Vo svete sa rozmáha predaj falšovaných mobilov známych značiek, pričom falšovatelia neušetrili žiadneho zo svetových výrobcov. Niektoré falzifikáty sú až úsmevne dokonalé a niektoré firmy si na nich založili živnosť. Dokonca existujú aj špeciálne predajne pre falošné mobily!
Kto chodí nakupovať do najrôznejších tržníc sa už isto stretol s falzifikátmi výrobkov známych značiek. Desaťpruhové Adidasy, tenisky Puma s levom a podobné falzifikáty predovšetkým oblečenia vládnu stánkovému predaju nielen u nás, ale aj inde vo svete. Falšujú sa parfumy známych značiek, luxusné hodinky a iný tovar. V súčasnosti predovšetkým ázijskí falšovatelia prichádzajú s napodobeninami populárnych mobilných telefónov renomovaných značiek.
Ázijské trhy začínajú byť týmito produktmi zaplavené, už nejde len o výnimočné prípady, ale o masovú produkciu. Napodobeniny známych mobilov vyrábajú aj pomerne renomované čínske firmy, tie anonymné sa pritom neboja vyrábať takmer dokonalé kópie. Veľkí výrobcovia z nich isto nemajú radosť, no zatiaľ môže falšovateľom slúžiť ku cti, že kopírujú iba dizajn. K falšovaniu log výrobcov sa zatiaľ vo väčšom rozsahu neodhodlali. Lenže čo nie je môže byť a navyše sa prvé falšované mobily začínajú objavovať na európskych trhoch. Zatiaľ nám nie je známe, že by sa falšované mobily objavili aj na našom trhu, no je to len otázka času.
Chudák Sony Ericsson
Jeho model W800i (v Ázii sa predáva ako W800c) je taký populárny, že jeho falzifikáty vyrába hneď niekoľko firiem. Server mobile.163.com zverejnil sadu fotografií porovnávajúcich jeden z falzifikátov s originálom.
V drvivej väčšine sa falšovatelia snažia napodobniť len najlepšie modely známych značiek. Falzifikáty nie sú len dobre skopírovaným krytom, ale zachádzajú do takých detailov, že sa snažia veľmi dobre napodobniť aj menu telefónu. Dokonca ani výbava nie je často krát výrazne horšia ako v origináli. Funkčnosť týchto falzifikátov sme nemali možnosť vyskúšať a tak nevieme, či sú tieto prístroje použiteľné v bežnej prevádzke, alebo nie.
Vďaka neustále klesajúcim cenám mobilov už falšovatelia nevenujú pozornosť lacným mobilom, ako to bolo v minulosti. Predovšetkým v Číne bolo možné kúpiť lacné modely Nokie, Motoroly a ďalších značiek, ktoré poskladali z náhradných dielcov. Dnes je však situácia iná.
Falšovatelia parazitujú na populárnych modeloch a na preplnenom trhu nechcú riskovať s vlastnými produktmi. Falzifikáty nie sú v niektorých prípadoch ani výrazne lacnejšie ako originály, skôr je badateľná snaha uviesť zákazníkov do omylu kúpou plagiátu a parazitovať na populárnom produkte.
Za pozornosť iste stojí aj fakt, ako sa výrobca falzifikátu pohral s detailmi. Napriek jeho maximálnej snahe možno práve podľa nich rozoznať falzifikát od originálu.
Zahraničné servery zverejnili fotografie niektorých falšovaných mobilov. Tak napríklad Sony Ericsson W800i, na ktorom si falšovateľ pohral s mnohými detailmi a z fotografií je dobre poznať, že sa mu to celkom podarilo. Kto pozná originál, napáliť sa nenechá, lenže bez porovnania môže zaváhať kde-kto. To platí napríklad aj o kópii Sony Ericssonu K750i. Pri oboch napodobeninách prekvapí pomerne slušná výbava vrátane podpory pamäťových kariet, samozrejme, iných formátov než používa originál.
Tak ktorý je pravý? Na prvých desiatich fotografiách je veľmi podarená kópia, na ďalších fotografiách si môžete pozrieť zlý falzifikát.
Foto - mobile163.com, m8cool.com
Mix falšovaných mobilov
Priamo so záplavou falošných mobilov musí na ázijských trhoch bojovať Samsung. Napodobované sú mnohé jeho modely, no najčastejšie asi stále populárny Samsung SGH-E700.
Samsung má problémy aj s falšovaním svojho loga. Namiesto Samsung sa na mobiloch falšovateľov objavuje Samsumg, prípadne namiesto v Ázii používanej značky Anycall sa na falzifikátoch objavuje Amycall. Aj spomínaný falzifikát Sony Ericssonu W800i nesie veľmi podobné logo a podobné nápisy ako originál.
Populárna je krádež dizajnu niektorého úspešného produktu a jeho použitie na úplne iný produkt. Príkladom sú napríklad MP3 prehrávače.
Kópie nevyrábajú len bezmenné značky, ale aj väčší výrobcovia, či dokonca na ázijských trhoch známe a zavedené značky. Napríklad Tatung isto nezaprie, že v jeho portfóliu nájdeme predovšetkým kópie modelov Samsungu. Naopak značka Dnet ponúka svoje mobily už pomerne dlho a kedysi patrila medzi významnejších čínskych výrobcov mobilov. Dnes sa však špecializuje na kópie mobilov veľkých značiek a prekvapujúco ako máloktorá čínska firma má solídne spracované webstránky v angličtine. Možno teda očakávať, že sa bude snažiť svoje produkty predať aj inde vo svete.
Počet falšovaných mobilov a to vrátane použitých telefónov zabalených do nových neoriginálnych krytov a predávaných ako nový tovar predstavoval v roku 2004 osem percent čínskeho trhu s mobilmi, teda asi 15 miliónov kusov. A to už nie je zanedbateľné číslo.
Tento problém zatiaľ v masovom meradle neprerástol región juhovýchodnej Ázie, no čo nie je, môže rýchlo nastať. Prvé falšované mobily už dorazili na niektoré európske trhy. Zatiaľ ich nie je veľa a predávajú sa predovšetkým v tržniciach a bazároch. Lenže pri šikovnosti ázijských falšovateľov sa pokojne môžeme dočkať neoriginálnych mobilov aj v bežnej distribúcii.
Zákazník si tak musí dávať pozor nielen na falšované oblečenie, parfémy, hodinky, ale aj na falšované mobily. A kto by si taký mobil chcel priamo zaobstarať, môže si vybrať z nekonečnej ponuky istého čínskeho internetového obchodu. Ponuka je skutočne široká, ceny rozumné.
POZRITE SA, AKO SA ČÍŇANIA VYSPORIADALI S NIEKTORÝMI ZNÁMYMI MODELMI A ZNAČKAMI.
Motorola L7
Nokia 3230
Nokia 7260
Nokia 7360
Sony Ericsson K750i
Autor: Jan Matura - MOBIL.CZ