avosť podpisu.
To je obzvlášť výhodné vtedy, ak existujú pochybnosti o tom, či osoba dokument skutočne podpísala, resp či údaje v osvedčení o pravosti podpisu priloženom k listine zodpovedajú skutočnosti - resp. údajom uloženým v centrálnom registri.
Osvedčenie o pravosti podpisu vyzerá typicky nasledovne. Nájdete v ňom poradové číslo a osobné údaje osoby, ktorá listinu podpísala.
Webová stránka http://www.notar.sk/cr_op_search.aspx otvára prístup k verejnej časti vyhľadávača notárskeho registra. Do jednotlivých políčok je potrebné z listiny opísať poradové číslo, meno a priezvisko osoby, ako aj jej rodné číslo. Tým je zaistená ochrana osobných dát, pretože pred zobrazením z registra ich musí používateľ do systému vložiť.
Po spustení vyhľadávania sa vám zobrazí informácia o zápise v centrálnom registri. Ak je osvedčenie o pravosti podpisu falšované, záznam je nenájdený.
V ostatných prípadoch sa zobrazí príslušná veta databázy.
Overenie existencie osvedčenia o pravosti podpisu vypovedá iba o tom, či dotázaná osoba v danom dni navštívila príslušného notárskeho pracovníka za účelom overenia pravosti podpisu. Nedozviete sa však akú listinu osoba podpísala a či listina ktorú máte pred sebou na stole je neupraveným orginálom/kópiou alebo pozmeneným dokumentom. Vo väčšine prípadov je však kontrola dostatočná. Centrálny register má však i inú úlohu - bráni korupcii a možnosti spätného vkladania záznamov do evidencie.