SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Demo '06 - prehliadka budúcich hitov

Nie je to zďaleka najväčšia technologická konferencia, ale je určite najobľúbenejšia a najzábavnejšia. Na akcii nazvanej jednoducho Demo majú vybrané technologické firmy každý rok šancu osloviť potenciálnych investorov s najoriginálnejšími nápadmi, ...

Riya automaticky rozozná, koho ste odfotografovali. FOTO - RIYA.COM

Nie je to zďaleka najväčšia technologická konferencia, ale je určite najobľúbenejšia a najzábavnejšia. Na akcii nazvanej jednoducho Demo majú vybrané technologické firmy každý rok šancu osloviť potenciálnych investorov s najoriginálnejšími nápadmi, ktorým - vraj - chýba už len pár miliónov dolárov na to, aby zaplavili celý svet a zmenili naše životy.

Hoci za privilégium vystúpiť na Deme firmy platia tisícky dolárov, každá má na prezentáciu svojho produktu k dispozícii na sekundu presne len šesť minút. Pre mnohé je preto najdôležitejších šesť minút vo firemnej histórii: v minulosti už investorov takýmto spôsobom získali napríklad výrobca vreckových počítačov Palm, legendárnych digitálnych videoprehrávačov TiVo či dnes dominantný hráč v predaji softvéru cez internet Salesforce.com.

Tu je výber najperspektívnejších technológií, ktoré boli na Deme predstavené minulý týždeň:

Hádaj, kto je na fotke

Na tohtoročnom Deme sa zrejme najviac hovorilo o kalifornskej firme Riya. Podobne ako mnohé iné firmy ponúka možnosť vytvoriť si na internete fotoalbum napríklad z fotiek svojej rodiny. Novinkou je však schopnosť webového softvéru na fotografiách automaticky rozoznať jednotlivých ľudí a triediť fotky podľa toho, kto je na nich zobrazený. Stačí pri pridávaní prvých fotografií myšou označiť všetky tváre a napísať k nim mená, tí istí ľudia na ďalších snímkach by už potom mali byť rozoznaní automaticky. Softvér takisto dokáže prečítať aj text na fotografiách - človeka tak rozozná napríklad aj podľa menovky pripnutej na saku.

Hlavným cieľom novej služby je uľahčiť ľuďom orientáciu v tisíckach fotografií, ktoré urobili digitálnym fotoaparátom, ale nikdy si nenašli čas poriadne ich roztriediť a popísať. Testovacia verzia služby by mala byť surfistom dostupná možno už koncom tohto mesiaca na adrese www.riya.com.

Vytlačte si vlastnú knihu

Dnes vraj už môže knihu napísať ktokoľvek - firma Blurb toto povzdychnutie vzala doslova a po narcistických celebritách umožňuje vydať knihu s profesionálnym vzhľadom a v pevnej väzbe už skutočne komukoľvek, a hoci len v náklade jeden či dva kusy.

Hlavnou výhodou novej služby má byť cena - za jednu knihu so 40 stranami autor zaplatí len 30 dolárov, monumentálny 400-stranový plnofarebný zväzok možno mať už za 80 dolárov. Autori služby predpokladajú, že najviac ľudí si bude "vydávať" knihy svojich receptov, dostupné sú však aj šablóny pre knihu s fotografiami dieťaťa či domáceho zvieraťa, poéziu i romány. Na tvorbu knihy slúži špeciálny softvér, ktorý si môže každý vyskúšať zadarmo - platí sa až pri objednávke papierovej knihy, jej výroba potom trvá len pár dní.

Šéfka firmy na tohtoročnej konferencii získala aj neoficiálne ocenenie za najlepší slogan uzatvárajúci prezentáciu: "(Používanie nášho softvéru) je také ľahké, že dokonca aj naši finanční investori to zvládli!"

Empatický dinosaurus

Krátko po tom, ako Sony pre nezáujem zákazníkov definitívne prestala vyrábať presláveného "robotického psa" Aiba, prichádza vynálezca iného populárneho robotického zvieratka, Furbyho, s novinkou: robotickým dinosaurom nazvaným Pleo. Fungovať má ako úplne samostatné domáce zviera a jeho výhodou oproti iným robotickým tvorom má byť empatia a prejavovanie emócií: vie byť smutný i veselý, zvedavý, unavený, znechutený, rozčúlený, hravý a dokonca aj vystresovaný.

Na rozdiel od Aiba nemá päť rokov vyvíjaný dinosaurus žiaden zložitý diaľkový ovládač, ale podobne ako pri živom zvierati s ním treba komunikovať jedine osobne, reaguje na hlas i dotyky. Nevinne vyzerajúceho dinosaura riadia štyri procesory, pohyb zabezpečuje 14 motorčekov a kontakt s okolím 38 rôznych senzorov. Do obchodov sa má dostať na jeseň a dôležitá bude aj cena - stáť bude v prepočte asi 6000 korún, mnohonásobne menej, než neúspešný pes od Sony. Viac informácií na www.ugobe.com.

Digitálny projektor pre mobil

Ak máte už v telefóne fotoaparát, internetový prehliadač aj e-mailový program, čo vám k nemu ešte chýba? Digitálny projektor, ktorý premietne obraz na stenu, tvrdí austrálska firma Digislide (www.digislide.com.au). Jej drobné zariadenie umožňuje premietnuť plnofarebný obraz z telefónu, vreckového počítača, notebooku alebo ľubovoľného iného prenosného prístroja na plochu 30 x 43 centimetrov. Miniprojektor tak napríklad umožňuje premietnuť viacerým ľuďom multimediálnu prezentáciu bez nutnosti nosiť so sebou notebook.

Vynálezca sa v súčasnosti snaží predať licenciu na prístroj veľkým výrobcom vreckových počítačov a mobilov, ktorí by ho mohli zakomponovať priamo do svojich nových modelov.

Váš hovor nie je dostatočne dôležitý

Kanadská firma Iotum (www.iotum.com) získala na konferencii jedno z hlavných ocenení za produkt, ktorý môže údajne nahradiť živé sekretárky. Softvér pre telefónne ústredne totiž dokáže sledovať zvyky jednotlivých zamestnancov, učiť sa podľa nich a potom sám rozhodovať, ktoré telefónne hovory treba v danom momente rýchlo prepojiť a ktoré je naopak lepšie presmerovať na záznamník. Program berie okrem vzťahu volajúceho s adresátom do úvahy hovoru aj to, akou úlohou sa práve človek zaoberá, čo zvyčajne robí v tomto čase, ale najmä jeho predchádzajúce reakcie na telefonát od daného človeka. "Ak napríklad bude trikrát volať moja bývalá priateľka a ja ju vždy nechám hovoriť len so záznamníkom, program môže povedať: chcete, aby som ju odteraz už vždy len presmeroval?" vysvetlil v prezentácii zástupca firmy.

Systém je zatiaľ zameraný najmä na telefónne hovory, neskôr však bude vedieť pracovať aj s elektronickou poštou či správami z instant messagingu a všetky triediť podľa ich naliehavosti.

Telefón ako diaľkový ovládač výkladu

Tak veľa tovaru a tak málo miesta vo výklade! Tento problém by mal riešiť systém LocaModa (www.locamoda.com) určený zatiaľ najmä realitným kanceláriám. Tie musia najskôr nástenku s ponukami domov a bytov vo svojom výklade nahradiť obrazovkou. LocaModa potom umožní okoloidúcim, aby použili svoj mobilný telefón ako diaľkový ovládač a vyžiadali si na obrazovku informácie práve

o tej ponuke, ktorá ich najviac zaujala.

Google pre programátorov

Služba Krugle môže byť užitočným pomocníkom pre mnohých programátorov - umožňuje im totiž ušetriť si prácu s neustálym vynachádzaním kolesa a namiesto programovania konkrétnej úlohy nájsť hotovú časť potrebného kódu na webe. Vyhľadávač do svojho indexu zahŕňa kód všetkých programov z verejne dostupných open source archívov, ale aj kódy nájdené v diskusných konferenciách či na webových stránkach. Po vyhľadaní zároveň informuje o licencii pôvodného programu a umožňuje kúpiť si ho od jeho tvorcu. Skúšobná verzia služby je už dnes dostupná na www.krugle.net, pre jej využitie sa však treba zaregistrovať.

Zmrzlina s Linuxom

V konkurencii siedmich desiatok technologických noviniek bola tento rok na konferencii jediná, kvôli ktorej sa pred obrazovkou tvorili skutočne dlhé rady: nový automat na zmrzlinu MooBella. S pomocou dotykovej obrazovky totiž každému umožňuje namiešať si zo základných surovín vlastnú príchuť. K dispozícii je až 90 kombinácií. Prístroj funguje na operačnom systéme Linux a dokáže bezdrôtovo komunikovať s vlastníkom a upozorniť ho, ak sú zásoby niektorej z náplní takmer vyčerpané.

Jediným technologickým nedostatkom automatu je, že nedokáže robiť čokoládovú zmrzlinu - jej základná zložka je totiž príliš hustá. Výrobca však vraj na dôležitom vylepšení technológie usilovne pracuje.

www.demo.com

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Boris Kollár leží po autonehode s obručou okolo hlavy v Nemocnici sv. Michala v Bratislave.

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.

Moniku Jankovskú odvážajú z NAKA v Nitre.
Dobré ráno

Dobré ráno: Zvoliť generálneho prokurátora je len prvý krok

Vypočutia trvali 36 hodín, voľba mala byť už v tieto dni.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Kam až siaha rodina Borisa Kollára?

Predseda parlamentu zase raz nevyužil možnosť vyskúšať si, ako štát funguje pre jeho voličov a voličky.

Zuzana Kepplová

Neprehliadnite tiež

Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.

Európska noc výskumníkov bude tento rok online

Čo zaujímavé je pripravené pre mladých a čo pre všetkých nadšencov vedy?

Európska noc výskumníkov bude prebiehať online