Pocket LOOX N520 - WiFi a GPS do vrecka

Dnes sa už od vreckových počítačov PDA očakáva nielen ich pomoc pri plánovaní úloh a ukladaní osobných dát, ale omnoho viac. Najčastejšie sa stretávame s požiadavkami na prístup k internetu a dostupnosť navigačných služieb GPS.

Dnes sa už od vreckových počítačov PDA očakáva nielen ich pomoc pri plánovaní úloh a ukladaní osobných dát, ale omnoho viac. Najčastejšie sa stretávame s požiadavkami na prístup k internetu a dostupnosť navigačných služieb GPS.

Fujitsu Siemens Pocket LOOX N520 má pre vás pripravené WiFi rozhranie a zabudovaný GPS navigačný modul. Rýchly procesor Intel PX270 a 64 MB operačnej pamäte sú vám okamžite k dispozícii. Okrem operačného systému Microsoft Windows Mobile 5.0 Premium Edition môžete očakávať i nádielku nástrojov od výrobcu.


FOTO - MILAN GIGEL

Elegantne tvarované telo PDA je vyhotovené z tenkostenného ABS plastu, ktorý je hĺbkovo kolorovaný s prímesou kovových mikročastíc. Povrch je odolný voči oteru a škrabancom, takže sa nemusíte obávať toho, že už po pár týždňoch používania bude niesť vonkajší obal známky opotrebovania. Konštrukčné vyhotovenie zodpovedá štandardu používanému ostatnými výrobcami, takže zariadenie sa pri práci drží v rukách pohodlne. Na čelnom paneli sa nachádza drvivá väčšina ovládacích prvkov - dotykový LCD displej s rozlíšením 320x240 bodov, sada ovládacích tlačidiel a LED indikátory, ktoré vám poskytnú informáciu o stave bezdrôtového pripojenia a akumulátore.


FOTO - MILAN GIGEL

Tlačidlá sú podsvietené a tak ich môžete bez obáv používať i v nepriaznivých svetelných podmienkach. Keďže výrobca použil operačný systém Microsoft Windows Mobile 5.0, tlačidlá poskytujú inú predvolenú funkciu pri jednoduchom zatlačení a inú dlhšom podržaní. Navigáciu a ovládanie stylusom dopĺňa päťsmerový navigačný blok na báze mikrospínačov, ktorého stredné tlačidlo by mohlo byť zapustené o čosi hlbšie, aby neprekážalo pri smerovom ovládaní. Ako je z piktogramov zrejmé, jedno z tlačidiel je predpogramované na rýchly prístup ku GPS navigátoru.


FOTO - MILAN GIGEL

Použitý dotykový displej má štandardnú 3,5" uhlopriečku a je vybavený regulovateľným LED podsvietením. Zobrazovací panel je vyrobený na báze technológie TFT a dokáže zobraziť 65535 farieb. Dodávaný operačný systém umožňuje dynamické prepínanie horizontálneho i vertikálneho zobrazenia.


FOTO - MILAN GIGEL

Vo vrchnej časti je umiestnený 3,5 mm stereojack, ktorý je analógovým výstupom pre pripojené slúchadlá či externé reproduktory. Rozširovanie zaisťuje slot SDIO. Ten umožňuje čítanie kariet formátov Secure Digital a SmartMedia Card, pričom je vybavený i rozhraním SDIO pre externé periférie, akými je napríklad bluetooth modul. Stylus je zapuzdrený vpravo a jeho vyťahovanie je pohodlné a bezproblémové. Konštruktéri sa predvídavo vyhli teleskopickému vyhotoveniu.


FOTO - MILAN GIGEL

Na ľavej strane sa nachádza pohodlne dostupné "piate tlačidlo" a priezor infračerveného rozhrania. Ide o štandardizované IrDA rozhranie s priepustnosťou 115200 baudov. Mikrofón je vzhľadom na jeho všesmerovú charakteristiku uložený na vhodnom mieste, pri používaní však musíte dbať na to, aby ste ho pri držaní v ľavici neprekryli palcom.


FOTO - MILAN GIGEL

Zadný panel obsahuje dva gumové elementy, ktoré zaisťujú protisklzové uloženie na doske pracovného stola, pričom zabraňujú zošúchaniu povrchu.


FOTO - MILAN GIGEL

Pod vrchným z nich sa nachádza pozlátený konektor pre pripojenie externej antény GPS prijímača. To využijete v automobile pri doplnkovej montážnej súprave, ozvlásť vtedy, ak máte naparenou kovovou vrstvou tónované sklá. Ide o štandardizovaný konektor takže pri výbere antény nie ste ničím obmedzení.


FOTO - MILAN GIGEL

Použitý akumulátor má kapacitu 1200 mAh a je identický s akumulátormi ktoré používa Hewlett Packard vo svojej h4150 a kompatibilných zariadeniach. Výdrž je závislá od aktivít a nastavení energetického profilu. V priemere je však možné hovoriť o 500 hodinách pohotovostného režimu, 3 hodinách maximálnej záťaže či 16 hodinách prehrávania MP3 skladieb s vypnutým displejom.


FOTO - MILAN GIGEL

Na spodnej strane nájdete skryté tlačidlo RESET dostupné špičkou stylusu a vedľa neho systémový konektor. Ten slúži na nabíjanie, komunikáciu s PC prostredníctvom rozhrania USB 1.1 a pomocou špeciálneho redukčného káblika i ako USB 1.1 host port pre pripojenie externých periférií.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak to v teréne s písaním dlhších dokumentov a e-mailov myslíte vážne, máte hneď na výber medzi viacerými alternatívami. Pomocou USB redukcie môžete pripojiť cestovnú klávesnicu, alebo bočným IrDA rozhraním pripojiť modulárnu klávesnicu určenú pre túto platformu. Malý vreckový počítač tak razom poskytne nové možnosti využitia.


FOTO - MILAN GIGEL

V balení nájdete i ochranné kožené puzdro. To vám poskytne pomocnú ruku, kým si nekúpite ochrannú fóliu na displej. Nosenie vo vrecku je predsa len bez puzdra šikovnejšie a dostupnejšie. Pri balení do batožiny je však skutočne namieste.


FOTO - MILAN GIGEL

V balení stolovú kolísku nehľadajte. Výrobca dodáva synchronizačný USB kábel, ktorý je vybavený konektorom pre pripojenie externého adaptéra.


FOTO - MILAN GIGEL

Dostupná je i napájacia redukcia, ktorá má oproti pevne osadenému konektoru na adaptéri veľkú výhodu. Môžete k nej pripojiť externý akumulátorový kit pozostávajúci zo štyroch NiMH článkov a môžete si tak za pár korún výrazne predĺžiť výdrž napájania v teréne.


FOTO - MILAN GIGEL

Napájací adaptér s pulzným zdrojom pracuje s napätiami od 100 do 240V a tak ho výrobca vybavil modulárnymi konektormi pre napájanie. Ak si doobjednáte svetový konverzný kit, ide o ideálne riešenie na cesty do cudziny. Použiť je však možné ľubovoľnú alternatívu s 5V výstupom.


FOTO - MILAN GIGEL

Sprievodná dokumentácia a CD nosiče so softvérom sú samozrejmosťou. Tu sa však dočkáte malého prekvapenia - lokalizačného titulu InterWrite Pro 9.0 a trojbodového kupónu pre kúpu dodatkového softvéru.


FOTO - MILAN GIGEL

Používateľské rozhranie je plne lokalizované, vrátane rozloženia klávesníc a prediktívneho dopĺňania slov. Bežný používateľ sa tak zaobíde i bez znalosti angličtiny a intuitívne sa môže vydať na preskúmanie systému. Ak sa mu zdá byť tradičná ponuka príliš fádna a nepohodlná vzhľadom na nutnosť otvárania podokien, využiť môže aplikáciu "FS Rychlé Menu", ktorá je prehľadnou a dostupnou alternatívou.

   

WiFi pripojenie je efektívne pre bezdrôtovú synchronizáciu s PC a prístup k internetu. Pri práci so sieťovou konektivitou sa môžete spoľahnúť na funkcie operačného systému, alebo na doplnkovú aplikáciu E2C, ktorá je používateľsky prívetivejšia. WiFi rozhranie dosahuje vysokú priepustnosť vďaka 54 megabitovému štandardu IEEE 802.11g.

   

GPS modul je schopný spracovávať signál súčasne z 12 navigačných družíc, pričom v základnej výbave je iba softvérový modul GPS Locator, ktorý vám prezradí vašu aktuálnu pozíciu. Dostupné sú však i balíky doplnené o softvér, napríklad populárny Dynavix, ktorý však Slovensko nepokrýva dostatočne detailne.

   

Bez problému však môžete použiť i populárny iGO Slovakia 2005, či PocketKim, ktoré si poradia so spoľahlivou komunikáciou i u nás doma.

   

Záklaná výbava operačného systému je doplnená o zopár doplnkových aplikácií od Fujitsu Siemens. Ide o moduly medzi ktorými nechýba už spomenutý SpeedMenu, KeyLock pre uzamknutie tlačidiel a dotykového displeja s aktiváciou prostredníctvom ikony na obrazovke Today, Voice Recorder, Audio Path, Panning či Password.

   

Celkovo je možné povedať, že ide o strednú triedu v ponuke PDA zariadení, kde používateľ ocení zabudovaný GPS navigátor a vysokopriepustné WiFi rozhranie. Vyhotovenie je dostatočne robustné a odolné, ponúkaná softvérová výbava je tiež na úrovni. Drobným obmedzením je absencia kolísky v základnej výbave a chýbajúca podpora pre BlueTooth, ktorý je pre prístup k internetu v teréne používanejší ako WiFi. Komunikovať s mobilom cez IrDA nie je príliš pohodlné. Výhodou je kompatibilita so všetkými navigačnými softvérmi na trhu a tak po ich dokúpení a rozšírení o ľahkú montážnu sadu do auta získate spoľahlivý navigátor, ktorý sa pri zasunutí do vrecka zmení na osobného asistenta.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.fujitsu-siemens.sk/products/SmeProductData.jsp-productId=105&catId=8.htm
Orientačná cena: 12310 bez DPH za zariadenie bez navigačného softvéru

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

KOMENTÁRE

Nová česká celebrita, hlúpa Mary a budúcnosť ľavosúdia (Schutzov týždeň)

Proti „ideám“ Sme rodina je šuvix aj nový „sociálny balík“ Smer-SNS-HíD.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

SVET

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú lietadlové lode.

Neprehliadnite tiež

Vzdali sa ropy, ponúknu tenisky z morských rias

Nerozpadnú sa po jednom daždi, nový materiál je určený na štandardné použitie.

Desatina Američanov opustila autá, presunuli sa k Uberu

Uber a Lyft menia spotrebiteľské návyky, niektorí im veria tak ako vlastnému autu.

Kardiostimulátory majú tisíce bezpečnostných IT chýb. Zdravotníci bezpečnosť zanedbali

Má držať rytmus srdca, stačí však hackerský útok a kardiostimulátor môže zabíjať.

Na čom hrať hry? Na PC či konzolách?

Porovnávať má zmysel hlavne produkty najväčších hráčov na trhu, keďže herným počítačom dokážu plnohodnotne konkurovať iba konzoly od Sony a Microsoftu.

Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 2. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 4. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 5. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 6. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 7. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 8. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 10. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 542
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 10 618
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 7 212
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 390
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 336
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 856
 7. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 508
 8. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 5 069
 9. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 571
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 4 251