SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

iAudio F1 - štýlový "pretekár" nabitý funkciami

Ak vás omrzel tradičný dizajn vreckových prehrávačov, nemali by ste si nechať ujsť odvážne vyhotovenie, ktoré pripomína dynamického závodníka. Keďže jeho primárnym poslaním je doručiť do vašich uší kvalitnú hudbu, výrobca ho vybavil iba obyčajným OLED dis

plejom - hudobné funkcie však ponúka na špičkovej úrovni.


FOTO - MILAN GIGEL

Spoznali ste ho? Ide o ďalší z úspešných modulov kórejskej spoločnosti Cowon, tentokrát s označením iAudio F1. Kompaktné vyhotovenie so zabudovaným Li-Ion akumulátorom ponúka nielen svieži "look" a atraktívne farebné vyhotovenia (červené, žlté, biele a čierne), ale aj pohodlné ovládanie a pôžitok z hudby.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač je tak trochu dizajnérskou hračkou a pokúša sa zaujať mladšie generácie priaznivcov digitálnej techniky. Vysokoleštený ABS plast ponúka vysokú odolnosť voči poškrabaniu a skosené krivky ukazujú, že dizajn prehrávača nemusí byť iba strohý s prvkami industriálnosti. Precízne vypracovanie dielcov je zárukou, že i keď je telo prehrávača vyhotovené z troch dielov, pôsobí dojmom jednoliateho celku. Základňa, ktorá pôsobí metalickým dojmom je tiež plastová - striebristý nástrek je však zosilnený hrubou vrstvou laku, ktorý zabraňuje jej zošúchaniu.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na ľavej bočnici sa nachádza posuvný prepínač HOLD, ktorý slúži na uzamknutie funkcie všetkých ovládacích prvkov. Kým v deaktivovanej polohe ho takmer prehliadnete, v uzamknutom stave na seba upozorňuje reflexnou značkou upevnenou na podklade. Kvalitný prepínač kladie pri posune dostatočný odpor, takže sa nemusíte báť že sa vo vrecku či v batožine samovoľne prepne.


FOTO - MILAN GIGEL

Bez značky to akosi dnes už nejde a tak sa výrobca pre jej umiestnenie rozhodol využiť čelnú masku vyhotovenú z eloxovaného hliníka. Okraje masky sú zapustené pod úroveň kotviaceho plastu, takže nehrozí odlúpnutie alebo zachytenie o odev.


FOTO - MILAN GIGEL

Omnoho netradičnejšie je však vyhotovená zadná časť, ktorá je vybavená držiakom na šnúru pre nosenie na krku. Okrem mikrofónu so všesmerovou charakteristikou ktorý sa skrýva za trojicou otvorov tu nájdete dva 3,5 mm jack konektory, ktoré nie sú úplne obyčajné. Kým pravý slúži iba na slúchadlový výstup, ľavý poskytuje funkciu linkového vstupu a prepojenia pomocou USB rozhrania k PC.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pre pripojenie pribalil výrobca špeciálny USB 2.0 adaptér, ktorý zaisťuje nielen komunikáciu s internou pamäťou podľa štandardu USB Mass Storage, ale i nabíjanie. Ak žiadate komfort navyše, môžete si dokúpiť externú nabíjačku, ktorá vám umožní prehrávač nabíjať i bez pripojenia k PC. Nahrávanie skladieb je bezproblémové na všetkých platformách, ktoré umožňujú prácu s USB a dokážu pracovať so súborovým systémom FAT16. USB adaptér môžete nosiť so sebou vo vrecku či vo vaku. V dodávke nájdete i dvojmetrový USB kábel s rovnakými koncovkami.


FOTO - MILAN GIGEL

Pozornosti by však nemali ujsť slúchadlá, ktoré poskytujú prekvapivo dobrý výkon, ktorý sa vymyká zo štandardu bežne dodávaných slúchadiel. Dynamika a jasná kresba sú doplnené o výkon 2x18mW pri 16 ohmovej impedancii.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Vrchná strana prehrávača ukrýva pod tmavým plastom dvojfarebný OLED displej, ktorý vám poskytne všetky potrebné informácie týkajúce sa reprodukcie, ako aj prehľadný prístup k menu. Výhodou je že OLED displej emituje svetlo a tak je jasne viditeľný vo všetkých svetelných podmienkach. Pozornosť treba venovať i kombinovanému multifunkčnému ovládaču, aký doposiaľ žiadny výrobca neponúkol.


FOTO - MILAN GIGEL

Ide o kombináciu miniatúrneho joysticku a mikrospínačmi osadeného štvocového rámu. Jediný kombinovaný ovládač tak ponúka súčasne štyri smery náklonu páčky, štyri aktívne tlačidlové rohy a zatlačiteľnosť centrálneho joysticku. Ovládanie je pohodlné a intuitívne, takže po krátkom zoznámení začnete uvažovať nad tým, prečo majú iné prehrávače viac gombíkov, ktoré sú roztrúsené súčasne na všetkých stranách.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Spodný panel je naskrutkovaný a poskytne vám základné informácie o výbave. Aby sa potlač zbytočne nedrala, v rohoch sú vyslisované miniatúrne nožičky. Pre prípad zlyhania softvéru nechýba ani miniatúrne tlačidlo RESET uložené pod úrovňou povrchu tela.


FOTO - MILAN GIGEL

Príslušenstvo obsahuje tradične všetku potrebnú kabeláž, šnúru pre nosenie na krku, sprievodnú dokumentáciu a CD nosič s ovládačmi pre staršie operačné systémy a softvérom jetShell, ktorý je možné použiť pre katalogizovanie skladieb a ich prehrávanie do prehrávača. Softvér je však potrebné chápať ako bonus a nie ako nutnú súčasť - zaobídete sa i bez neho.


FOTO - MILAN GIGEL

Štýlový dizajn prehrávača dopĺňa i grafická schéma jeho dvojfarebného používateľského rozhrania. Animácie sa snažia upútať vašu pozornosť, reprodukcia hudobných titulov je doplnená o analógové indikágory kanálového vybudenia. Na jednej strane ide o "hračku" bez ktorej sa prehrávač zaobíde, na druhej strane treba povedať, že vývojári poňali koncept tohoto modelu komplexne.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač dokáže pracovať s formátmi MP3, WMA, ASF, WAV a poradí si dokonca i s otvoreným formátom Ogg Vorbis. Reprodukciu je možné riadiť manuálne, prostredníctvom playlistov alebo stanovením rôznych režimov opakovaní a náhodného výberu. Ak si radi zaspievate, k skladbám si môžete z internetu stiahnuť i texty - tie sú priebežne zobrazované na displeji. Zabudovaný ekvalizér ponúka niekoľko predvolieb, ale dostupný je i v režime nezávislého 5 pásmového nastavenia. Modul BBE poskytuje zvukové efekty, ktoré zaisťujú čistotu výsledného "soundu". Mach3Bass je booster zameraný na zintenzívnenie reprodukcie hĺbok. Pre ich zvýraznenie používa omnoho dokonalejší mechanizmus, ako ekvalizér. Funkcia MP Enhance zvyšuje kvalitu komprimovaného výstupu tým, že z neho odstráni chybové artefakty, ktoré vznikli pri kompresii skladieb. To je obzvlášť znateľné pri výškach a tichých pasážach. Nechýba však ani nastaviteľná váha medzi kanálmi či funkcie 3D virtualizácie zvuku. Rôznymi kombináciami nastavení je možné dosiahnuť tisícky rôznych výsledkov. Ak sa učíte cudzie jazyky alebo počúvate záznamy, môžete zmeniť i rýchlosť reprodukcie.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Zabudovaný FM tuner pracuje spoľahlivo a je vybavený tradičnými funkciami predvolieb a automatického vyhľadávania. Bohužiaľ, nie je možné meniť citlivosť tunera pri automatickom obsadzovaní predvolieb, takže lepšie je spoľahnúť sa na vlastné nastavenia. I keď tuner je dostatočne citlivý, jeho selektivita je na tom horšie.


FOTO - MILAN GIGEL

Praktickou funkciou je zabudovaný časovač. Ten vám poslúži pri pripojených externých reproduktoroch nielen ako ranný budíček, ale aj ako programovateľné záznamové zariadenie. Kým vy spíte, môže sa vám nahrať do internej pamäte obľúbená FM relácia. Tú si môžete vypočuť napríklad cestou do práce.


FOTO - MILAN GIGEL

Dostupný je i hlasový záznamník, ktorý dosahuje použiteľnosť v menších miestnostiach. Možné je spúšťať ho i hlasom, takže záznam bude bez dlhých tichých pasáží. Citlivosť je nastaviteľná ručne i prostredníctvom automatiky. Záznam je možné uskutočňovať i s linkového vstupu, kde firmvér dokáže podľa ticha oddeliť jednotlivé skladby do samostatných stôp.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Prispôsobiteľnosť nastavení dosahuje širokú škálu, takže každý používateľ si môže nastaviť také predvoľby, ktoré mu najlepšie vyhovujú. To sa týka spôsobu zobrazovania, zoraďovania skladieb či odozvy prehrávača.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač Cowon iAudio F1 je určený pre mladšiu generáciu priaznivcov digitálnej techniky, ktorí hľadajú netuctový prehrávač s kvalitným zvukovým výstupom a podporou všetkých rozšírených formátov. Hlavné zameranie výrobcu na hudbu odsunulo na vedľajšiu koľaj doplnkové funkcie súvisiace s grafikou a videom a nastolilo priestor pre dvojfarebný OLED displej so štylizovanou motoristickou schémou. Výdrž v teréne dosahuje neuveriteľných 22 hodín. Okrem kvalitného hudobného výstupu je prehrávač vybavený viacerými technológiami pre prispôsobenie zafarbenia a dynamiky zvuku, ktoré sú obsiahnuté v obsluhujúcom DSP čipe. Ide o ďalší vydarený exemplár z ponuky výrobcu.

Skryť Vypnúť reklamu

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.emgeton.com/product51.htm

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Záchranárka: Keby bola jediná voľná sanitka, išla by skôr k infarktu, ako ku covidu

V službe sa nenajeme aj dvanásť hodín, na toaletu sa dostaneme po piatich hodinách.

Koronavírus na Slovensku: Vláda stále rokuje o testovaní (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 223-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 474 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Ilustračná fotografia.
Tréner Livio Magoni a Petra Vlhová.
Výroba televízorov vo fabrike UMC v Novom Meste nad Váhom.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 21 223
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 443
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 7 749
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 547
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 7 464
 6. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 233
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 325
 8. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 267
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 189
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 117