ko listiny.
"Cieľom je skutočné zavedenie elektronického úradovania," povedal ČTK vedúci projektu Edvard Kožušník. Využívanie elektronickej formy môže zlepšiť ako používanie a archivovanie dát a informácií, tak komunikáciu medzi občanom a úradom a nakladanie s verejnými prostriedkami.
Zavedenie elektronického úradovania by podľa autorov zákona znamenalo investície vo výške 2,5 miliardy korún českých, ktoré by sa vraj mali vrátiť do dvoch rokov od účinnosti zákona. V päťročnom horizonte autori počítajú so štvormiliardovými úsporami vo verejných rozpočtoch.
Do návrhu boli zapracované pripomienky z odborných diskusií, pracovných skupín a seminárov, norma napríklad obsahuje "elektronickú legalizáciu". Týmto krokom sa má overovať platnosť autorstva elektronického podpisu pod zasielaným dokumentom.
Na prevádzanie písomností do elektronickej podoby a overovanie ich zhody by podľa predlohy boli oprávnení notári, obecné a mestské úrady a ďalšie orgány verejnej správy v rámci svojej pôsobnosti.
Toto prevádzanie by nebolo možné pri osobných preukazov, peňažných šekov alebo geometrických plánov.
Občania i firmy by s úradmi komunikovali cez elektronické prepážky, mali by rovnako ako úrady k dispozícii svoje dátové schránky, obdobu poštových schránok. O jej zriadenie by ľudia žiadali ministerstvo vnútra, firmy a úrady by ju získali zo zákona. Autori zákona počítajú s tým, že by účinnosti mohol nadobudnúť od 1. januára 2008.
Projekt eStat.cz si kladie za cieľ zoštíhlenie štátnej správy, výsledky svojej práce chce ponúknuť budúcej pravicovej vláde. Počíta so zlúčením niekoľkých ministerstiev, vytvorením jednoduchej komunikácie s úradmi cez internet a zjednodušením legislatívy.
Zaštiťuje jej občianske združenie Becario, ku ktorého zakladateľom patrí predseda ODS Mirek Topolánek.