e to denník Financial Times, ktorý sa odvoláva na dôverné dokumenty Európskej komisie.
Pokiaľ by komisia Microsoft prinútila tieto informácie odovzdať, firma by ich konkurentom zrejme musela poskytnúť zadarmo.
Microsoft už podľa verdiktu komisie z marci 2004 musí poskytovať konkurentom licencie k určitým informáciám, aby si softvér podniku rozumel so servermi konkurenčných výrobcov.
Financial Times tvrdí, že v dokumentoch, ktoré získal, komisia vyjadruje absolútnu nespokojnosť s pokrokom, ktorý Microsoft zatiaľ dosiahol. Informácie, ktoré jej americký podnik zatiaľ poskytol, sú úplne nanič a nesplnili jej očakávania. Komisia už 22. decembra vydala zoznam námietok, ktoré voči Microsoftu má.
Komisia vo svojom decembrovom stanovisku uviedla, že Microsoft jej pokyny neplní, a naznačila tak, že môže začať uvažovať o prísnejších sankciách. Microsoftu hrozí, že by od neho komisia mohla začať vyberať pokutu, a to vo výške dvoch miliónov eur denne. Podnik preto v snahe predísť týmto sankciám pred týždňom ponúkol, že svojim rivalom sprístupní časť zdrojového kódu k Windows, ale ponuka sa stretla iba s vlažným prijatím konkurentov i samotnej komisie.
V dokumentoch komisie je tiež uvedené, že európsky regulátor bude mať pravdepodobne vážne výhrady i voči návrhu Microsoftu k spôsobu, akým by firma chcela od konkurentov vyberať licenčné poplatky za prístup k informáciám o vzájomnej spolupráci rôznych platforiem.
Návrhy Microsoftu posudzuje profesor Neil Barrett, podľa ktorého Microsoft na 12.000 stranách informácií neprišiel s ničím novým. Barretta si komisia vybrala vlani v októbri, aby posudzoval technickú stránku pripomienok. Barretta pritom ako kandidáta navrhol sám Microsoft, i keď konečný výber urobila komisia.
Microsoft môže od konkurentov požadovať poplatky iba v tom prípade, keď im bude poskytovať inovatívne informácie. Vzhľadom k tomu, že Barrett jeho návrhy nezhodnotil ako inovatívne, komisia môže nariadiť, aby Microsoft potrebné informácie konkurentom sprístupnil zadarmo.
Väčšina pozorovateľov tvrdí, že prípad až tak ďaleko nedospeje, ale doterajší vývoj podľa Financial Times naznačuje, že Microsoft bude aspoň pod silným tlakom komisie. Tá by mohla ním navrhnutú výšku poplatkov znížiť a naviac vyžadovať, aby väčšie celky informácií Microsoft poskytoval zadarmo. Hovorca komisie však v piatok povedal, že o ničom zatiaľ nebolo rozhodnuté.
Konkurenti Microsoftu už dlho žiadajú, aby firma poskytovala informácie o interoperabilite zadarmo, čo ale Microsoft odmieta. "Pan Barrett svoje stanovisko predniesol bez toho, že by mal možnosť vidieť dôležitú dokumentáciu, ktorú Microsoft predložil komisii. V nej je podrobne vysvetlená inovatívna povaha technológie," podotkol právny zástupca Microsoftu pre Európu Horacio Gutierrez.