SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

HP PSC 1510 - vytlačí fotografie bez PC i bez čítačky

Multifunkčné zariadenie je dnes už štandardom pre každú domácnosť vybavenú počítačom a digitálnym fotoaparátom. Ideálne je, ak dokáže pracovať i bez pripojenia k PC. Neinvestujte viac ako treba. Ak čítačku kariet nepotrebujete a vystačíte si s rozhraním P

ictBridge, zvoľte si model so skromnejšou výbavou.

Multifunkcia Hewlett Packard PSC 1510 nie je vybavená ani grafickým displejom, ba ani čítačkou pamäťových kariet. Ak k nej však pripojíte svoj digitálny fotoaparát, vďaka rozhraniu PictBridge získate oboje. Technické parametre má rovnaké, ako jej bohatšie vybavení súrodenci z rovnakého modelového radu.


FOTO - MILAN GIGEL

Primárne určenie tohto zariadenia pre domácnosti sa odráža v jeho vyhotovení. Telo je kompaktné a je navrhnuté tak, aby zaberalo na pracovnom stole čo najmenej miesta. Ak so zariadením nepracujete, môžete ho kedykoľvek odpojiť z kabeláže a odložiť kdesi na policu alebo do skrine. Výklopné zásobníky papiera zapuzdria telo tak, aby bolo chránené proti prachu prenikajúceho do mechanizmu. Práve ten je v drvivej väčšine prípadov príčinou nesprávneho podávania papiera. Oblé tvary a uzavretá konštrukcia bez výčnelkov umožňujú jednoduché čistenie a zabraňujú náhodnému poškodeniu pri manipulácii a používaní.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Vstupný zásobník papiera je umiestnený na čele a výrobca ho optimalizoval tak, aby pracoval s viacerými formátmi papiera a súčasne zberal hotové výtlačky. Ak tlačíte fotografie formátu 10x15 centimetrov, nemusíte ho vysúvať do maximálnej dĺžky - na stole bude dostatok priestoru pre uloženie digitálneho fotoaparátu, notebooku, či spotrebného materiálu. Vstupný zásobník dokáže na jedno naplnenie poskytnúť priestor pre 100 kancelárskych papierov alebo polovičný počet fotografických médií, výstupný zásobník by nemal byť zaťažovaný viac ako 50 hárkami papierov. V prípade fotografií je vhodné priestor vyprázdňovať častejšie.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak pracujete s väčšími formátmi, môžete vyklopiť strednú časť priesvitného držiaka, ktorý zamedzí vypadávaniu výtlačkov na zem. Zaujímavosťou tejto tlačiarne je i to, že pre tlač fotografií podporuje viacero panoramatických formátov. Obľúbené formáty majú rozmer 30x10 centimetrov a 21,5 x 61 cm. HP dodáva potrebné papiere ako doplnkový spotrebný materiál.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnom paneli sa nachádza i podsvietené tlačidlo spustenia prevádzky a rozhranie USB 1.1 s podporou komunikačného štandardu PictBridge. Práve prostredníctvom káblového pripojenia premeníte svoj digitálny fotoaparát na doplnkový displej a klávesnicu multifunkcie.


FOTO - MILAN GIGEL

Pred zvolením tejto multifunkcie sa uistite, že váš digitál toto rozhranie podporuje - na dnešných prístrojoch je už samozrejmosťou. Do režimu ovládania sa dostanete zväčša cez režim prezerania, kde môžete navoliť ktoré snímky chcete vytlačiť a v akom počte. Po spustení tlače prevezme tlačiareň grafické dáta z digitálneho fotoaparátu a priebežne vytlačí všetky fotogafie. Nedúfajte však, že chýbajúcu podporu digitálu nahradíte pripojením externej USB čítačky k portu. Ak chcete získať potrebnú zručnosť v ovládaní, nazrite do návodu svojho digitálu. Naučíte sa ako tlačiť jednotlivé snímky alebo indexové nátlačky.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Čelný panel je plne odklopiteľný, aby ste získali prístup k dráhe papiera pri jeho zaseknutí a súčasne mohli vymieňať náplne - či už pri ich minutí alebo zmene charakteru tlačových úloh.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak odklopíte čelné veko tlačiarne, nájdete tam dvojicu vozíkov, do ktorých sa vkladajú tlačové náplne. Výrobca už dlhšiu dobu používa značenie grafickými symbolmi a tak je už na prvý pohľad zrejmé, že máte dve možnosti: skombinovať čiernu náplň s farebným CMY doplnkom, alebo k použijete CMY zásobník ktorý doplníte o fotokit s čiernou farbou a a svetlými odtieňmi CM. Kým pri farebných dokumentoch alebo náhľadových fotografiách vystačíte so štvorfarebnou sútlačou, pri kvalitnej fotografii použijete šesť základných farieb, ktoré zdokonalia jemné farebné prechody, a zvýšia kvalitu v oblasti modrých oblôh, pleťových tónov ľudskej pokožky či jesenné červenkasté tóny opadaného lístia.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Tlačiareň používa tradičnú technológiu Thermal Inkjet, pričom náplne kombinujú tlačový zásobník s hlavou. Znamená to, že pri každej výmene spotrebného materiálu získavate novú tlačovú hlavu a tým pádom je výstup identický s úplne novou tlačiarňou. Keďže však farebné zásobníky nie sú oddelené, časť atramentu putuje zbytočne na skládku odpadov. Farebná tlač dosahuje rozlíšenie 1200x4800 DPI, pri čiernej dosahuje výstup kvalitu 1200x1200 dpi. V praxi to znamená jemné detailné podanie fotografií s citlivými prechodmi a odlíšením ostrých línií od kontrastov, pri čiernobielej fotografii tlač s ostrosťou liniek laserových výtlačkov.


FOTO - MILAN GIGEL

Na vrchnom paneli sa nachádzajú ovládacie tlačidlá a zabudovaný skener. Veko s bielou prítlačnou plochou nie je pohodlne demontovateľné, takže pri snímaní kníh a hrubších materiálov ho budete musieť nachať odklopené. Prítlačný modul je vyhotovený z tenkého bielehlo plastu, takže by ste mali na neho dávať pozor, aby sa nepoškodil.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Predlohy je možné snímať do rozmerového formátu A4, pričom pracovať je možné iba s reflexívnymi médiami. Do úvahy prichádzajú i fólie, ktorých pozadie doplní biely prítlačný panel. Možno by nebolo na škodu inšpirovať sa niektorými inými výrobcami - LED nasvietenie nulového rohu pre vkladanie predlohy pomáha lepšie zorientovať sa začiatočníkom pri vkladaní. Snímanie pracuje iba pri pripojení k PC, pretože rozhranie PictBridge neumožňuje príjem digitalizovaných snímkov spôsobom, akým to umožňuje zabudovaná čítačka kariet. Počítajte teda s použitím obľúbeného grafického softvéru alebo dodávaného grafického balíka HP Image Zone. Optický snímač dosahuje rozlíšenie 1200x1200 DPI pri 48 bitovej hĺbke farieb. Ide o zariadenie typu CIS, takže skener je určený iba pre dokumenty a nie 3D objekty. Výrobca sa zručne vysporiadal s posuvom snímacieho mechanizmu. Namiesto komplikovaných remeňov použil stredovú ozubenú lištu, čo znižuje pravdepodobnosť zlyhania.

Skryť Vypnúť reklamu

Druhotnou i keď možno používanejšou funkciou zabudovaného skenera je samozrejme kopírovanie dokumentov - a to farebne i čiernobielo s nastavením kvality a počtu kópií od 1 po 9. Priemerná rýchlosť kopírovania dosahuje od 1 do 8 kópií za minútu, v závislosti od navoleného režimu a kvality. Bez pripojenia k PC však nie je možné použiť funkciu zoom. Tú softvér ponúka v rozsahu od 50 do 400%. Čiernobiele kópie majú rozlíšenie 600 DPI, farebné fotokópie 1200x4800 DPI.


FOTO - MILAN GIGEL

Týmto však použitie skenera nekončí. Ak meníte náplne, systém vám ponúkne ich zarovnanie tak, aby sútlač bola čo najdokonalejšia. Preto systém po výmene náplní automaticky vytlačí testovací výtlačok, ktorý následne vložíte do skenera. Optika zaistí správne vyhodnotenie mikroposuvu a zvolí optimálnu kombináciu nastavení. Nemusíte sa zaoberať porovnávaním obrazcov a vkladaním optimálnych kombinácií. Praktické a jednoduché.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Popisný samolepiaci štítok k tlačidlám je dodávaný vo viacerých jazykových mutáciách, medzi ktorými nechýba ani slovenčina. Používateľ má pri režime prevádzky bez pripojenia k PC dostupné prehľadným spôsobom základné funkcie a nastavenia prostredníctvom mikrospínačových tlačidiel. Tie pri prvom kontakte pôsobia nie príliš dokonalým dojmom, avšak i napriek absentujúcemu kliknutiu a akejsi odozve vzopnutia fungujú spoľahlivo. Máte prístup k nastaveniu kvality tlače a formátom, funkcii kopírovania a spusteniu skenovania do PC. Nechýba ani indikácia problémov.


FOTO - MILAN GIGEL

Jednoduchý segmentový displej je rovnako podsvietený, ako niektoré dôležité tlačidlá. Pomocou piktogramov vám poskytne informáciu o aktuálnom natavení. Voľba tlačového média poskytuje možnosť fotopapier/kancelársky papier bez možnosti bližšej špecifikácie. AK sú nároky vyššie, je potrebné použiť pre tlač dodávaný softvér. Kvalita tlače je odstupňovaná do troch úrovní, fotografie je možné tlačiť v skutočnej veľkosti, ako plnoformátové zväčšeniny s 3 mm okrajom, alebo vo forme bezokrajových výtlačkov. Pri stanovovaní počtu kópií ste obmedzení hodnotou 9. V prípade že pripojíte digitálny fotoaparát a aktivujete režim PictBridge, objaví sa na displeji ikona tohto štandardu. Od tohto momentu má nadvládu nad tlačou váš aparát.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Zadná časť je pomerne hlboko zasunutá pod úroveň rámca tlačiarne a tak získate ideálny priestor pre ukrytie kabeláže, resp. napájacieho adaptéra - priestor pod stolom tak môže byť voľnejší. V tomto priestore sa nachádza i kryt dráhy papiera, takže ak uviazne v zadnej časti, jednoducho kryt odstránite a papier šetrne vytiahnete.


FOTO - MILAN GIGEL

Pre pripojenie k PC je pripravené rozhranie USB 2.0, ktoré je dnes periferiálnym štandardom. V prípade že chcete tlačiť po sieti, buď sa musíte spoľahnúť na zdieľanie, alebo použiť ľubovoľný USB server, napr. všestranné riešenie od spoločnosti Silex. Napájací adaptér postupuje na výstupe dve rôzne napätia, podobne ako tomu bolo pri predchodcoch. V prípade jeho zlyhania sa originálnemu príslušenstvu nevyhnete, čo môže byť v krízovej situácii problémom.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V dodávke nájdete okrem dokumentácie a adaptéra s oddeliteľným napájacím káblom i trojicu CD nosičov obsahujúcich ovládače a podporný softvér. Na vašom pevnom disku preto treba rátať s úbytkom voľného priestoru. Dodávaný softvér však skutočne stojí za to vyplatí sa preskúmať jeho možnosti smerujúce k jenoduchosti používania a kreativite. Softvérový balík HP Image Zone obsahuje množstvo praktických nástrojov, medzi ktorými nájdete tituly HP Director, HP Document Viewer, HP Photo Gallery, HP Image Editor, HP Instant Share, HP Send to Application, HP Photo Prints, HP Creative Photo Projects, HP Album Printing, HP Quick prints, Readiris OCR. Tie vám bez kúpy dodatočných softvérových balíkov umožnia pracovať s grafikou, archivovať ju a podeliť sa s ňou s vašim okolím.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pri prevádzke je však dôležitá i cena spotrebného materiálu. Okrem náplní budete samozrejme potrebovať i papiere. Prehľad toho najzákladnejšieho sme pre vás pripravili:

Materiál Značenie Cena s DPH
Čierna C8765EE 672
Farebná C9361EE 672
Farebná vysokokapac C8766EE 833
Fotonáplň C9639EE 872
Fotopapier A4 Q2519A, 25ks 292

Pri čiernej náplni sa počíta s výťažnosťou 210 strán pri 5 percentom pokrytí dokumentov, pri farebnej náplni 175 strán pri 15 percentom pokrytí, pri fotonáplni 135 strán. Dostupné sú samozrejme i vysokokapacitné náplne s vyššou výdržou.


FOTO - MILAN GIGEL

Multifunkčné zariadenie HP PSC 1510 je možné hodnotiť ako zariadenie určené pre domácnosti, ktoré príležitostne vyžadujú v malých objemoch tlač fotografických výtlačkov a dokumentov v rámci svojho behu a záľub členov rodiny. Skromnejšia výbava vstupov je kompenzovaná zabudovaným procesorom ktorý umožňuje prevádzku bez pripojenia k PC a robustnou trvácnou konštrukciou. Používatelia získavajú okrem tlačiarne i príručnú kopírku na dokumenty reprodukciu fotografií z analógových zdrojov, ako aj skener pre digitalizáciu svojho domáceho archívu dokumentov alebo zbierky snímkov z dôb, kedy digitálna technika nebola pre domácnosti dostupná. Ovládanie je navrhnuté tak, aby vyhovovalo i začiatočníkom, miera používateľského komfortu pri tlači fotografií závisí na tom, ako sa s rozhraním PictBridge vysporiadal výrobca digitálneho fotoaparátu.

Skryť Vypnúť reklamu

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://h10010.www1.hp.com/wwpc/sk/sk/ho/WF05a/....
Orientačná cena: 4120 s DPH

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Na fotografii (zľava) sú bývalý zamestnanec Bonulu Peter Brath; profesionálny zápasník Attila Végh; Matúš Mečár, ktorý bol odsúdený za vydieranie; nitriansky podnikateľ Norbert Bödör; podnikateľ a manažér zápasníkov Eduard Gerek a zástupca riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Milan Mihálik.
Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.

Vizualizácia projektu Pod Vinicou.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako Ficovi pes zožral domácu úlohu

Súčasťou pôvabu dobrej výhovorky je, že jej očividná lož skôr pobaví, ako urazí.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Vianoce 2020, toto sú naše tipy na technologické darčeky

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.

Vedátorský podcast

Čierne diery sú sochármi vesmíru

Rozhovor s Norbertom Wernerom.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 3. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 6. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 7. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 8. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 9. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 3. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 4. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 5. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 6. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 7. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 8. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 9. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 10. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 32 421
 2. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 16 592
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 14 811
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 098
 5. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 9 741
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 181
 7. Aká je chémia vôní 8 938
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 535
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 377
 10. Bývanie v meste predlžuje život 8 023