Missoula 4. marca (TASR) - Populácie rysa kanadského (Lynx canadensis) si vymieňajú genetické informácie na vzdialenosť niekoľko tisíc kilometrov. Ochrana týchto zvierat sa preto nesmie koncentrovať iba na lokálne populácie, upozorňujú americkí vedci v časopise Nature.
Michal Schwartz a jeho kolegovia z University of Monatana analyzoval vzorky tkaniva rysov kanadských, ktorí žijú medzi severnou Aljaškou a Montanou. Porovnanie úsekov mikrosatelitnej DNA ukázalo, že aj medzi populáciami vzdialenými od seba 3100 kilometrov prebieha čulá výmena génov. Z ďalšej analýzy vyplynulo, že iba 40 percent zvierat pochádza z oblastí, v ktorých ich chytili.
Pomocou vysielačiek, ktoré zvieratám pripli, vedci zistili, že kanadským rysom nerobí problémy zvládnuť vzdialenosť aj 1100 kilometrov. Vzdialenosti, ktoré prejdú za jeden deň, sú tiež značné. To vysvetľuje, prečo veľkosti populácií na území rozšírenia rysa synchrónne kolísajú.
Podľa Schwartza sú uvedené zistenia dôležité pre ochranu ohrozeného rysa kanadského. Je zrejmé, že rysy z veľkých populácií putujú z Kanady do USA a tu zabezpečujú existenciu druhu. "Treba vyvinúť medzinárodné úsilie, aby sa zachovalo spojenie medzi severnými a južnými populáciami," povedal Schwartz.