Zrejme nikdy nezistíme, aké konkrétne procesy prebiehajú v mysli alkoholikov. Vedci však už teraz vďaka moderným metódam "vidia" do mozgu natoľko, že môžu odhaliť efekt alkoholu na oblasti, ktoré regulujú emócie a správanie. Pohľad do mozgu alkoholika však nie je ani trochu povzbudzujúci.
Austrálski vedci z Queenslandskej univerzity v Herstone porovnali mozgy alkoholikov a zdravých ľudí. Našli 772 génov, ktoré v neurónoch silných pijanov fungujú inak, než je obvyklé (povedané odborne, je zmenená ich expresia). Ako napísal New Scientist, zmeny môžu poškodzovať neuróny, viesť k chybám vo vnímaní času, k poruchám spánku a depresiám. Sú aj v pozadí toho, prečo je pre alkoholika také ťažké prestať piť. "Bola som prekvapená, akú širokú škálu génov ovplyvnených alkoholizmom sme našli, a prekvapil ma aj rozsah škôd, ktoré to v mozgu spôsobuje," povedala členka výskumného tímu Rosemarie Krygerová.
Tieto zmeny sa prejavujú najmä v časti mozgu zvanej amygdala (mandľové jadro, každý človek má dve). Amygdala hrá kľúčovú úlohu v emotívnom živote človeka, reguluje najmä pocity strachu a sexuálne správanie. Nie je zatiaľ jasné, nakoľko sú zasiahnuté všetky jej časti, isté však je, že patrí k mozgovým oblastiam, ktoré dlhodobé pitie alkoholu poškodzuje najviac. (ač)