri. Novinkou nie je ani plameňomet (EDT), dvojhlavňový rotačný guľomet (má sympatický názov MASS) alebo elektrická puška Raz-Or, raketomet Howa-Do. Aspoň akú takú invenciu pocítite pri využívaní Freezeru, na ktorý natrafíte vo vodnom svete. Táto vecička obsahuje ľadové projektily, čiže nepriateľa alebo predmety premení v kusy ľadu. Ale tieto zmrazené objekty sa nedajú „dukovsky“ rozbiť. Každá zo zbraní obsahuje aj sekundárny mód streľby, takže tradične nám niečo strieľa rýchlejšie alebo efektívnejšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Úrovne nepatria medzi extra príťažlivé, ale k primeranej zábave stačí aj futuristická vesmírna základňa, džungľa, vodný svet, rôzne továrne. Aby sme okrem akcie a RPG prvkov mali v hre ešte niečo navyše, pridali nám Cauldroňáci adventúrne rozhovory – v istých momentoch môžete podísť k priateľskej postave, prehodiť s ňou zopár slov, dozvedieť sa niekoľko nových informácií o pozadí celého genetického výskumu či dokonca ovplyvniť príbeh.

Ako taký gulášik to jednoducho nemôže pôsobiť zle, pretože taký slovenský Deus Ex by rozhodne spôsobil nejednému z nás obrovskú radosť. Lenže nie je to tak. Je mi to skutočne ľúto, hoci som sa v niektorých momentoch aj bavil, ako celok musím Gene Troopers hodnotiť len ako priemer.

         

GRAFIKA 7 / 10
Snaha okúzliť hráča rôznymi efektmi, medzi ktorými vynikajú hlavne lesklé povrchy, by sa mohla ceniť, len by sa to s nimi nemalo preháňať. Áno, Cauldron nám dokázal, že dokáže vytvoriť peknú grafiku, ale zaujímavé momenty sa striedajú s úchvatne nudnými. Na začiatku sa predierate vojenskou základňou, odkiaľ unikáte. Vcelku bohaté prostredie plné zaujímavých prvkov vystrieda džungľa. Obrovský skok v atmosfére, bohužiaľ smerom nadol, lebo zelená úroveň je vlastne len krajinka, kde máte faunu, zopár nepriateľov a jasne danú cestu vpred. Nič originálne, predstavte si tunel a v ňom zelené textúry. Ak chcel niekto zapôsobiť na moje city prostredím ale Vietcong, určite docielil len to, že som sa s iskrou v očiach pozrel na škatuľu prvého dielu. Vodný svet prinesie niektoré osviežujúce nápady, ktoré však na vás tvorcovia vychŕlia hneď na začiatku a používajú ich až do úspešného ukončenia úrovne. Sami musíte uznať, že prvotné ohúrenie musí logicky vystriedať grafický stereotyp, pričom spracovanie nie je vôbec, ale skutočne vôbec zlé, len sa mal niekto pohrať s postupným namotávaním hráča. Engine hry – Cloak NT - sa síce nemôže porovnávať s peckami typu Doom 3 alebo Half-Life 2, no treba športovo priznať, že od nich nemá ďaleko, len by bolo potrebné potrápiť sa viac s dizajnom. Gene Troopers totiž využívajú i známy fyzikálny engine Havok, takže pôvodne všetko nasvedčovalo tomu, že jednoducho sa to musí podariť. Pozerať sa na to dá, dokonca sa i pobavíte s niektorými efektmi, ale po týždni na všetko zabudnete.

Skryť Vypnúť reklamu

Horšie sú na tom modely nepriateľov. Na prvý pohľad pôsobia až príjemne zmutovane, ale neustále sa na vás valia hordy rovnakých protivníkov. Chcelo by to väčšiu variabilitu, veď sa toho určite dalo vymyslieť viac. Je síce pekné, že každý svet má vlastnú zberbu, ale človek by si mohol myslieť, že sú všetci naklonovaní. Čože? Oni sú naozaj klony? Aha... Pohyby postáv nie sú príliš optimálne, niekedy akoby plávali prostredím, ak si k tomu pripočítame i zasekávanie sa za objektmi, nebude všetko v poriadku ako zemiaky v riadku. Občas sa mi stalo, že protivník sa snažil skryť, môj výstrel ho odhodil na miesto, kde podľa ruky programátora nemalo telo skončiť, preto zrazu telo zmizlo a objavilo sa na inom mieste. Nič zradné, len chcem poukázať aspoň na niektoré zbytočné chybičky krásy. A verte, skutočne ma to škrie, pretože engine nie je zlý. Len ho asi dostali do rúk neskúsení dizajnéri. Animácii v hre príliš veľa nenájdete, ak na ne natrafíte, zistíte, že filmového ducha rozhodne nepobrali a pôsobia... no nič.

Skryť Vypnúť reklamu

        

INTERFACE 7 / 10  
Ovládanie si treba najprv omrknúť a rýchlo si zvyknete. Okrem klasického pohybu, streľby, nabíjania, skokov a zmeny zbrane, budete využívať aktivovanie špeciálnych schopností. Nič prekvapujúce, jedným tlačidlom zapnete menu a šípkami zvolíte vybranú možnosť – tu to tak trochu zaváňa niečím nepríjemným, pretože pohyb tvorí klasické kombo WASD, výber zručnosti je na defaultne na ľavom Shifte, pravým hnátom držíte myšku. A teraz všetko pustiť (obzvlášť nevhodné pri prestrelkách) a zvoliť vhodnú schopnosť. Trochu mi vadilo i umiestnenie ukazovateľov života a munície. Ako zo screenshotov určite vidíte, nachádzajú sa v hornej časti obrazovky, ale na môj vkus sú nižšie, než by bolo vhodné a zaberajú tak značnú časť z výhľadu. Možno si myslíte, že toto už varím obyčajnú vodu a hľadám každú blbosť, do ktorej si môžem rypnúť, ale ono to tak skutočne je. Samotné ovládanie je inak prirodzené, rýchlo si naň zvyknete a keďže je úspešne prebrané z iných titulov, nebudete tápať.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 5 / 10
Nechcem haniť slovenský počin, ale niekto sa snažil až príliš. Gene Troopers sa hrá úplne jednoducho, svojim charakterom pripomína napríklad Painkillera. Znamená to jediné – vbehnem do miestnosti, neustále sa uhýbam, kosím protivníkov a nehľadím príliš na zdravie. Arkádový štýl nie je vôbec zlou variantou, lenže niekoho napadla myšlienka s dômyselnejším príbehom. Tento fakt sa dá vstrebať, dokonca i vnorenie primitívnych RPG prvkov je akceptovateľné. Na zjednodušené vylepšovanie postavy sa však nemôžete pozerať príliš sofistikovane, jednotlivé prvky patria medzi primitívne. Nevadí, aspoň nám arkáda trochu ožila. Lenže ak niekto vloží do besniacej akcie rozhovory a vy sa musíte rozprávať, dokonca voliť správnu možnosť odpovede, inak môžete skončiť veľmi zle, začne akciu automaticky brzdiť. V jednom momente si beháte a posielate zmutovaným potvorkám zelené flusance a zrazu ručná brzda, ideme kecať. Marjá panno, sústredenie sa okamžite otupí a toto zdržovanie kúskuje hru.

Skryť Vypnúť reklamu

        

Na komplexnejšiu strieľačku prepracovanejšieho charakteru typu Deus Ex zase Gene Troopers nemajú vďaka jednoduchému konceptu bežím-strieľam. Zmiešanie rôznych žánrov skvele fungovalo v dielku od Warrena Spectora, lenže v jeho prípade nebola ochudobnená žiadna zložka. Gene Troopers sú na tom opačne. Samozrejme, že sa bavíte strieľaním po mutantoch, ale skrz naskrz primitívne behanie nič nezachráni. Počas celého hrania som sa síce do ničoho nenútil, ale ak človek ráta minúty hrania, je jasné, že so zábavou to až tak horúce nebude.

MULTIPLAYER
Nemal som možnosť ho otestovať, ale aspoň spomeniem, že k dispozícii má hráč tri známe pesničky: každý proti každému, grupa proti grupe a masta guru kopca.

ZVUKOVÉ EFEKTY 5 / 10
Zvuky pri streľbe, občas prerušované podivnými výkrikmi nepriateľov, plus občasné vzdychy hrdinu. Dabing je zúfalo priemerný a vrcholom všetkého je, že hlas hrdinu je nadabovaný hlasnejšie, než iné postavy. Buď vám hučí geroj alebo nepočujete ostatných. Drsný hlas pre hlavnú postavu beriem, avšak slovíčka vychádzajúce z jeho úst som s jeho vysokým hlasom nevedel dať dohromady. Postava jeho typu musí predsa kecať krátko a účelne. Ostatní ničím nevynikajú, treba však pochváliť aspoň za rôzne charaktery.

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA 5 / 10
Občasne znejúce futuristické melódie sa do hry hodia, ale takmer som ich nevnímal, pretože sa objavovali len na niektorých miestach a bližšie ma ničím nezaujali.

         

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 5 / 10
Protivníci nepatria medzi výkvet pokročilej umelej inteligencie. Dokážu zriedkakedy využiť prekážku na úkryt, ale väčšinu času sa snažia vás zasiahnuť, niekedy sa pohnú na iné miesto a znovu spustia paľbu. Takto ich kosíte desiatky, väčšinou sa jedná o statické terče a tak okolo nich beháte aspoň vy, aby to nebolo až tak nudné. Protivníkov nie je veľa druhov, niektorí vás ostreľujú z diaľky, iní hádžu granáty a ostatné podivné zvieratká útočia priamo – napríklad podivný kríženec divej svine a dráčika alebo zmutované potkany, útočiace svojimi prdmi (nekecám, vypúšťali akýsi plyn a pochybujem, že im to vychádzalo z úst). Pre mňa bol najnepríjemnejším protivníkom samovrah s bombou, ktorú odpálil v mojej blízkosti a putoval som do nebíčka na obláčik. Na výber máte tri úrovne obtiažnosti, na strednej som sa bavil i občas nadával, ale všetko sa dalo zvládnuť. Hra sa ukladá automaticky na začiatku úrovne, ale môžete používať skutočne rýchly quicksave (ani nepostrehnete, že sa hra uložila), ktorého máte neobmedzene veľa, čím sa náročnosť značne degraduje.

Skryť Vypnúť reklamu

Skúšal som niektoré úrovne prejsť bez manuálneho ukladania a bola to rozhodne napínavejšia zábava, ale po páde do systému som takmer skolaboval. Viete, pri podobných momentoch sa väčšinou značne impulzívne postavím zo stoličky a snažím sa nepríjemnú udalosť rozchodiť, lenže práve umytá podlaha bola pre mňa príliš zradná a behom okamihu som ležal v podivnej polohe na dlážke. Hranie bolí. Takže radšej ukladajte, nič tým nestratíte a pár hodín vám titul vydrží, no rozhodne mohol byť dlhší. RPG prvky treba voliť obozretne, pretože na väčšinu vlastností sa nedostane a ja osobne som investoval body do zvýšenia zdravia a jeho obnovy, do spomalenia času, battle rush a jeden bodík sa ušiel i do sledovania nepriateľov cez prekážky. Výhodou však je, že sa v jednom bode hra výrazne vetví a vy si môžete vybrať nasledujúci cieľ. Ak Gene Troopers rozohráte, stačí investovať do iných vlastností a pocítite zmenu. Celkovo vzaté, dĺžka (13 epizód po viacerých kapitolách) vcelku vyhovuje, viac herného času by neuškodilo a umelá inteligencia nič moc.

Skryť Vypnúť reklamu

        

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 5 / 10
Fajn, povedal som si, je to slovenský počin, tak budem milý, odpustím si vtípky a pokúsim sa venovať celému projektu ako najlepšie budem vedieť. Gene Troopers si rozhodne zaslúži pozornosť, len si dajte pozor, pretože sa môžete príliš ľahko popáliť. Akčná zložka má spád, ale netrvá dlho, vďaka dizajnu začne nudiť. RPG prvky by mohli byť viac prepracované, chýbal mi hacking, adventúra sa zvrhla len v rozhovory. Je to fajn, ak máte všetko pohromade, ale ako celok na mňa Gene Troopers rozhodne nezapôsobil. Navyše zabudnite na akúkoľvek lokalizáciu, vo výbere nenájdete ani češtinu. Snaha presadiť sa béčkom je lákavá, veď to dokázalo viacero titulov, lenže slovenská cena budgetová nie je, a preto musím z hodnotenia ubrať. Ak Gene Troopers nájdete vo svojom obľúbenom shope za 3, maximálne 4 stovky, už je o čom rozmýšľať, pri cene 1299 sk radšej zatiaľ zainvestujte do lepšieho tovaru. Nechcem, aby to vyzeralo ako reklama, ale Deus Ex je dobrá voľba. Gene Troopers sa hrať dajú a verím, že by ste radi podporili Cauldron, no ten by si mal pýtať za svoj výkon oveľa menej.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Krízový štáb rokuje o lockdowne, podľa Naďa výrazne stúpa úmrtnosť (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 35 330. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 115 obetí.

Minister obrany Jaroslav Naď.

Zasadá krízový štáb: Nemocnice sú potemkinove dediny, vravia lekári zo zasadnutia

Politici rokovanie odmietajú komentovať, kým sa neskončí.

Tlačová konferencia po mimoriadnom zasadnutí vlády.
Cynická obluda

Deľba práce v Slovane

A zatiaľ čo hráči vypadli odvšadiaľ odkiaľ sa dalo, fanúšikovia organizovali demonštráciu s výtržnosťami.

Dnes píše Matúš Ritomský

Tak vzniká toxická pena dní

Vnímať Igora Matoviča s rezervou, tak vyzerá návod na zachovanie duševnej rovnováhy.

Publicista Matúš Ritomský.

Neprehliadnite tiež

Umelecká predstava o putovaní ženy s batoľaťom cez územie, ktoré je dnes v Národnom parku White Sands. Jej stopy sa zachovali viac ako desaťtisíc rokov, vedci ich teraz podrobili detailnej analýze. KLIKNITE PRE ZVÄČŠENIE.
Vedátorský podcast

Vďaka akému princípu lietajú lietadlá?

Ako vyzerá fyzika lietania.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 2. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 3. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 4. Päť chýb pri zateplení strechy
 5. Vitajte v postapokalyptickom svete
 6. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 9. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 10. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 3. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 6. Úprava osobného motorového vozidla
 7. Important information for Brazilians living in Slovakia
 8. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 9. Vitajte v postapokalyptickom svete
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 324
 2. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 16 390
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 135
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 596
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 883
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 894
 7. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 9 656
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 517
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 440
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 226