Los Angeles 31. januára (TASR) - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) deaktivoval sondu Stardust, ktorá pred dvoma týždňami vypustila k Zemi kapsulu s prvými vzorkami prachu z kométy.
Materská loď sa deaktiváciou dostala do spánkového režimu na neurčitú dobu, čo umožňuje úradu NASA využiť ju aj pre budúce misie, uviedol Tom Morgan, výkonný riaditeľ programu Stardust v ústredí NASA vo Washingtone.
Kapsula (45 kg) pristála v odľahlej oblasti utahskej soľnej planiny 15. januára tohto roku, po sedemročnej vesmírnej púti, ktorej cieľom bolo odobrať vzorky mikroskopických častíc z kométy Wild 2 a medzihviezdneho prachu prúdiaceho vesmírnym priestorom.
"Stardust si týchto sedem rokov počínala bezchybne a zaslúži si chvíľu odpočinku," hovorí projektový manažér Tom Duxbury. Projekt v hodnote 212 miliónov dolárov viedlo Laboratórium prúdového pohonu (JPL) v kalifornskej Pasadene.
V nedeľu inžinieri NASA znížili výkon všetkých systémov sondy Stardust okrem solárnych panelov a prijímacej antény. Bolo to nevyhnutné v záujme zachovania dobrého technického stavu sondy, ako aj ušetrenia paliva pre prípadné budúce misie.
Materská loď, ktorá prešla počas sedemročnej púte vesmírom takmer 4,83 miliardy kilometrov, zostáva na stálej obežnej dráhe okolo Slnka. Najbližšie preletí okolo Zeme 14. januára 2009.
Jej úspešný návrat s nákladom vzoriek kométy bol pre NASA úľavou. V roku 2004 totiž prišla o sondu Genesis, ktorá pri návratovom manévri nad tou istou púšťou havarovala, pretože sa jej neotvorili padáky.
Vzorky privezené jej úspešnejšou kolegyňou boli odoslané do laboratória v Johnsonovom vesmírnom centre v Houstone, kde vedci odomkli kanister so vzorkami prachových častíc. Predbežné zistenia odhalili, že kapsula Stardust priniesla tisíce vzoriek kozmického prachu, čo predstihlo všetky očakávania odborníkov. Väčšina častíc je veľkosťou menšia než šírka ľudského vlasu, no prekvapivé množstvo čiastočiek je viditeľných aj voľným okom.
Posledné dva týždne vedci z NASA robili mikroskopickú analýzu zrniek kozmického prachu. Ďalším krokom bude postúpiť vzorky 150 vedcom na celom svete na ďalšie skúmanie.
Predpokladá sa, že čiastočky komét a medzihviezdneho prachu pochádzajú z okrajových oblastí slnečnej sústavy a vznikli asi pred 4,5 miliardami rokov, keď sa tvorila aj naša Zem. Odborníci sa domnievajú, že niektoré vzorky sú staršie než Slnko, a ich skúmanie by nám mohlo objasniť otázky pôvodu slnečnej sústavy.